Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Raciborzu budują nowoczesny dworzec kolejowy. Mieszkańcy czekali na niego ponad 25 lat. Budowę wizytował wiceminister Michał Woś

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wideo
od 16 lat
- Wszystko idzie zgodnie z terminem, w dobrym tempie - podkreśla wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, który w środę 21 czerwca, wraz z wiceministrem aktywów państwowych Janem Kanthakiem, wizytowali plac budowy nowego dworca kolejowego w Raciborzu. Nowoczesny dworzec ma zostać oddany do użytku już w 2024 roku.

Trwa budowa nowego dworca kolejowego w Raciborzu. Plac budowy wizytowali ministrowie

Zakończyły się już najważniejsze prace konstrukcyjne, związane z budową nowego dworca kolejowego w Raciborzu, który powstaje w miejscu starego obiektu. Wkrótce rozpocznie się również montowanie oszklenia oraz prace elewacyjne, dzięki czemu można będzie zauważyć, w jaki sposób dworzec będzie prezentował się finalnie. W środę 21 czerwca, na placu budowy pojawił się wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, a także wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak.

Jak podkreśla wiceminister Michał Woś, wszystkie prace przebiegają zgodnie z planem i w dobrym tempie.

- Nowy dworzec był wyczekiwany przez mieszkańców miasta przez ponad 25 lat. Będzie cieszył nas wszystkich już w przyszłym roku. Chciałem podziękować Ministerstwu Aktywów Państwowych, ale i zarządowi PKP S.A. za bieżące finansowanie i sprawną realizację zadania - podkreślał wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Obecny na placu budowy wiceminister Aktywów Państwowych Jan Kanthak podkreśla, że realizacja tej inwestycji to przede wszystkim zasługa pochodzącego z Raciborza wiceministra Michała Wosia, który wielokrotnie zabiegał o budowę nowego obiektu.

- Jeszcze w zeszłym roku stało tu straszydło. A przecież dworzec to pewnego rodzaju okno na świat, pierwsze miejsce, w którym wysiadają turyści przyjeżdżający do Raciborza. To jest niezwykle ważny punkt na mapie takich miast jak właśnie Racibórz. [...] Przypomnijmy, że kiedyś planowano, by powstał w tym miejscu wyłącznie peron. Działalność wiceministra Michała Wosia spowodowała, że widzimy tutaj mury nowego dworca, a niebawem ujrzymy efekt końcowy - podkreślał wiceminister Jan Kanthak.

Nowy dworzec w Raciborzu stanie się wizytówką miasta

Bryła dotychczasowego dworca, który wybudowano w latach 70. XX wieku, przechodzi sporą metamorfozę. Nowoczesny budynek będzie składał się z trzech połączonych ze sobą elementów. Elewacja dworca zyska nowoczesny i nieco industrialny wygląd, z kolei w fasadzie zaprojektowano wielkopowierzchniowe przeszklenia mające na celu doświetlenie wnętrz budynku. Szczyt części centralnej będzie zaś zwieńczony zegarem oraz podświetlanym napisem z nazwą dworca kolejowego.

Interesująco zapowiada się również prezentacja południowej ściany budynku. Zaprojektowano tam „zieloną ścianę” o powierzchni 60 m kw., na której ma rosnąć prawie pięćset roślin siedmiu gatunków, w tym m. in. trzmielina, barwinek pospolity czy turzyca. Elewacja dworca w nowej odsłonie zyska jednocześnie nową iluminację podkreślającą jego bryłę.

Odnowiony dworzec w Raciborzu mniejszy, ale bardziej funkcjonalny niż obecnie

Po przebudowie, dworzec kolejowy w Raciborzu będzie spełniał kilka funkcji. Choć budynek będzie mniejszy niż poprzedni, w jego centralnej części zaprojektowano nowocześnie urządzoną przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol oraz sąsiadującą z nim poczekalnię. Pojawią się miejsca do spoczynku, gabloty na rozkłady jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Tuż obok poczekalni i holu w jednym z pomieszczeń będzie się znajdował parking rowerowy na 26 jednośladów.

Z kolei na piętrze, pojawi się letnia poczekalnia, będąca jednocześnie tarasem widokowym – otwartą przestrzenią, przykrytą dachem z naświetlem w części centralnej, z zielenią i małą architekturą. Z nowego tarasu, będzie można dostrzec m. in. wieżę kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Również skrzydła budynku zyskają całkiem nowe funkcje. Na parterze zaprojektowano przestrzeń dla gminy Racibórz, a na piętrze biura dla spółek kolejowych. Po drugiej stronie znajdzie się miejsce dla lokali handlowo-usługowych, a także strefy kultury.

- Nowy dworzec stanie się komfortowy, bezpieczny oraz ekologiczny. Wewnątrz podróżni znajdą gustownie i nowocześnie urządzoną przestrzeń obsługi podróżnych oraz miejską strefę kultury. Z ciekawszych rozwiązań architektonicznych należy wspomnieć o tarasie na dachu budynku oraz „zielonej ścianie” zbudowanej z roślin na południowej elewacji dworca – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Budowa nowego dworca w Raciborzu warta ponad 30 mln zł

Nowy dworzec w Raciborzu będzie w pełni przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Stanie się również miejscem, gdzie zastosowany zostanie szereg ekologicznych rozwiązań. To między innymi energooszczędne oświetlenie, odzysk wody deszczowej czy panele fotowoltaiczne. Przed dworcem powstanie parking dla samochodów, wyremontowane mają zostać również chodniki.

Całkowity koszt inwestycji wyniesie nieco ponad 30 mln złotych. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., zaś modernizacja dworca jest dofinansowana z budżetu państwa. Zgodnie z planem, inwestycja powinna zostać zakończona w pierwszej połowie 2024 roku.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera