Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach upamiętnione zostanie kresowe dziedzictwo Górnego Śląska

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Tak wyglądać będzie Pomnik Orląt i Kadetów Lwowskich, który w poniedziałek 20 czerwca, zostanie odsłonięty w Katowicach.
Tak wyglądać będzie Pomnik Orląt i Kadetów Lwowskich, który w poniedziałek 20 czerwca, zostanie odsłonięty w Katowicach. Andrzej Szteliga
W poniedziałek 20 czerwca o godzinie 10.15 na Placu ks. Emila Szramka 1 w Katowicach odbędzie się odsłonięcie Pomnika Orląt i Kadetów Lwowskich. To upamiętnienie bohaterskiej postawy Orląt Lwowskich walczących o niepodległość Polski na Kresach Wschodnich i udział Kadetów Lwowskich w obronie Górnego Śląska.

Wydarzenie rozpocznie się mszą świętą o godzinie 9.00 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Po niej nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pomnika na placu Ks. Emila Szramka w Katowicach przy parafii mariackiej, w sąsiedztwie kaplicy „Golgota Narodu”. Na zakończenie uroczystości odbędzie się posadzenie papieskiego dębu upamiętniającego 100-lecie powrotu Górnego Śląska do Polski. Projekt Pomnika Orląt i Kadetów Lwowskich został opracowany przez artystę rzeźbiarza Jacka Sarapatę. Tworzy go granitowy obelisk z orłem, krzyżem oraz inskrypcją.

Swój udział w uroczystościach zapowiedzieli m.in. Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, Marcin Krupa, prezydent Katowic, Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Łukasz Konarzewski, śląski wojewódzki konserwator zabytków, Andrzej Szteliga, wiceprezes Katowickiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich i arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski.

Nie przeocz

Szacuje się, że na 4,5 mln mieszkańców województwa śląskiego około milion osób ma korzenie lwowsko-kresowe w pierwszym, drugim bądź trzecim pokoleniu. Odsłonięcie pomnika w Katowicach to także symboliczne uznanie wkładu wysiedlonych lwowian i Kresowian, osiadłych po II wojnie światowej na Górnym Śląsku, w rozwój ekonomiczno-społeczny i naukowo-kulturalny współczesnego Śląska.

- Czuję olbrzymią satysfakcję z tego, że wreszcie, po tylu latach można było wyeksponować pamięć Orlętach Lwowskich. Pomnik będzie symbolem spinającym obecne już w przestrzeni publicznej upamiętnienia - mówi dr Andrzej Szteliga, wiceprezes Katowickiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Pomnik został sfinansowany przez Instytutu Pamięci Narodowej oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera