Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu powstała pierwsza w Polsce Stacja Obserwacji Krajobrazu. Na dachu "Żylety". Zobaczcie zdjęcia

Adam Tobojka
Adam Tobojka
W Sosnowcu powstała pierwsza w Polsce Stacja Czytania Krajobrazu. Uroczyste otwarcie nastąpiło na GeoPikniku - imprezie organizowanej przez uczelnię. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Sosnowcu powstała pierwsza w Polsce Stacja Czytania Krajobrazu. Uroczyste otwarcie nastąpiło na GeoPikniku - imprezie organizowanej przez uczelnię. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE T. Grząślewicz/Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu
Na dachu „Żylety” – budynku Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu – powstała pierwsza w Polsce Stacja Czytania Krajobrazu. To świetny punkt obserwacyjny, z którego podziwiać można pejzaż Zagłębia Dąbrowskiego i części Śląska. Dzięki nowo powstałej Stacji podziwianie krajobrazu województwa śląskiego uzupełnić można o wiedzę dotyczącą metod interpretacji krajobrazu.

W Sosnowcu powstała pierwsza w Polsce Stacja Obserwacji Krajobrazu. Na dachu "Żylety". Zobaczcie zdjęcia

Stacja Czytania Krajobrazu to najnowsza inwestycja Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. Uruchomiona została pod koniec marca, ale jej uroczyste otwarcie nastąpiło dopiero 21 kwietnia, podczas GeoPikniku – corocznej imprezy, organizowanej przez uczelnię.

Podczas projektowania Stacji wykorzystano walory architektoniczne „Żylety” – siedziby wydziału. Budowa SCK na dachu budynku umiejscowiła ją na wysokości stu metrów, a dzięki doskonałej widoczności na wszystkie strony świata korzystający z tego miejsca mogą bez przeszkód obserwować krajobraz. Stacja wzbogacona została o panoramiczne plansze opisując strukturę i fizjonomię krajobrazu widocznego z dachu wydziału. Zamontowano także barwne szklane tafle, na których przedstawiono zróżnicowane metody obserwacyjne i interpretacyjne krajobrazu.

Stacja posiada także czesć laboratoryjną, z wyspecjalizowaną pracownią analiz krajobrazu. Posłuży ona zarówno naukowcom zajmującym się monitoringiem zmian krajobrazu, jak również studentom, studiującym kierunki geograficzne na Wydziale Nauk Przyrodniczych.

Zespół Badań Krajobrazu, kierowany przez dr hab. Urszulę Mygę-Piątek w którego skład wchodzą r inż. Anna Żemła-Siesicka, dr Katarzyna Pukowiec-Kurda, dr Michał Sobala i dr hab. Jerzy Nita ma w planach dalszy rozwój inwestycji.

- Dalszym celem jest utworzenie pierwszego w Polsce Obserwatorium Krajobrazowego oraz włączenie sosnowieckiej Stacji do Europejskiej Sieci Obserwatoriów, które z powodzeniem funkcjonują już w krajach Europy Zachodniej. Ich działanie wspiera naukowo i dydaktycznie procesy harmonijnego kształtowania przestrzeni. Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk są regionami, które przeżywają obecnie żywiołową transformację przestrzenną. Nasz region potrzebuje doskonale wykształconych specjalistów z zakresu  wieloaspektowych analiz krajobrazowych – informuje Zespół Badania Krajobrazu.

Uroczyste otwarcie Stacji odbyło się podczas GeoPikniku. W trakcie imprezy można było nie tylko skorzystać z możliwości nowo otwartego obiektu, ale także licznych atrakcji, przygotowanych przez Uniwersytet Śląski – zobaczcie galerię zdjęć z tego wydarzenia, przygotowaną przez pracowników uczelni!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera