Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach będą odbywały się podziemne zajęcia edukacyjne dla dzieci

PAP
PAP
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wideo
od 16 lat
Już od października we wpisanej na listę UNESCO Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach organizowane będą podziemne zajęcia edukacyjne dla klas 1-4 szkół podstawowych. Głównym motywem zwiedzania będą cztery żywioły. Uczniom towarzyszyć będą przewodnicy-edukatorzy, którzy przeszli specjalne szkolenia.

Zabytkowa Kopalnia Srebra startuje z podziemnymi zajęciami edukacyjnymi dla dzieci

Poczuć kopalnię każdym zmysłem. To najważniejsze przesłanie płynące z podziemnych zajęć edukacyjnych dla dzieci klas 1-4 szkół podstawowych, które od października ruszą w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Nowa oferta tarnogórskiej kopalni jest efektem wielowymiarowej współpracy Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, z zarządzającym Kopalnią Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Scenariusz trasy edukacyjnej, wdrożony z firmą Locativo, został przygotowany w ramach unijnego projektu Textour, którego celem jest innowacyjny rozwój turystyki kulturowej. Projekt ten obejmuje ciekawe miejsca turystyczne w 11 krajach w Europie, w tym właśnie Tarnowskie Góry.

Zanim w październiku ruszą podziemne zajęcia, wcześniej odbywały się warsztaty, dzięki którym organizatorzy mogli poznać oczekiwania najmłodszych.

- Chcieliśmy do tych najmłodszych dotrzeć trochę inaczej, zacząć rozmowę z tymi dzieciakami, niż tylko suchy, ekspercki wykład. Stwierdziliśmy, że tej wiedzy nie potrzeba aż tak dużo. Jeśli dzieci, które chcą aktywnie uczestniczyć, to niech sami nam opowiedzą co chciałyby. Tych warsztatów w podziemiach z najmłodszymi trochę mieliśmy. Na podstawie tych doświadczeń stworzyliśmy podziemną trasę edukacyjną. Jesteśmy przekonani, że taka edukacja - nie z obszerną wiedzą, ale z tą minimalną, gdzie dzieci są bardzo aktywne w podziemiach, jest chyba najlepszym sposobem na to, żeby pokochały tą ziemię - podkreślał Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Jak zaznaczał prezes SMZT, dzięki zajęciom uczniowie będą mogli poczuć kopalnię każdym zmysłem. Zwracał uwagę, że zainteresowanie młodych ludzi historią poprzemysłowych zbytków jest gwarancją zachowania tego dziedzictwa na kolejne pokolenia.

Dzieci zamienią się w młodych geologów

W ramach projektu dzieci będą mogły zamienić się w młodych geologów. Nie będą korzystały z nowinek technologicznych, ale między innymi z map, kompasu, latarek, termometru czy miarki. Będą miały również okazję spotkać się z sygnalistą i będą decydować, w którą stronę udać się podziemnymi korytarzami. Zadaniem dzieci będzie ponadto sprawdzenie jaka temperatura panuje w podziemnych korytarzach.

Zdaniem Adama Kałuckiego z firmy Locativo, obecnie wiele dzieci nadużywa korzystanie z urządzeń elektronicznych, zmagając się ze zbyt dużą liczbą bodźców. Uczestnictwo w warsztatach pozwoli im na wyciszenie i uspokojenie emocji. Trwająca 90 minut podziemna lekcja ma być dla zmysłów dzieci swoistą terapią i doświadczeniem. Zajęcia w kopalni mają dostarczać wiedzy, rozwijając inteligencję emocjonalną dzieci.

- Zapraszamy do rezerwacji wycieczek szkolnych i odwiedzenia wyjątkowej w skali świata kopalnię, w której uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. Odkryj, kim byli tarnogórscy gwarkowie i dowiedz się, jakimi metodami wydobywali skarby, które zostawiła im natura - przekazuje Zabytkowa Kopalnia Srebra.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera