Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autonomia dla Śląska: Spyra, Smolorz, Buszman, Słupik, Ogórek [DEBATA]

JOL, PS
Debata o autonomii Górnego Śląska
Debata o autonomii Górnego Śląska Jolanta Pierończyk
W Zameczku Myśliwskim w Promnicacto skończyła się ostra debata w sprawie autonomii Górnego Śląska. Czytajcie relację na żywo.

W debacie, której głównym zadaniem jest odpowiedź na pytanie: Czy Śląsk jest przygotowany do autonomii, wzięło udział pięć osób. Głos zabrali: Michał Smolorz - publicysta piszący w Dzienniku Zachodnim, dr Tomasz Słupik - politolog, Piotr Spyra - wicewojewoda śląski, dr Magdalena Ogórek - historyk i Józef Buszman - szef Związku Górnośląskiego.
CZY ŚLĄSK JEST PRZYGOTOWANY DO AUTONOMII? ZAPOWIEDŹ DEBATY KOMENTUJĄ NASI CZYTELNICY
Niestety z udziału w debacie w ostatniej chwili zrezygnowali wojewoda Zygmunt Łukaszczyk i poseł Kazimierz Kutz.
Debatę zorganizowała Katowicka Loza BCC.

Oto zapis debaty:

Magdalena Ogórek: - Czym jest autonomia? Do jakich granic powinniśmy się w tym posunąć?

Tomasz Słupik: - Chodzi nam o decentralizację na wzór hiszpański.

Józef Buszman: - Nie jesteśmy przygotowani na przyjęcie autonomii. Nawet gdyby Śląsk był, powinna do tego przygotowana być także reszta Polski. Chodzi o to, by każdy region, który chciałby osiągnąć ten poziom samorządności, mógł wprowadzić u siebie autonomię.

Piotr Spyra: Przeciwnicy autonomii demonizują ten ruch. Ja jestem regionalistą, a nie autonomistą.

Michał Smolorz: Polska nie jest w stanie myśleć o autonomii, też ta Polska na Śląsku. Gdyby od 1 września czy 1 stycznia nagle autonomia stała się faktem, przeciętny mieszkaniec Śląska by nie zauważył. Nawet większość struktur władzy by tego nie zauważyła, poza samą świadomością, że oto mamy autonomię.
PRZECZYTAJ KOMPENDIUM WIEDZY O AUTONOMII ŚLĄSKIEJ ZA II RZECZYPOSPOLITEJ
Tomasz Słupik: - Państwa federalne czy regionalne rozwijają się lepiej, szybciej. Lepiej wykorzystują energię społeczną. Na całym świecie takie ruchy regionalne, decentralizacyjne odnosiły sukces.

Magdalena Ogórek: - RAŚ wywołał zacne kwestie. O tożsamości Śląska i zachowaniu tradycji. Ja jestem rocznik 1979, mnie nie interesują rachunki krzywd. Ja się pytam: jak ten organizm miałby prężnie funkcjonować. Jako Ślązaczka nigdy nie byłam postawiona przed wyborem między patriotyzmem polskim a śląskim. A tu nagle mam się określić, czy jestem Polką czy Ślązaczką. Nigdy nie miałam takiego rozwarstwienia. I dziś nie rozumiem tego rozróżnienia na patriotyzm śląski i polski.

Piotr Spyra: - Mnie brakuje w programie autonomistów odwołania się do konkretów. Co da autonomia Polsce. Na razie jest granie na emocjach.

Głos z sali: - Dobrze, ze jest RAŚ. Fakt, że wywołuje dyskusje na tematy społeczne, historyczne, to dobrze. Szkoda, że RAŚ skupił się na kwestiach polityczno-społeczych. Wolałbym, by skierował energię na działania pozytywistyczne ku rozwojowi, poprawie losu. Wtedy ta dyskusja byłaby bardziej słuchana.

Głos z sali: - Autonomia to jest modernizowanie. Czy my jesteśmy przygotowani na modernizowanie się?

Józef Buszman: - Jeśli zakaszemy rękawy i zaczniemy współpracować, to jesteśmy w stanie doprowadzić do poszerzenia samorządu terytorialnego jeszcze przed rokiem 2020. Natomiast na razie staramy się wzajemnie sobie dokopywać.
PRZECZYTAJ KOMPENDIUM WIEDZY O AUTONOMII ŚLĄSKIEJ ZA II RZECZYPOSPOLITEJ

ZGADZASZ SIĘ Z WYPOWIEDZIAMI, JAKIE PADŁY W CZASIE DYSKUSJI? CO SĄDZISZ O AUTONOMII ŚLĄSKA? CZY JESTEŚMY PRZYGOTOWANI NA AUTONOMIĘ? CZY TO SZANSA NA ROZWÓJ, CZY NIEBEZPIECZEŃSTWO STAGNACJI? NAPISZ W KOMENTARZU

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!