Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto wiedzieć, kiedy przyjąć spadek, a kiedy go odrzucić [ADWOKAT RADZI]

Sławomir Zaremba
Sławomir Zaremba
Sławomir Zaremba Marzena Bugała-Azarko
Niedawno zmarł mój ojczym - pyta w liście do DZ pani Ewa z Zabrza. - Czy jako pasierbica muszę formalnie zrzec się po nim spadku? Wyjaśnia to adwokat Sławomir Zaremba.

Złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku stanowi uprawnienie spadkobiercy, nie zaś jego obowiązek. Zatem nikt nie może domagać się od pani złożenia takiego oświadczenia. Jeżeli pani sytuacja prawna jest taka, że należy pani do grona spadkobierców zmarłego oj-czyma lub jest pani jego jedyną spadkobierczynią - czy to na podstawie testamentu, czy z ustawy, ma pa-ni prawo wyboru sposobu dziedziczenia i w związku z tym może pani postąpić następująco:

  1. Nie składać żadnego oświadczenia w przedmiocie spadku - w takiej sytuacji nabędzie pani spadek w całości - przez tzw. przyjęcie proste, to znaczy, że odziedziczy pani zarówno aktywa, jak i zobowiązania obciążające masę spadkową - oczywiście, nabędzie pani przysługujący jej udział w tym spadku.
  2. Złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że pani odpowiedzialność za ewentualne długi spadkowe ograniczy się do wartości czynnej spadku. Oznacza to, że pani odpowiedzialność nie będzie wyższa niż wartość tych składników masy spadkowej, które przypadną pani w udziale. Oświadczenie takie należy złożyć w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania, czyli w najczęstszej praktyce - od dnia otwarcia spadku. Oświadczenie takie składa się przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu osoby składającej oświadczenie. Notariusz lub sąd prześle niezwłocznie oświadczenie wraz z załącznikami do #sądu spadku.
  3. Złożyć w terminie i w sposób opisany powyżej (u notariusza lub przed sądem) oświadczenie o odrzuceniu spadku. Z tego uprawnienia korzystamy najczęściej w przypadku, gdy ujawnione długi spadkodawcy przewyższają wartość spadku i przyjęcie spadku byłoby dla spadkobiercy niekorzystne, ponieważ rodziłoby obowiązek spłaty tych długów.
  4. Pamiętać trzeba, że do długów spadkowych należą wierzytelności osób trzecich powstałe za życia spadkodawcy, jak i koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego (koszty sądowe, do których należą np. opłata od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, opłata od wniosku o dział spadku, koszty sporządzenia opinii biegłych - jeżeli takowe są niezbędne w postępowaniu spadkowym, oraz inne uzasadnione wy-datki poniesione w związku
  5. z prowadzonym postępowaniem).

Do długów spadkowych zaliczamy również obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów zwykłych i poleceń, jak również inne obowiązki przewidziane przepisami prawa cywilnego.

Osoba, która złoży oświadczenie o odrzuceniu spadku zostaje wyłączona od dziedziczenia i traktowana jest tak, jakby nie dożyła otwarcia spadku, dlatego pamiętać należy o tym, że do dziedziczenia dochodzą pani dzieci i one również powinny takie oświadczenie złożyć, ponieważ w przeciwnym wypadku odziedziczą niechciany spadek.

Co do zasady - spadku nie można częściowo przyjąć, a częściowo odrzucić, złożone oświadczenie dotyczyć więc będzie całości spadku, tj. wszystkich nieruchomości, rzeczy ruchomych oraz praw i obowiązków majątkowych podlegających dziedziczeniu. Wyjaśnić też trzeba, że za dzień otwarcia spadku uważa się dzień śmierci spadkodawcy.

Oprac. JJ



*DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
*Grzyby jadalne i grzyby trujące. Jak je odróżnić? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
*Nowy towar w Lidlu, czyli szarża klientów w Sosnowcu [ZOBACZ WIDEO]
*Kalendarz Lindner 2014, czyli modelki w trumnach [ZDJĘCIA 18+]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!