Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Żorach ruszył program Złota Rączka. Fachowiec przyjdzie i naprawi. Kto będzie mógł skorzystać ze wsparcia?

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Program Złota Rączka ruszył. Jego celem jest pomoc mieszkańcom Żor w drobnych naprawach
Program Złota Rączka ruszył. Jego celem jest pomoc mieszkańcom Żor w drobnych naprawach arc
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Żorach przy współpracy z Centrum Integracji Społecznej Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych uruchomił w Żorach innowacyjny program "Złota Rączka". Program ma na celu nieodpłatne wsparcie mieszkańców miasta, którzy nie są w stanie samodzielnie, z uwagi na bezradność, samotność, niepełnosprawność oraz trudną sytuację życiową wykonać drobnych robót gospodarczych. Złota rączka pomoże chociażby przy wymianie kranu, podłączeniu pralki czy montażu lustra. Podpowiadamy jak uzyskać pomoc fachowca.

W Żorach wystartował program "Złota Rączka"

Naprawa kranu, udrożnienie zatkanych rur czy wymiana żarówki. Z pozoru proste czynności, mogą niektórym osobom sprawić wiele problemu, ze względu na ich bezradność, niepełnosprawność czy po prostu samotność. To właśnie z myślą o tych osobach, w Żorach wystartował właśnie program "Złota Rączka", który ma na celu wsparcie osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, w wykonaniu drobnych robót gospodarczych.

- Z danych statystycznych za rok 2023 rok wynika, że ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żorach najczęściej korzystają osoby lub rodziny z powodu długotrwałej lub ciężkiej choroby, ubóstwa, niepełnosprawności oraz bezradności w sprawach opiekuńczo- wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego. Osoby te niejednokrotnie, z uwagi na powyższe, nie są w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb bytowych, w tym wykonać drobnych robót gospodarczych, które wpływają na poprawę jakości życia i poczucia bezpieczeństwa. Przykładowo naprawa zepsutej klamki, zamka, przymocowanie karniszy czy lustra – to zadania, które mogą być kłopotliwe dla ww. osób. Trzeba nie tylko mieć odpowiednie narzędzia i umiejętności, ale też siłę do takich prac. Często pozostaje tylko zatrudnienie „złotej rączki”, ale nie każdego na to stać - czytamy w uzasadnieniu uchwały, przyjętej przed kilkoma tygodniami przez Radę Miasta Żory.

W ramach programu można będzie skorzystać z takich usług jak:

  • wymiana lub naprawa kranów w kuchni i łazience,
  • udrażnianie zatkanych odpływów,
  • naprawa nieszczelnych rur,
  • naprawa spłuczki,
  • montaż lub wymiana deski sedesowej,
  • podłączenie pralki, zmywarki, różnych urządzeń gospodarstwa domowego,
  • wymiana żarówki,
  • regulacja lub uszczelnianie drzwi i okien,
  • naprawa klamek lub zamków w drzwiach i oknach,
  • przymocowanie luster, obrazów, karniszy, uchwytów, półek,
  • naprawa listew przypodłogowych.

Program nie będzie jednak obejmował usług wymagających natychmiastowej interwencji, zezwoleń, uprawnień, specjalistycznej wiedzy, a także usług remontowych, prac budowlanych i napraw świadczonych w ramach innych umów lub wynikających ze zobowiązań innych podmiotów np. wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej. Koszty zakupu materiałów niezbędnych do wykonania usługi będzie pokrywał mieszkaniec korzystający z usług „Złotej Rączki”.

Jak skorzystać z usługi?

Osoby chcące skorzystać z programu będą mogły zgłaszać się w dni robocze, telefonicznie: 537-081-230 lub 32-43-42-412, mailowo: [email protected] lub osobiście w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Żorach, ul. Ks. Przemysława 2 pokój nr 5.

- Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie karty zgłoszenia przez pracownika przyjmującego zgłoszenie. W trakcie zgłoszenia należy podać swoje dane (imię i nazwisko, adres zamieszkania, nr telefonu, adres e-mail) i krótko opisać problem. Podpis na karcie zgłoszenia uzupełniany jest w trakcie dalszych czynności - informuje miasto Żory.

Przed wizytą „Złotej Rączki”, korzystający z jej usług otrzyma dane niezbędne do identyfikacji, które umożliwią potwierdzenie tożsamości pracownika, który będzie zobowiązany okazać dokument potwierdzający te dane w postaci identyfikatora. Program przewidziano na lata 2024-2028.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera