Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węgierska Górka. Schron Waligóra z 1939 roku przeszedł modernizację. Powstała w nim izba tradycji ZDJĘCIA

JAK
Węgierska Górka. Schron Waligóra przeszedł modernizację
Węgierska Górka. Schron Waligóra przeszedł modernizację FOT. www.wegierska-gorka.opg.pl
Zmodernizowany Schron Waligóra w Węgierskiej Górce mają okazję zwiedzić miłośnicy historii, szczególnie ci, których pasjonuje kampania wrześniowa i walki z Niemcami w 1939 roku. W schronie Waligóra powstała izba pamięci z elementami multimedialnymi.

Jak informuje Ośrodek promocji Gminy Węgierska Górka, przybyłych gości przywitał wójt Piotr Tyrlik. Nie zabrakło prelekcji historycznej dotyczącej obrony Węgierskiej Górki we wrześniu 1939 roku. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzania schronu, w którym powstała izba pamięci z elementami multimedialnymi.

Prace modernizacyjne przy schronie Waligóra zostały zrealizowane w ramach projektu „Trakt Cesarki - jedna droga, dwa narody, wiele historii". Projekt ten był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.

Zobaczcie zdjęcia schronu:

Schron Waligóra to duży, betonowy schron bojowy o odporności "D" – jednokondygnacyjny tradytor artyleryjski. Uzbrojony był w dwie armaty polowe ustawione w pancernych strzelnicach na ruchomych platformach i jeden ciężki karabin maszynowy. Nie zamontowano na nim pancernej kopuły obserwacyjno-bojowej, ułożono jedynie na schronie worki z piaskiem. Posiadał dwie wyrzutnie rakiet oświetlających, strzelnice broni ręcznej oraz stanowiska do łączności optycznej.

Schron został wybudowany w okresie lipiec – sierpień 1939 r. i brał czynny udział w walkach 2 września 1939 r. Załoga na rozkaz dowództwa wycofała się w nocy z 2 na 3 września. Widoczne na nim ślady ostrzału – szczególnie strzelnic – są wynikiem ostrzału z niewielkiej odległości podczas kręcenia przez Niemców filmu propagandowego w 1939 roku. Załogę schronu tworzyło: 3 podoficerów, 17 szeregowców i kanonierów pod dowództwem por. Leopolda Galocza.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Samorządowiec Roku - gala Dziennika Zachodniego

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo