Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Jastrzębia mają zapewnioną pracę

Barbara Musiałek
Uczniowie ZS nr 6 mają już do dyspozycji pracownię mechatroniki
Uczniowie ZS nr 6 mają już do dyspozycji pracownię mechatroniki Fot. Agnieszka Materna

Najlepsi uczniowie szkół górniczych będą mogli liczyć na pracę w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. W środę jej władze podpisały z prezydentem Jastrzębia Zdroju, Marianem Janeckim, porozumienie dotyczące współpracy miasta i spółki w zakresie kształcenia uczniów w szkołach o specjalnościach górniczych.

Technik mechatronik - to nowy kierunek kształcenia w Jastrzębiu

- Przez wiele lat nie przyjmowano do górnictwa nowych osób i w efekcie powstała luka pokoleniowa. Dlatego od 2004 roku miasto w porozumieniu z nami uruchamia klasy górnicze i kształci młodzież w przydatnych nam zawodach. W tym roku nowością będzie klasa o specjalności technika mechatronika - mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW. - Z ofertą wystąpiła do nas dyrekcja Zespołu Szkół nr 6, obserwując, że w kopalniach stosuje się coraz nowocześniejszy sprzęt. A mechatronicy wykorzystują wiedzę z zakresu mechaniki, elektroniki, informatyki, cybernetyki, automatyki i robotyki.

Przyszli absolwenci tej szkoły będą obsługiwać u nas najnowocześniejsze urządzenia - dodaje. Nowy kierunek powstanie w Technikum nr 4, wchodzącym w skład ZS nr 6. - Przyjmiemy około 35 uczniów. Mechatroniki uczył będzie Jacek Kluba, nauczyciel przedmiotów elektrycznych i elektronicznych, który specjalnie podjął studia podyplomowe w tym zakresie - mówi Jolanta Kłopeć, wicedyrektor "szóstki".

W ramach porozumienia w tym roku w ZS nr 6 ruszy też nabór na kierunki: technik górnictwa podziemnego i technik elektryk. Natomiast Szkoła Policealna nr 3, wchodząca w skład tego samego zespołu oferuje młodym ludziom dwuletni cykl kształcenia w zawodzie technika górnictwa podziemnego. Z kolei dyplom górnika eksploatacji podziemnej, ślusarza i elektryka będzie można zdobyć w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 3 przy Zespole Szkół Zawodowych nr 3.

We wrześniu do klas o specjalnościach górniczych zostanie przyjętych w sumie 110 uczniów. - Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe będą się odbywać w kopalniach JSW. W ramach współpracy spółka nieodpłatnie udostępni dla Centrum Kształcenia Praktycznego sztolnię na terenie KWK Pniówek - mówi Katarzyna Wołczańska, rzeczniczka jastrzębskiego magistratu.

W tym roku JSW wstępnie planuje zatrudnić około 300 absolwentów szkół zawodowych, techników oraz Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Jastrzębiu Zdroju.
Dokładna liczba kandydatów będzie znana w czerwcu.

- Absolwenci nie muszą składać wniosków o przyjęcie do pracy. Szkoły przysyłają nam listę osób kończących kierunki górnicze. Następnie jest ona rozdzielana pomiędzy kopalnie, które potem kontaktują się z kandydatami - mówi Jabłońska-Bajer.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera