Bezpłatne lekarstwa dla seniorów od 1 września. Seniorzy...

  Bezpłatne lekarstwa dla seniorów od 1 września. Seniorzy zapłacą 40 proc. mniej za leki refundowane

  Agata Pustułka a.pustulka@dz.com.pl

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Polacy płacą za leki najwięcej w Europie, ale są też jednymi z największych konsumentrów leków

  Polacy płacą za leki najwięcej w Europie, ale są też jednymi z największych konsumentrów leków ©123rf

  Lista bezpłatnych leków dla seniorów będzie obowiązywać już od 1 września. Lekarstwa, które będą przysługiwały bezpłatnie osobom powyżej 75. roku życia, znajdą się na odrębnym wykazie listy leków refundowanych.
  Polacy płacą za leki najwięcej w Europie, ale są też jednymi z największych konsumentrów leków

  Polacy płacą za leki najwięcej w Europie, ale są też jednymi z największych konsumentrów leków ©123rf

  Pierwszy wykaz (tzw. lista „S”) minister zdrowia ustali do 1 września 2016 r. Wykaz ten ma być stopniowo rozszerzany. Recepty na bezpłatne leki i wyroby medyczne dla osób starszych będą mogli przepisywać lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

  Ministerstwo zdrowia liczy, że po wejściu w życie ustawy rachunki seniorów po 75. roku życia za leki refundowane zmniejszą się o ponad 40 proc. w 2016 r., a w kolejnych latach - wraz ze wzrostem finansowania programu - o ponad 60 proc.

  Obecnie ok. 13 , a według innych danych nawet 17 proc. Polaków nie wykupuje leków, bo ich na to stać. Przeciętnie senior wydaje na leki około 150 zł miesięcznie.

  Jak wynika jednak z badań TNS OBOP niemal co trzecia starsza osoba zmniejsza sobie dawki lub zażywa leki rzadziej niż wskazał jej lekarz. Ba, co piąty senior przerywa kurację lekową, bo nie ma pieniędzy na dalsze wykupowanie medykamentów. Z drugiej jednak strony właśnie osoby 75 plus to najwięksi konsumenci leków. Jak wynika z danych IMS Health w 2015 roku kupili ich za 4,3 mld zł.

  Największym problemem związanym w wprowadzeniem listy „S” jest niewystarczające finansowanie programu. Przeznaczono na niego 125 mln zł.

  To grubo niewystarczająco jeśli weźmiemy pod uwagę, że uprawnionych do otrzymania bezpłatnych leków jest aż 3 mln osób. Łatwo zatem obliczyć, że na jednego uprawnionego przypadnie po ok. 10 zł miesięcznie. Ogółem NFZ wyda w przyszłym roku na leki refundacyjne dla wszystkich aż 7,8 mld zł. Obok finansowej niepewności związanej z realizacją ustawy jest jeszcze zawarta w niej granica wiekowa.

  Zwiększony zakup leków jest zauważalny już od ukończenia przez pacjenta 62 roku życia. Poza tym do bezpłatnych leków będą miały dostęp osoby bez względu na dochód, czyli wysokość renty lub emerytury, a wiemy przecież jakie pod tym względem istnieje w Polsce zróżnicowanie. Podobnie jest zresztą w przypadku programu 500 Plus, bo też pieniądze trafiają do domów bogatych i biednych.

  Jeśli chodzi o leki dla seniorów to istnieje też obawa, że możliwość wypisywania recept „S” będą mieli tylko lekarze rodzinni, co z pewnością spowoduje zwiększenie się kolejek w POZ-tach.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bezpłatne, Bezpłatne, Bezpłatne... sratytaty

   Zbyszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   A pieniądze to na drzewach rosną, tak? Rozbraja i wkurza mnie niemiłosiernie posługiwaniem się tym określeniem. Nie ma nic za darmo! Na końcu zawsze ktoś płaci, a to ktoś to my, wszyscy!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   krótko

   emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   zobaczymy ale znając rzeczywistość będą tam lekarstw nie potrzebne dla seniorów !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama