Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zabrzu upamiętnią opór społeczny wobec stanu wojennego. Wydarzenia rozpocznie msza święta

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
W środę, 13 grudnia w Zabrzu odbędą się uroczystości upamiętniające opór społeczny wobec stanu wojennego.
W środę, 13 grudnia w Zabrzu odbędą się uroczystości upamiętniające opór społeczny wobec stanu wojennego. UM Zabrze
W 42. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego władze Zabrza zaplanowały uroczystości upamiętniające opór społeczny wobec działalności ówczesnych władz. W środę, 13 grudnia, o godzinie 12:00 w kościele pw. św. Jadwigi w Zabrzu-Zaborzu przy ulicy Wolności 504 odbędzie się msza święta. Po nabożeństwie nastąpi złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym osoby internowane.

W Zabrzu upamiętnią opór społeczny wobec stanu wojennego

W uroczystości wezmą udział jej organizatorzy prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” oraz Eugeniusz Karasińki przewodniczący Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. komunistyczne władze rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób.

- Na terenie parafii pw. św. Jadwigi leży zakład karny przy ul. Janika, w którym w czasie stanu wojennego internowano działaczy „Solidarności” i opozycjonistów. Tutejsi księża byli wtedy duszpasterzami internowanych, którzy zaczęli trafiać do zakładu w Zaborzu w pierwszym dniu stanu wojennego. Przez rok istnienia obozu przewinęło się przez niego kilkaset osób – głównie działacze opozycji ze Śląska i Zagłębia, a także z ówczesnego woj. częstochowskiego. Wywodzili się z różnych środowisk – byli wśród nich studenci, robotnicy, lekarze i naukowcy. W stanie wojennym w tamtejszym więzieniu mieścił się jeden z największych z 49 w kraju ośrodków internowania – czytamy na stronie miasta.

W Zabrzu przetrzymywanych było wielu działaczy „Solidarności”, wśród nich m.in. Andrzej Rozpłochowski - legendarny przywódca strajku w Hucie Katowice w 1980 r. i sygnatariusz Porozumienia Katowickiego.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera