Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weź udział w powstańczej grze ulicznej

Aldona Minorczyk-Cichy
Budynek sztabu powstańczego. Wtedy - szkoła żeńska, dziś VI LO w Szopienicach
Budynek sztabu powstańczego. Wtedy - szkoła żeńska, dziś VI LO w Szopienicach arc
Poczuj historię. Podróżuj w czasie. Już za tydzień odbędzie się terenowa gra miejska "Powstaniec Śląski Play". Wezmą w niej udział grupy uczniów i rodziny. Część z nich będzie przebrana w stroje z epoki.

Stawką jest ufundowana przez Jerzego Buzka, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, pięciodniowa wycieczka do Brukseli. Zapisy chętnych do udziału w grze miejskiej przedłużono do 15 czerwca!

Uczestnicy pieszo będą musieli dotrzeć do miejsc związanych z powstaniami i wykonać tam specjalne zadania.

- Do gry należy się przygotować - mówi Bożena Kocielska z Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach, organizatora gry. - Trzeba znać fakty związane z powstaniami. Docenimy też osoby, które przyjdą w odpowiednich strojach. Jest nagroda za najlepszy strój. Do wczoraj zgłosiło się siedem drużyn, zapraszamy następne. Warto, bo to będzie pasjonująca rozgrywka.

W siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury (ul. PCK 19, www.rok.katowice.pl) można zapoznać się z materiałami historycznymi, książkami i artykułami, które na pewno pomogą w sięgnięciu po główną nagrodę, czyli po wyjazd do Brukseli. Będą też nagrody finansowe, ufundowane przez śląski Urząd Marszałkowski.

Współorganizatorami gry ulicznej są: Muzeum Śląskie, Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego, Teatr Śląski, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny oraz Biuro ESK 2016 Katowice.

Powstańcza gra uliczna odbyła się także w Mysłowicach. W Warszawie natomiast zorganizowano grę na terenie dawnego getta, a także grę śladami najsłynniejszych akcji Kedywu Armii Krajowej. We Wrocławiu gra popularyzowała wiedzę o Janie Pawle II.
Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego:
Gry to bardzo dobry sposób, by młodzi ludzie poznawali historię, także naszego regionu. Kiedy trzeba odnaleźć jakieś miejsce związane z powstaniem i porozmawiać z historykiem, to jest to rzecz, którą zapamięta się całe życie. Sam kiedyś zorganizowałem w Krakowie podobną zabawę dla mojej córki i szkoły w Gliwicach. Do dzisiaj to wspominają. Powstania Śląskie są ważnym punktem nie tylko w historii regionu, ale też Polski. Historia Europy składa się właśnie z takich trudnych momentów. Czasami zwycięskich, a czasami zakończonych klęską. Teraz jesteśmy we wspólnej Europie, a dzięki doświadczeniom zebranym w ciągu wieków europejskiej historii, inaczej rozwiązujemy problemy. Kiedy już młodzi ludzie poznają historię konfliktów sprzed 90 lat, to dobrze, by zobaczyli, jak dzisiaj w Brukseli budujemy pokojową Europę, jak współdziałamy, żebyśmy nie musieli się bić.

Adam Matusiewicz, marszałek województwa śląskiego:
Rok 2011 został przez Sejmik ustanowiony Rokiem Powstań Śląskich. To szczególny dla nas czas, bo będziemy wspominać bohaterów, którzy walczyli o powrót Śląska do Macierzy. Tym razem będziemy wracać myślami do tych ważnych chwil w sposób niestandardowy. Bardzo cenimy historyków, ich pracę, książki, artykuły, konferencje, ale dziś musimy z mieszkańcami - w tym zwłaszcza z młodzieżą, na której nam szczególnie zależy - komunikować się w sposób nowoczesny. Mamy wiele doskonałych opracowań historycznych, ale nic nie daje takiego przekazu o epoce, jak np. film. Ta gra skierowana jest dla młodzieży szkolnej i do rodzin. Ona jest atrakcyjna, wymaga pogłębienia wiedzy, zainteresowania tematyką. Bardzo zachęcam do udziału. Przypominam też, że to nie jest jedyna niespodzianka w tym roku. Czeka nas sporo atrakcji. Szczegóły zdradzę w odpowiedniej chwili.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!