Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym urodziły się gepardy. Ależ słodziaki ZDJĘCIA

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym urodziły się gepardy. Są przepiękne
W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym urodziły się gepardy. Są przepiękne Śląski Ogród Zoologiczny
W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie urodziły się dwa gepardy. Maluchy szybko rosną i dobrze się rozwijają, są przepiękne. Przez cały czas pozostają pod opieką mamy, od której odłączą się dopiero miedzy 13 a 20 miesiącem życia.

Na filmiku są gapardki z Opola. Tamtejsze zoo pokazało zwiedzającym małe gepardy. Dziewięć małych kotów przyszło na świat kilka miesięcy temu, ale dopiero teraz mogą oglądać je zwiedzający. Maleństwa nie rozstają się ze swoją mamą i całe dnie spędzają wylegując się w słońcu. Pracownicy zoo są dumni z tak licznego miotu, ale podkreślają, że przed nimi ciężka praca, by zwierzęta były zdrowe i spokojnie dorastały.

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym na początku października też urodziły się gepardy. Dwa maluchy. Przyszły na świat dokładnie 3 października i jest to pierwsze potomstwo Ignisa - samca urodzonego w Dvur Kralowe, który w Chorzowie mieszka od 2016 roku, oraz pochodzącej z Francji samicy Mambo, która do Chorzowa przyjechała z opolskiego zoo w 2017 r.

- Aby zapewnić młodej mamie maksymalny komfort i możliwie dużą ilość spokoju, narodziny postanowiliśmy zachować w tajemnicy do czasu aż młode trochę podrosną. Przez ten czas samica z młodymi miała do dyspozycji oddzielony od reszty pawilonu kotnik hodowlany, w którym przed wzrokiem zwiedzających osłaniała ją roleta. Czas ten był niezbędny, by Mambo mogła oswoić się z nową sytuacją. Taka decyzja zmniejszyła ryzyko odrzucenia młodych przez matkę w reakcji na stres - podają pracownicy śląskiego zoo.

Dziś już można oficjalnie pochwalić się narodzinami dwóch gepardów grzywiastych, które obecnie mają już 1,5 miesiąca. Młode szybko rosną i dobrze się rozwijają. Podczas ubiegłotygodniowego badania waga pokazała, że ważą odpowiednio 2400 g i 2800 g (czyli od narodzin przybrały po ponad 2000 g każdy). Możliwe było również sprawdzenie ich płci - wiadomo już, że są to dwie samice.

Nowy wybieg dla pingwinów w śląskim zoo

Pingwiny wracają do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Wybieg z...

- Maluchy są śmiałe i energiczne. Powoli zaczynają dokazywać, jednak przez cały czas pozostają pod opieką mamy, od której odłączą się dopiero miedzy 13 a 20 miesiącem życia. Dorosłe samice nie mają swoich terytoriów, prowadzą samotniczy tryb życia. Jedynie niektóre samce pochodzące z jednego miotu łączą się czasem w niewielkie grupy. Z tego względu młode gepardy po osiągnięciu dojrzałości nie będą mogły pozostać razem z matką, o ich dalszej przyszłości zadecyduje koordynator gatunku - podaje Śląski Ogród Zoologiczny.

W najbliższym czasie maluchy i ich mamę będzie można podglądać przez szybę ekspozycyjną gepardziarni. W pomieszczeniu pozostawiona jest skrzynia wypełniona słomą, w której maluchy mogą się zagrzebać w czasie snu - tak ukryte będą niewidoczne dla oczu zwiedzających. Jak informuje zoo, przy sprzyjającej pogodzie zwierzęta będą mogły wychodzić na zewnątrz, jednak korzystać będą jedynie z małego, osłoniętego wybiegu na tyłach budynku.

Tego nie wolno robić w zoo!

Uwaga! Tego nie wolno robić w zoo. Jakie zasady obowiązują w...

- Cały czas mamy na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo młodych, dlatego na duży wybieg, widoczny dla zwiedzających wyjdą najprawdopodobniej dopiero wiosną, gdy podrosną, a warunki atmosferyczne będą bardziej sprzyjały spacerom - mówią pracownicy.

Tegoroczne narodziny gepardów nie są pierwszymi takimi narodzinami w śląskim zoo. Z podobnej nowiny cieszono się w 2011 roku, gdy rodzicami zostali Yathi i Iwan. Wtedy miot liczył czwórkę młodych - trzech samców i jedną samicę. Odchowane młode nie mogły pozostać z rodzicami, dlatego koordynator gatunku zadecydował o ich wyjeździe do innych ogrodów zoologicznych. Obecnie
z czwórki pozostała już tylko trójka, która przebywa we Francji - Oskara i Atosa zobaczyć można w zoo w Salzburgu, a Frelkę - w Le Parc Des Felins w Nesles.

Jesień w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym: Z początkiem października w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym rozpoczął się okres jesienno-zimowy

Jesień w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Zwierzęta dzisiaj zm...

Gepard uważany jest za najszybsze lądowe zwierzę świata. W pogoni za ofiarą może biec z prędkością przekraczającą 110 km/h. Zamieszkuje Afrykę oraz Iran. Około 95% gepardów ginie przed osiągnięciem samodzielności. Z tego powodu gatunek jest narażony na wyginięcie. Ich głównym zagrożeniem są: utrata naturalnych siedlisk, choroby genetyczne oraz inne drapieżniki.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera