Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rudzicy powstała pierwsza w Polsce sala do gry w boccię ZDJĘCIA

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
W Rudzicy wybudowano pierwszą w Polsce i jedną z nielicznych w Europie sala do profesjonalnego uprawiania bocci
W Rudzicy wybudowano pierwszą w Polsce i jedną z nielicznych w Europie sala do profesjonalnego uprawiania bocci Łukasz Klimaniec
W Rudzicy na Śląsku Cieszyńskim (gmina Jasienica, powiat bielski) została wybudowana pierwsza w Polsce i jedna z nielicznych w Europie sala do profesjonalnego uprawiania bocci, sportu osób niepełnosprawnych z poważnymi dysfunkcjami narządów ruchu.

Boccia to dyscyplina sportu, ale i gra rekreacyjna skierowana do osób z najcięższymi dysfunkcjami narządów ruchu, dziecięcym porażeniem oraz osób z postępującymi zanikami mięśniowymi. W Rudzicy na Śląsku Cieszyńskim (gmina Jasienica, powiat bielski) mieszka Damian Iskrzycki, który jest wicemistrzem Europy w bocci i mistrzem Polski zajmującym wysokie miejsca w ogólnoświatowych rankingach tej dyscypliny. I wiele wskazuje, że uda mu się zakwalifikować na igrzyska Paraolimpijskie w Tokio.

DAMIAN ISKRZYCKI NADZIEJĄ POLSKIEJ BOCCI

Jego wyniki oraz zaangażowanie zainspirowały władze gminy, by wbudować profesjonalną salę do gry w boccię. W efekcie dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki w Rudzicy powstał obiekt, jakiego w Polsce dotąd nie było. W poniedziałek 3 grudnia oficjalnie został oddany do użytku.

- To ewenement nie tylko w skali krajowej, ale i światowej w dyscyplinie, która dziś najdynamiczniej rozwija się w Polsce i na świecie. To obiekt, który jest skonstruowany z zamysłem i przeznaczeniem na szkolenie w bocci – przyznaje Romuald Schmidt, prezes Polskiej Federaci Bocci, który przyjechał do Rudzicy na otwarcie obiektu. - Na mnie, Wielkopolaninie, robi duże wrażenie, że w społeczeństwie Ziemi Cieszyńskiej wyraźny jest duch pracy organicznej. Ta hala oraz to, co dzieje się tu dla osób niepełnosprawnych, są tego dowodem. Damian trenuje nie tylko dla własnych sukcesów, ale jest i wychowawcą młodej generacji sportowców – dodaje.

Obiekt w Rudzicy posiada m.in. idealnie równe podłoże oraz nowoczesną nawierzchnię syntetyczną taraflex, na której za dwa lata będą rywalizowali paraolimpijczycy w Tokio.
- To dla Damiana jest pewnym handicapem, bo będzie mógł przygotować się lepiej niż ci, którzy trenują na parkiecie – uważa Schmidt.

Damian Iskrzycki nie ukrywa satysfakcji z obiektu. - To wysokiej klasy obiekt, jedyny w Polsce i jeden z nielicznych w Europie. Mamy teraz bazę światowej klasy gdzie można trenować wyczynowo – przyznaje zawodnik.

Wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna podkreśla, że gmina budowała obiekt z myślą o stworzeniu możliwości rekreacji i sportu dla osób niepełnosprawnych. - Wspólnie tworzymy społeczeństwo. W nim są osoby pełnosprawne i niepełnosprawne, które mają różne rodzaju problemy. Warunki powinny być dla wszystkich jednakowe – przyznaje.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

COP24 w Katowicach: To musicie wiedzieć o szczycie klimatycznym ONZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo