Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach przybędzie 208 nowych mieszkań w 17 miesięcy. To będzie szybka budowa. Katowicki TBS postawił na pewną metodę...

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Rozpoczęła się budowa kompleksu sześciu  budynków, w których będzie się znajdować ponad 200 mieszkań. Osiedle powstanie w miejscu dawnej, nieużytkowanej bazy KZGM.
Rozpoczęła się budowa kompleksu sześciu budynków, w których będzie się znajdować ponad 200 mieszkań. Osiedle powstanie w miejscu dawnej, nieużytkowanej bazy KZGM. Mat. prasowy
Jak przyznaje TBS zainteresowanie mieszkaniami w Katowicach jest bardzo duże, dlatego w mieście rozpoczęła się budowa kompleksu sześciu budynków, w których będzie się znajdować ponad 200 mieszkań. Nowoczesne, ekologiczne osiedle ma powstać w miejscu dawnej, nieużytkowanej bazy KZGM. - Sądzimy, że całe prace budowlane będą trwały ok 17 miesięcy - zapowiada wykonawca.

Inwestycja zakłada powstanie osiedla złożonego z 6 budynków na działce o powierzchni niecałych 2 ha. Bloki będą miały od 6 do 8 kondygnacji i znajdzie się w nich łącznie 208 mieszkań posiadających od 1 do 5 pokoi, przy czym najwięcej będzie tych dwupokojowych – 91 i trzypokojowych - 84.

- Powstaje tutaj 208 mieszkań w budynkach w większości sześciopiętrowych i dwa ośmiopiętrowe, żeby nadać naturalny charakter dzielnicy - wyjaśnia Waldemar Bojarun, wiceprezydent miasta Katowice. - Ta inwestycja jest wyjątkowa nie tylko ze względu na skalę realizacji ponad dwustu mieszkań w bardzo krótkim terminie siedemnastu miesięcy, ale przede wszystkim dlatego, że jest to formuła TBS-u jako mieszkania komunalnego. Miasto będzie kierowało tu mieszkańców, szczególnie tych, których budynki są przeznaczone do termomodernizacji - przyznaje, dodając, że inwestycja opiewa na kwot ok. 90 mln zł.

- Aż 75 mln zł pozyskać z funduszów zewnętrznych i dopłat lokalnych. Dzięki temu wkład własny miasta Katowice jest znacznie niższy i dzięki temu te mieszkania możemy realizować w takim tempie - wyjaśnia Waldemar Bojarun.

Nowe bloki w Katowicach mają zostać zbudowane w 17 miesięcy. Wszystko dzięki pewnej metodzie...

Na terenie osiedla zostanie wybudowany także plac zabaw, parking i strefa, w której mieszkańcy będą mogli spędzać czas na powietrzu. Warto dodać, że jest to pierwsza inwestycja KTBS realizowana metodą prefabrykacji. Co to oznacza? Prefabrykowane elementy budynków są wytwarzane przy użyciu niskoemisyjnego cementu, dzięki czemu ślad węglowy realizacji będzie o 20 proc. niższy w porównaniu z tradycyjną metodą produkcji betonowych modułów. Postępowanie przetargowe jako wykonawcę robót wyłoniło firmę Pekabex Bet S.A. z Poznania. W celu dodatkowej eliminacji negatywnego wpływu na środowisko, wykonawca współpracuje jedynie z firmami transportowymi posiadającymi flotę Euro6, a także stosuje instalacje fotowoltaiczne, by samodzielnie produkować energię elektryczną dla swoich zakładów. Dlatego zastosowanie technologii modułowej nie tylko pozwoli na szybszą i ekonomiczną budowę, ale także wpisuje się w ideę zrównoważonego budownictwa.

- Nowoczesne technologie prefabrykatu dają nam to możliwość realizacji tej inwestycji w bardzo krótkim harmonogramie czasowym siedemnastu miesięcy. Rzeczywiście patrząc na doświadczenie firmy, która podjęła się tego wyzwania, jest to realny termin, który będzie dotrzymany i będą mogli tutaj dosłownie za półtora roku się wprowadzać mieszkańcy - mówi Waldemar Bojarun.

Wykonawca wyburzył już istniejące obiekty dawnej bazy KZGM i rozpoczął prace ziemne wraz ze wzmacnianiem podłoża gruntowego dla pięciu z sześciu realizowanych budynków. Inwestycja zakończy się w 18 miesięcy od momentu podpisania umowy, czyli na początku marca 2025 r. Po finalizacji budowy rozpocznie się proces zasiedlania nowych mieszkań.

- Sądzimy, że całe prace budowlane będą trwały ok 17 miesięcy, 8 bloków, 208 mieszkań, jest to zdecydowanie krótszy czas niż w budownictwie tradycyjnym. Nasza technologia pozwala na znaczące przyspieszenie budowy, ponieważ prefabrykaty jako elementy są montowane na budowie, więc budynki powstają w niecałe dwa miesiące - mówi Tomasz Seremet członek zarządu Pekabex.

Jak przyznaje Janusz Olesiński, prezes katowickiego TBS Sp. z o. o., zainteresowanie katowickimi mieszkaniami jest ogromne.

- Na mieszkania, które się zwalniają mamy kilkudziesięciu chętnych. Dwa tygodnie temu były dwa mieszkania - jednopokojowe i dwupokojowe, na jednopokojowe było 50 chętnych, a na dwupokojowe - 54 chętnych. Dodam, że to są mieszkania z tzw. partycypacją, czyli wkładem przyszłego najemcy i ten wkład dla dwupokojowego mieszkania był rzędu 96 tys. To są pieniądze zwrotne jak się ktoś wyprowadza, ale trzeba je mieć, żeby w nim zamieszkać - mówi Janusz Olesiński, prezes katowickiego TBS Sp. z o. o.

Katowicki TBS posiada w swoich zasobach niemal 2,5 tys. mieszkań, a udostępniane lokale wykończone są w standardzie „pod klucz". Ponadto cały czas budowane są nowe obiekty. Trwają już prace m.in. w ramach inwestycji przy ul. Kossutha 7, gdzie powstanie ponad 70 mieszkań 3, 4 i 5-pokojowych oraz przy rewitalizacji trzech kamienic przy ul. Mariackiej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera