Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwara śląska ma wiele odmian

Maria Pańczyk
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Z senator Marią Pańczyk-Pozdziej, inicjatorką konkursu Po naszymu, czyli po śląsku, rozmawia Teresa Semik

Czy jubileuszowy konkurs Po naszymu, czyli po śląsku będzie wyjątkowy?
Oczywiście. Już zaczęliśmy wyjątkową konferencją naukową zorganizowaną w Senacie o śląskiej kulturze, tradycji i dialekcie. Uczestniczyli w niej, obok parlamentarzystów, laureaci konkursu oraz językoznawcy, prof. Jan Miodek, prof. Helena Synowiec i prof. Dorota Simonides.

A więc naukowcy, którzy sprzeciwiają się unifikacji gwary śląskiej i stworzenia jednego języka śląskiego. Zwolennicy tej unifikacji też przyszli?
Nie, choć otrzymali zaproszenia. Gwara śląska ma tak dużo odmian, że nie sposób powiedzieć, który dialekt jest ważniejszy, który ma obowiązywać powszechnie w formie tego jednego języka. Trzeba natomiast znaleźć rozwiązanie, by każdą z tych odmian gwary można było zapisać.

W konkursach Po naszymu... wzięło udział przez te wszystkie lata parę tysięcy osób. Wciąż są chętni?
Do tegorocznych eliminacji zapisało się ponad sto osób dorosłych i trzydzieścioro dzieci. A więc nie maleje zainteresowanie.

Na jaką nagrodę może liczyć zwycięzca, prócz honorowego tytułu Ślązak Roku 2010?
Na bon towarowy wart 15 tys. złotych. Laureaci trafiają potem do elitarnej grupy Po naszymu Czelodka.
Wielu z kandydatów na Ślązaka Roku podejmuje już kolejną próbę zwycięstwa w konkursie. Dla sporej części uczestników konkurs jest sposobem na życie.

To, że wielu z nich podejmuje kolejne starania, by się zaprezentować w konkursie, ma też swoją wartość.
Oni po prostu dobrze czują się razem i te coroczne spotkania są dla nich bardzo mobilizujące. Niemniej w tym roku mamy także wielu debiutantów.

Cieszy widok coraz liczniejszej grupy dzieci i młodzieży, która świetnie posługuje się gwarą. To efekt pracy rodziców czy szkoły?
I jedno, i drugie. Właśnie podczas konferencji naukowej w Senacie postanowiliśmy wystąpić do MEN, by do szkół wróciły ścieżki edukacyjne.
***
Ślązaka Roku 2010 poznamy 28 listopada w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Stałych bywalców nie trzeba już do tej gali namawiać. Trochę szkoda, że impreza nie doczekała się większej promocji w kraju.
Śląsk nadal z trudem przebija się w ogólnopolskich mediach. W tym roku wyjątkowo organizuję również konkurs dla VIP-ów. Popisywać się będą gwarą m.in.: Krystyna Szumilas - sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, poseł Mirosław Sekuła, a także znany dziennikarz - Kamil Durczok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!