Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwicki samorząd ma pomysł na wieżę ciśnień [ZDJĘCIA]

Justyna Toros
Wieżą wodna w Pszczynie
Wieżą wodna w Pszczynie ARC DZ
Wieże wodne - jak mówią o nich pasjonaci i architekci - to piękne dominanty przestrzeni. W samych Gliwicach znajduje się aż dziesięć wież wodnych. Jedna z nich ma teraz szansę na drugie życie. Jakie? Zobacz, co dzieje się z innymi wieżami wodnymi w regionie.

- Wieża ciśnień przy ul. Poniatowskiego komponuje się z krajobrazem naszego miasta, dlatego chcielibyśmy ją wykorzystać. Trwają rozmowy, żeby miasto przejęło wieżę na własność - mówi Kamil Jany z Wydziału Nadzoru Właścicielskiego w Urzędzie Miejskim w Gliwicach. - Zaproponowaliśmy Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji inne grunty zamiast tego obiektu.

Wieża wodna przy Stadionie Miejskim ma atut - lokalizację, nieodłącznie kojarzy się z tym obiektem. Jak się okazuje, już teraz pomysłów na nią nie brakuje, choć sprawy formalne nie zakończyły się jeszcze. Zaprosiliśmy do dyskusji Czytelników i internautów. Mamy już pierwsze opinie.

- Jako że to przy stadionie, to ja bym tam najchętniej widział lokal, pub sportowy z mikrobrowarem warzącym piwo "stadionowe", takie do 3,5 proc. - proponuje Michał Zdanowicz. Innego zdania jest Magdalena Szejka. Zaproponowała, żeby w wieży powstała kawiarenka lub restauracja.

W urokliwe i popularne miejsce zamieniła się wieża w Pszczynie. Tam bowiem, prywatny przedsiębiorca Wojciech Kania, zainwestował i stworzył dwie restauracje i pub. Nie było to łatwe, trzeba było zmienić architekturę tego miejsca: zbudowano klatkę schodową i szyb windy.

ZABYTKI PRZEMYSŁOWE GÓRNEGO ŚLĄSKA ODCHODZĄ W PRZESZŁOŚĆ. CZY KOMUŚ NA NICH ZALEŻY?
TOP 10 TURYSTYCZNYCH PEREŁEK WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
O tym, że przepis na wieżę nie jest łatwy, przekonali się w Rudzie Śląskiej i w Zabrzu. Zabrzańskie władze miasta negocjowały z prywatnym właścicielem wieży jej odkupienie, jednak rozmowy przerwano, a wieża przy ul. Zamoyskiego stoi pusta.

W Rudzie Śląskiej tamtejsze PWiK, chciało wieże wynająć. Niestety, nie zgłosił się żaden chętny. Z obiektu korzystają sieci komórkowe, które mają tam zainstalowane nadajniki.

Na terenie woj. śląskiego znajduje się ok. 130 wież wodnych. Budowane w drugiej połowie XIX wieku i pierwszej XX wieku, służyły głównie do gromadzenia zapasów wody. Należały one do systemu miejskich, przemysłowych, kolejowych i prywatnych sieci wodociągowych. Każda z nich jest inna i piękna na swój sposób, ale do momentu powstania pomp parowych, każda miała to samo zadanie do spełnienia. I byle tylko przetrwały, bo są nieodłączną częścią naszego krajobrazu.

ZABYTKI PRZEMYSŁOWE GÓRNEGO ŚLĄSKA ODCHODZĄ W PRZESZŁOŚĆ. CZY KOMUŚ NA NICH ZALEŻY?
TOP 10 TURYSTYCZNYCH PEREŁEK WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!