MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W KHW nie będzie barbórki, czternastki i deputatów? Układ zbiorowy do zmiany

Kamila Rożnowska
Górnicy nie będą otrzymywać dodatkowego wynagrodzenia?
Górnicy nie będą otrzymywać dodatkowego wynagrodzenia? fot. arkadiusz gola
Przedstawiciele zarządu KHW spotkali się ze związkami. Podczas spotkania zaproponowano zmiany w układzie zbiorowym. Idą bardzo daleko. Większość świadczeń ma być zawieszona. Chodzi o wszystkie świadczenia, które nie są wliczone do miesięcznej pensji. To więc nie tylko dodatek na zakup pomocy szkolnych czy dofinansowanie na przejazd urlopowy, ale również czternastka, barbórka czy deputat.

Zawieszenie na trzy lata wszystkich świadczeń nieperiodycznych - taką propozycję zmian w układzie zbiorowym przedstawił wczoraj zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego stronie społecznej. Spółka nie wyjaśniła, co dokładnie zaliczane jest do tych świadczeń.

Dwóch przedstawicieli związków zawodowych z KHW, z którymi rozmawialiśmy, jest zdania, że chodzi o wszystkie świadczenia, które nie są wliczone do miesięcznej pensji. To więc nie tylko dodatek na zakup pomocy szkolnych czy dofinansowanie na przejazd urlopowy, ale również czternastka, barbórka czy deputat.

KHW jest w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej. Zgodnie z planami, jego płynność finansową ma uratować nowa spółka o roboczej nazwie Polski Holding Węglowy. Przypomnijmy, że rozmowy o płacach przed powstaniem Polskiej Grupy Górniczej, czyli spółki, która przejęła kopalnie Kompanii Węglowej, trwały kilka miesięcy.

Zawieszenie wszystkich „świadczeń nieperiodycznych” na trzy lata - taką propozycję zmian w obowiązującym w spółce układzie zbiorowym zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego przedstawił wczoraj związkowcom. - Modyfikacje umowy, w tym uproszczenie systemu wynagradzania, powiązanie go z efektami pracy, jak też z sytuacją spółki, stanowią jeden z elementów przyszłej strategii, dostosowującej spółkę do warunków rynkowych - poinformował Wojciech Jaros, rzecznik prasowy KHW.

Na sformułowaniu „świadczenia nieperiodyczne” kończy się (niestety) oficjalne stanowisko Holdingu. W tym przypadku należy przypuszczać, że może chodzić np. o dodatki na zakup pomocy szkolnych dla uczących się dzieci (tzw. ołówkowe) czy dofinansowanie do przejazdów urlopowych, których przyznawanie określone jest w układzie zbiorowym KHW. Powstaje jednak pytanie, czy w grę będzie wchodzić zawieszenie także barbórki, czternastki i deputatu węglowego? Te elementy nazywane są „wynagrodzeniem nieperiodycznym”.

Dwóch przedstawicieli związków zawodowych, z którymi wczoraj rozmawialiśmy, pod pojęciem „świadczeń nieperiodycznych” rozumie wszystkie te składniki wynagrodzeń, które nie są wypłacane w comiesięcznych pensjach.
- Świadczenia nieperiodyczne to są wszystkie te, które nie są bezpośrednio „przywiązane” do wypłaty - mówi jeden z naszych rozmówców. I wylicza, że do tego katalogu zalicza się właśnie m.in. barbórka, czternastka, „jubilaty”, odprawy, ołówkowe czy bilet z Karty Górnika. - Propozycja to jedno. Drugie - z tego katalogu na pewno trzeba będzie coś wybrać. Natomiast nie do końca jeszcze jest określona skala oczekiwanych oszczędności - dodaje. - Musimy wiedzieć, czemu to ma służyć. Jeśli to jest tylko gra na zasadzie: „bo wszyscy obcięli, to wy też musicie”, to dajmy sobie spokój - mówi drugi związkowiec.

Do średniego, miesięcznego wynagrodzenia górnika wlicza się ok. 30 różnych składników. Poza płacą zasadniczą jest to m.in. 1/12 barbórki, 1/12 czternastki, deputat węglowy, nagrody jubileuszowe czy wspomniane ołówkowe.

Po zsumowaniu wszystkich tych dodatków i pensji zasadniczej, średnie miesięczne wynagrodzenie w KHW wynosi ok. 6,4 tys. zł.

Jednak nie są to pieniądze, które górnicy widzą na swoich kontach każdego miesiąca. Niektóre składniki wypłacane są w różnych częściach roku lub po spełnieniu określonych warunków. Dodajmy, że do obliczania „średniówki” brane są pod uwagę wszystkie wynagrodzenia uzyskiwane przez pracowników danej spółki: od świeżo zatrudnionych młodych górników po nadsztygarów.

Spotkania zarządu ze związkowcami, dotyczące przedstawienia kierunków strategii i przekształceń, z jakimi musi liczyć się firma, odbywają się co miesiąc. Zaprezentowane wczoraj propozycje zmian w układzie zbiorowym mają wpisać się w przyszłą strategię spółki i dostosować ją do warunków rynkowych.
Przypomnijmy, że od momentu powstania Polskiej Grupy Górniczej, która przejęła kopalnie i zakłady należące do Kompanii Węglowej, plan naprawczy miał być wdrożony w pozostałych dwóch spółkach górniczych. Na bazie KHW ma powstać spółka o roboczej nazwie Polski Holding Węglowy. Pod koniec sierpnia Krzysztof Tchórzewski, minister ds. energii, oficjalnie zapowiedział, że w program naprawczy dla Holdingu kapitałowo zaangażuje się trzech inwestorów: Enea (ma wnieść ok. 350 mln zł), Towarzystwo Finansowe Silesia (200 mln zł) oraz Węglokoks (150 mln zł). Według zapowiedzi, KHW ma pomóc 700 mln zł, aczkolwiek wcześniej nieoficjalnie mówiło się, że spółka być może będzie potrzebować niemal miliarda złotych. Jak na razie nie wiadomo, kiedy PHW mógłby powstać.

Kwestia górniczych płac była tematem wielomiesięcznych negocjacji, które poprzedzały powołanie Polskiej Grupy Górniczej. Podczas rozmów padało wiele propozycji szukania oszczędności. Jeden z wariantów zakładał na przykład zachowanie zasadniczego wynagrodzenia bez zmian, zawieszenie czternastki za 2016 rok, a w latach 2017-2018 uzależnienie jej od wyników finansowych. Od efektów sprzedażowych uzależniona byłaby też barbórka.

Ostatecznie górnicy z Polskiej Grupy Górniczej wywalczyli zachowanie barbórki, natomiast czternastka została zawieszona na lata 2016-2017, a dyrektorom kopalń, którym nagroda została wliczona do miesięcznych pensji - obniżono je o 7,3 proc. W porozumieniu znalazł się także zapis o zespoleniu większości kopalń dawnej Kompanii - stało się to faktem 1 lipca. W tej chwili w PGG trwają rozmowy ws. układu zbiorowego pracy, a co za tym idzie - uproszczenia struktury wynagrodzeń pracowników. Tomasz Rogala, prezes PGG, w sierpniowym wywiadzie dla DZ zapowiadał, że barbórka ma zostać zachowana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera