Alarm smogowy 11.01.2017 NOWY KOMUNIKAT Katowice, Tychy,...

  Alarm smogowy 11.01.2017 NOWY KOMUNIKAT Katowice, Tychy, Gliwice WYNIKI MONITORING POWIETRZA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Alarm smogowy na Śląsku i woj. śląskimZOBACZ AKTUALNE WYNIKI SMOGU W MIASTACH >>>
  1/11
  przejdź do galerii

  Alarm smogowy na Śląsku i woj. śląskim
  ZOBACZ AKTUALNE WYNIKI SMOGU W MIASTACH >>>

  Alarm smogowy obowiązuje na Śląsku i w całym woj. śląskim. AKTUALIZACJA Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody wydało ostrzeżenie o przekroczonych W środę 11.01.2017 Tychy, Gliwice, Katowice, Rybnik - to miejscowości z najgorszą jakością powietrza. Jest szansa na niewielki wiatr, który może przegnać smog, jednak poranne wyniki ze stacji monitoringu jakości powietrza WIOŚ w Katowicach są fatalne. Najgorsza sytuacja panuje w Tychach, Gliwicach, Katowicach i innych miastach. Zobaczcie wyniki smogu w poszczególnych miastach i unikatowy filmik z drona, który pokazuje zanieczyszczone powietrze.
  Alarm smogowy na Śląsku i woj. śląskim 11.01.2017

  AKTUALIZACJA 11.01.2017 GODZ. 14:02

  Krytyczne stężenia pyłów w woj. śląskim. Smog atakuje

  Otrzymaliśmy kolejne ostrzeżenie dotyczące smogu.

  KOMUNIKAT REGIONALNEGO SYSTEMU OSTRZEGANIA

  W dniu 11.01.2017 r. (środa) w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej i górnośląskiej, Kotlinie Żywieckiej oraz w środkowej części województwa śląskiego jakość powietrza ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie bardzo zła; na pozostałym obszarze województwa jakość powietrza będzie umiarkowana.

  W dniu 11.01.2017 r. wystąpiło przekroczenie wartości progowej 200 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, występuje ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego 300 µg/m3 w: aglomeracja rybnicko-jastrzębska (Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, Żory), aglomeracja górnośląska (Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze), powiaty: bieruńsko-lędziński, pszczyński, gliwicki, mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski, żywiecki.
  Zobacz galerię

  PROGNOZA SMOGOWA NA CZWARTEK


  W dniu 12.01.2017 r. (czwartek) w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz w środkowej części województwa śląskiego jakość powietrza ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie dostateczna; na pozostałym obszarze województwa jakość powietrza będzie umiarkowana.

  W Rybniku nadal są odwołane lekcje w szkołach. Szkoły zamknięte są z powodu smogu.

  Lokalnie w południowej części województwa jakość powietrza będzie zła; jedynie w północnej części województwa jakość powietrza będzie umiarkowana. W takiej sytuacji nieodzowne jest noszenie maseczki antysmogowej

  ZOBACZ AKTUALNE WSKAŹNIKI SMOGU W MIASTACH W GALERII ZDJĘCIOWEJ
  Zobacz galerię

  Smog we wtorek był niezwykle dotkliwy

  W przychodniach lekarze zauważyli zwiększoną liczbę pacjentów uskarżających się na choroby górnych dróg oddechowych. Jak zaznaczają specjaliści, kaszel, duszności to tylko pierwsze objawy zatrucia smogiem. Znacznie poważniejsze są następstwa, których efekty przyjdą nieco później, bo drobinki pyłu zawieszonego przedostają się także do krwioobiegu.

  Tak wygląda smog z drona


  GDZIE JAKOŚĆ POWIETRZA JEST NAJGORSZA?  Zdecydowanie najgorsza sytuacja smogowa jest w aglomeracji katowickiej. Obszar strefy wykazuje duże zróżnicowanie pod względem uprzemysłowienia, infrastruktury i charakteru użytkowania terenu. Skutkuje to niejednorodnym rozkładem emisji pochodzącej ze źródeł przemysłowych (energetyka, hutnictwo, przemysł materiałów budowlanych), komunalnych czy komunikacyjnych. Obszar ten jest szczególnie narażony na występowanie okresowo epizodów wysokich stężeń zanieczyszczeń (szczególnie pyłu zawieszonego).

  We wtorek o godz. 12:12 WIOŚ w Katowicach wydał powiadomienie o wystąpieniu przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

  6 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Maska: Respro Cinqro * Cena: 279 zł * Cena filtry: Filtr URBAN, do użytku miejskiego (HEPA + warstwa z węglem aktywnym): 18,99 GBP = około 105 zł za

  Maseczki antysmogowe: Nie warto na nich oszczędzać [JAK DZIAŁAJĄ, CENY, KTÓRE WYBRAĆ, GDZIE KUPIĆ]

  Link do głównego zdjęcia

  Maska: Respro Cinqro

  * Cena: 279 zł * Cena filtry: Filtr URBAN, do użytku miejskiego (HEPA + warstwa z węglem aktywnym): 18,99 GBP = około 105 zł za dwie sztuki
  Filtr SPORTS, bez warstwy z węglem aktywnym: 14,99 GBP = około 83 zł za dwie sztuki
  Według producenta filtry należy wymieniać maksymalnie po 69 godzinach użytkowania * Jakie filtry w masce: Obydwa filtry zatrzymują pył 0,3 mikrometra, a więc o wiele mniejsze cząstki niż PM2,5 czy PM10. Filtr URBAN, dzięki warstwie z węglem aktywnym, ma zatrzymywać również takie związki jak SO2, NO2, lotne związki organiczne czy ozon powstający w warstwie przyziemnej. Ponieważ związki jak NO2 czy ozon to typowe zanieczyszczenia komunikacyjne, filtr ten polecany jest szczególnie osobom poruszającym się po ruchliwych ulicach * Komfort użytkowania i wygląd: Producent poleca maskę dla osób uprawiających sport, ze względu na specjalne zawory, które służą łatwiejszemu przepływowi powietrza podczas oddychania. Przetestowaliśmy maskę podczas biegania – rzeczywiście opór powietrza przy wdychaniu i wydychaniu jest mniejszy niż np. w RZ Mask. Użytkownik mniej odczuwa, że oddycha przez maskę. Dzięki lepszemu przepływowi powietrza maska nie akumuluje też tak szybko wilgoci, choć pojawia się przy większym wysiłku.
  Maska znacznie mniejsza od RZ Mask, przez co też bardziej estetyczna – zajmuje mniej twarzy ;-).
  Może przeszkadzać „chemiczny” zapach maski * Dostępne rozmiary: Brak mniejszych rozmiarów niż M, ale na przeciętną małą twarz dorosłego M jest w sam raz. Na stronie www.respro.com dostępna tabela rozmiarów * Podsumowanie: To dobry wybór dla sportowców lub osób, którym przeszkadza utrudnione oddychanie przez maskę. Jedynym minusem jest wysoka cena maski oraz filtrów * Link do produktu: http://respro.com.pl

  Materiały: Krakowski Alarm Smogowy ©Krakowski Alarm Smogowy  Przekroczona została wartość poziomu alarmowego 300 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Obszar: aglomeracja rybnicko-jastrzębska (Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, Żory), aglomeracja górnośląska (Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice, Świętochłowice, Tychy, Zabrze), Częstochowa, powiaty: częstochowski, kłobucki, lubliniecki, myszkowski, będziński, zawierciański, gliwicki, tarnogórski, mikołowski, pszczyński, raciborski, rybnicki, wodzisławski, bieruńsko-lędziński, żywiecki.


  Szkoły zamknięte w Rybniku z powodu smogu


  Czytaj także

   Komentarze (17)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Smog

   akcent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   SŁAWKÓW to jest dopiero enklawa SMOGU! co ci ludzie palą i wdychają to sami wiedzą.
   A Straż Miejska zadekowała się i rżnie głupa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dbajmy o swoje srodowisko

   basia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   poki co warto patrzec co sie wrzuca do pieca kazdy przeciez wychodzi z domu i wszyscy tez oddychamy dlaczego szkodzic sobie i innym

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wsi spokojna, wsi wesoła

   Smodżek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Co Ty wiesz o... smogu. Zapraszamy do naszej gminy na obrzeżach woj. śląskiego - Miedźna się nazywa. Tutaj alarm przez cały rok nie tylko zimą. Ludkowie o ekologii jeszcze nie słyszeli, bo...rozwiń całość

   Co Ty wiesz o... smogu. Zapraszamy do naszej gminy na obrzeżach woj. śląskiego - Miedźna się nazywa. Tutaj alarm przez cały rok nie tylko zimą. Ludkowie o ekologii jeszcze nie słyszeli, bo mentalnie to trzeci świat.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo Rybnik

   Eskulap (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   A wszyscy inni rżną głupa. Udają, że problemu nie ma.
   Podziwiam władze miasta za odważne decyzje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ewakucja

   Czad i smród (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Będą nas ewakuować w trosce o nasze zdrowie ?
   Duża aglomeracja ten Śląsk.
   Gdzie te milony ludków znajdą Czysty Luft ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zapraszamy

   Leśniczy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Lasy tarnogórskie i lublinieckie zapraszają.
   Mamy już rozstawione namioty 10 osobowe opalane kozami( węglem).
   Kto pierwszy ten przeżyje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Syf w powietrzu

   Cyklon B (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Tu nie da się oddychać. Czytam o jakiś tam dronach nad kominami a w Bytom nie ma sensownego pomiaru jakości powietrza ( i w tym jest metoada).
   Robią NAS i WAS w bambuko.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto chce widziec smog, zapraszam do Pekinu (albodo jaskini wawelskiej).

   Demokrata pańszczyźniany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Napewno powietrze w czasie tak zwanego smogu , to nie powietrze uzdrowiska Mount Środula - ale ludzie - zostawcie kosciół we wsi!
   Cytat.....Czy jaja z hodowli ekologicznej mogą zostać zatrute...rozwiń całość

   Napewno powietrze w czasie tak zwanego smogu , to nie powietrze uzdrowiska Mount Środula - ale ludzie - zostawcie kosciół we wsi!
   Cytat.....Czy jaja z hodowli ekologicznej mogą zostać zatrute przez smog? ...pyta profesorek z Krakowa. A czy pan badał jaja z rejonów niesmogowych? Ile tam jest i było (od la)t dioxyn?
   Tylko patrzeć, jak jaki mądrus zapyta: czy rozmnażanie sie w trakcie smogu wpłynie negatywnie na psyche (poukładanie w głowie) przyszłego pokolenia Polaków? A drugi udowodni, że głupota Polaków to nie geny, tylko smog (wtedy nieznany) za komuny!

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   targiela

   janusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   Targiela 35, 47, 45, 42, 53, 52, 54, 67 - truciciele z Tychów.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   Targiela (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   panie januszu, nie sztuką jest wypisywać oszczerstwa w Naszym kierunku anonimowo. :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   targiela

   K-gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Panie "januszu", proszę uważać na słowa. Proponuję Panu zapoznać się z art. 212. Kodeksu karnego.

   Społeczeństwo nie może akceptować takiego publicznego bezpodstawnego oskarżania. Chyba się ze mną...rozwiń całość

   Panie "januszu", proszę uważać na słowa. Proponuję Panu zapoznać się z art. 212. Kodeksu karnego.

   Społeczeństwo nie może akceptować takiego publicznego bezpodstawnego oskarżania. Chyba się ze mną zgodzicie?

   A Pan Janusz, jak ma jakiś problem, to proszę odważyć się powiedzieć to mieszkańcom osobiście :)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Targiela

   Mecenas (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W przypadku posiadania dowodów nie ma mowy o zniesławieniu, a nawet można publikować wizerunki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   granda

   magda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   masakra

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Więcej pracy dla grabarzy i bilans dodatni dla ZUS

   Pies (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Nikt nic nie robi gdzie darmowe maski ?????

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama