Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najszybsze procesory powstają przy hałdzie w Bytomiu

Marcin Zasada
Trzech bytomskich informatyków: Jacek Hanke, Tomasz Krzyżak i Piotr Kandora zaprojektowało najszybszy na świecie mikroprocesor, ponad 50-krotnie szybszy od standardowo używanych na rynku.
Trzech bytomskich informatyków: Jacek Hanke, Tomasz Krzyżak i Piotr Kandora zaprojektowało najszybszy na świecie mikroprocesor, ponad 50-krotnie szybszy od standardowo używanych na rynku. Marzena Bugała
Trzech bytomskich informatyków: Jacek Hanke, Tomasz Krzyżak i Piotr Kandora zaprojektowało najszybszy na świecie mikroprocesor, ponad 50-krotnie szybszy od standardowo używanych na rynku. Rewolucyjna technologia została opracowana w laboratorium ich firmy, Digital Core Design.

Bytom ma złą markę. Ma dzielnicę Karb, która się zapada i kilka innych, w które strach się zapuszczać. Bytom ma ponury krajobraz i drużynę piłkarską, która gra ostatnio jak Red Hot Chili Peppers: słabo. Bytom ma też swojego Steve'a Jobsa. A nawet trzech. Poważnie.
ZOBACZ WYNALAZKI NAUKOWCÓW Z UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO
Trzech bytomskich informatyków: Jacek Hanke, Tomasz Krzyżak i Piotr Kandora zaprojektowało najszybszy na świecie mikroprocesor, ponad 50-krotnie szybszy od standardowo używanych na rynku. Rewolucyjna technologia została opracowana w laboratorium ich firmy, Digital Core Design, które mieści się kilka ulic od Bobrka i Karbia. Bytomscy Jobsowie pracowali nad nią widząc z okna, jak po drugiej stronie ulicy robotnicy likwidują hałdę przy kopalni Bobrek-Centrum. Szkoda, że tego samego nie widzą odbiorcy ich wynalazku: Toyota, Sony, Philips, Siemens czy Intel.

Mikroprocesor? Dzięki temu małemu urządzeniu Twój telefon komórkowy może robić zdjęcia, a komputer w Twoim samochodzie zawiaduje np. systemami bezpieczeństwa. Jak to możliwe, że mała firma z biednego Bytomia stworzyła coś, czego nie wymyślili wcześniej Amerykanie, Japończycy czy Chińczycy?
MŁODZI GENIUSZE Z JASTRZĘBIA ZDROJU ZMIENIAJĄ MOTORYZACJĘ
- Trudno uwierzyć, ale nikt inny nie wpadł na to wcześniej. Mnie kosztowało to 3 lata pracy - mówi Tomasz Krzyżak, wiceprezes DCD. - Nowatorstwo naszego procesora polega na unikalnej architekturze, czyli jego kodzie źródłowym, który stanowi o funkcjonalności urządzenia.

Licencje na technologię "made in Bytom" zostały już sprzedane wielkim firmom z Tajwanu, USA i Japonii. A parę ulic dalej swoje technologie odzyskiwania metalowych prętów z walących się budynków doskonalą złomiarze.
NAJWAŹŃIEJSZE ODKRYCIA NAUKOWE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
Wynalazek będzie wykorzystywany w setkach urządzeń wyposażonych w elektronikę: samochodach, sprzęcie medycznym, robotach przemysłowych, zabawkach, telefonach komórkowych, a nawet w przemyśle zbrojeniowym. Dla bytomskiej firmy Digital Core Design to zresztą nie pierwszyzna. Od lat współpracują ze globalnymi gigantami w swoich dziedzinach. Są wśród nich: Toyota, Bayer, Osram, Goodyear czy General Electric. Z ich rozwiązań korzystał nawet Rafael, izraelski producent samolotów bezzałogowych.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Dyskoteka w starodawnym kinie. Tysiące chcą ją obejrzeć [FOTO, WIDEO]
POLOWANIE NA GWAŁCICIELA. Studenci z Gliwic wzięli sprawy w swoje ręce

- W naszej działalności nie potrzebujemy wielkiej fabryki, ani centrum badawczego. Kluczowa jest myśl techniczna i pomysłowość. Potem ten pomysł trzeba jeszcze umieć wdrożyć w życie - podkreśla Jacek Hanke, prezes DCD.
ZOBACZ WYNALAZKI NAUKOWCÓW Z UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO
Powstanie Digital Core Design to niemal jak amerykański scenariusz w tej branży znany z Facebooka, Apple'a czy YouTube'a: kilku znajomych zakłada firmę w garażu, a po kilku latach odnosi spektakularny, międzynarodowy sukces. W Bytomiu pomysł na informatyczny biznes miała w 1999 roku trójka absolwentów Politechniki Śląskiej. Stworzenie laboratorium projektowego układów scalonych? W tej dziedzinie DCD do dziś nie ma praktycznie żadnej konkurencji w Polsce. A Bytom?

- Z sentymentu. Wychowałem się trzy bloki od naszej siedziby - mówi Hanke.

Wcześniej był tu kombinat budowlany. Teraz z okna widać rozbieraną hałdę i kopalnię Bobrek-Centrum. Po drugiej stronie, zza horyzontu wyłaniają się kominy elektrociepłowni Szombierki. Kilka ulic dalej zaczyna się dzielnica, z której niedawno ewakuowano ludzi z walących się domów. Namiastkę tego, co mieszkańcy Karbia odczuwali przez lata, gdy trzęsła się ziemia, czuć też w biurach DCD. Podczas naszej rozmowy raz nawet soczyście tąpnęło.

- Na szczęście, u naszych kontrahentów Bytom i Karb nie wywołuje negatywnych skojarzeń - uśmiecha się Hanke.
MŁODZI GENIUSZE Z JASTRZĘBIA ZDROJU ZMIENIAJĄ MOTORYZACJĘ
W Tokio, na Tajwanie albo w Nowym Jorku Bytom na razie będzie miło kojarzył się z owocami pracy śląskiej myśli technicznej. I bardziej z krzemem niż węglem oraz skutkami jego wydobywania. Powinniśmy się cieszyć. Nawet jeśli nie jesteśmy świadomi istoty czegoś takiego jak architektura mikroprocesora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!