Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tatrach lawinowa dwójka. Świeży śnieg spadł na starą, bardzo twardą warstwę

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Aktualne warunki w Tatrach
Aktualne warunki w Tatrach TOPR
W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowego – Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowego ogłosiło drugi stopień. Trzeba bardzo uważać: pod świeżą warstwą śniegu, leży stary zmrożony śnieg.

W górach powrót zimy. W nocy z czwartku na piątek na Kasprowym Wierchu spadło 8 cm świeżego śniegu. W piątek rano pokrywa śnieżna na Kasprowym wynosiła 68 cm. Śniegu ma systematycznie przybywać. Dodatkowo od kilku dni w górach utrzymują się ujemne temperatury. W piątek przed południem termometry na Kasprowym Wierchu wskazywały minus 6,5 stopnie.

- Świeży śnieg spadł po ochłodzeniu, na bardzo twarde, miejscami nierówne podłoże, na którym bardzo łatwo o poślizgnięcie się – ostrzega Jakub Hornowski, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Dlatego wybierający się w góry muszą nadal zabezpieczyć się w zimowe wyposażenia: raki, czekan, kask, a także zestaw lawinowy, czyli sondę, łopatę i detektor lawinowy.

Na piątek TOPR podniósł stopień zagrożenia lawinowego do drugiego. Obowiązuje on od wysokości 1700 metrów.

- Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach – czytamy w komunikacie lawinowym.

- Należy uważać na depozyty z nawianego śniegu leżące głównie w pobliżu grani. Śnieg rano jest twardy i zmrożony, szczególnie w miejscach zacienionych – żleby, gdzie może utrzymać się przez cały dzień. Uwagę należy zwrócić na płaty zlodowaciałego śniegu szczególnie na stromym zboczu. Pokonując je, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ, poślizgnięcie się grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Dodatkowym utrudnieniem w tej części Tatr jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie – dodaje Tatrzański Park Narodowy.

Z kolei w partiach reglowych szlaki są mokre i śliskie (szczególnie na kamieniach), a na odcinkach leśnych bardzo błotniste.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska