Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w woj. śląskim w 2016 r. W tych miastach jest najwyższe bezrobocie

MM
Bezrobocie w woj. śląskim: Które miasta wypadły w rankingu najsłabiej? Dane Wojewódzkiego Urzędu Pracy KLIKNIJ W KOLEJNE SLAJDY >>>
Bezrobocie w woj. śląskim: Które miasta wypadły w rankingu najsłabiej? Dane Wojewódzkiego Urzędu Pracy KLIKNIJ W KOLEJNE SLAJDY >>>
Bezrobocie w województwie śląskim spada. Jednakże są miasta, które niechlubnie przodują w liczbie bezrobotnych. W styczniu 2016 roku stopa bezrobocia w województwie śląskim wynosiła 8,6 procent (kraj 8,2 proc.), natomiast w grudniu 2016 - 6,6 procent. Wynika zatem z tego, ze spadła aż o dwa punkty procentowe.

Województwo śląskie oraz małopolskie zajmuje drugie miejsce w kraju na liście województw o najniższej wartości wskaźnika bezrobocia. Najlepiej jest w Wielkopolsce, gdzie wynosi on zaledwie 5 procent.

Sprawdź w galerii, gdzie bezrobocie jest najwyższe

Które miasta wypadły w rankingu najsłabiej? Jak podaje Wojewódzki Urząd Pracy, najwięcej osób zarejestrowanych jako bezrobotne odnotowano w Bytomiu (7 483 osoby), Sosnowcu (7 070 osób) i Częstochowie (6 766 osób). Natomiast najmniej bezrobotnych było w powiatach o małej liczbie mieszkańców jak w: bieruńsko - lędziński (850 osób bezrobotnych), czy w Świętochłowicach (1 219 osób) oraz Żorach (1 244 osoby). Zgodnie ze statystykami pod koniec listopada 2016 r. wysokość stopy bezrobocia w Katowicach wynosiła 2,9 procent, podczas gdy w Bytomiu aż 15,4 procent.

Bezrobocie w woj. śląskim w 2016 r. [PODSUMOWANIE]
Create line charts

Bezrobotni w województwie śląskim mogą korzystać z szeregu aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu. Zgodnie ze stanem wiedzy na grudzień 2016 roku z możliwości odbycia stażu skorzystało 3 820 osób, w tym w ramach bonu stażowego – 464 osoby. W pracach interwencyjnych wzięło udział 1 931 osób, a w robotach publicznych - 552 osoby. Urzędy Pracy oferowały także dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego powyżej 50 roku życia i z tej formy wsparcia skorzystały 407 osób, w tym 55 osób powyżej 60 roku życia. Prowadzono także prace społecznie użyteczne, w które zaangażowało się 338 osób, w tym jedna osoba w ramach Programu Aktywizacji i Integracji (PAI), a także szkolenie – 92 osoby, w tym w ramach bonu szkoleniowego – 11 osób oraz przygotowanie zawodowe dorosłych – 14 osób. Dwie osoby otrzymały refundację składek na ubezpieczenie społeczne, a dwie - świadczenie aktywizacyjne.

Jak podaje WUP, wśród bezrobotnych w województwie śląskim przeważają kobiety. Według stanu na 31 grudnia
2016 r. bezrobotne panie w liczbie 66 686 osób stanowiły 55,6 procent ogółu zarejestrowanych (miesiąc wcześniej analogiczny
udział wynosił – 55,9 procent.

Osoby bezrobotne uprawione do otrzymywania zasiłku stanowią 13,5 proc. ogółu zarejestrowanych, co daje 16 201 osób. W stosunku do listopada, liczba osób korzystających z zasiłku spadła o 14 osób. Natomiast bezrobotni mieszkający na terenach wiejskich, których jest 26 618, stanowią 22 proc. ogółu. Liczba ta sukcesywnie wzrasta.

Statystyki WUP obejmują także informacje dotyczące wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. W grudniu do powiatowych urzędów pracy wpłynęło 11 367 informacji o wolnych miejscach pracy i miejscach aktywizacji zawodowej. Natomiast pod koniec miesiąca bezrobotni i osoby poszukujące pracy mogły wybierać spośród 10 749 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.

W minionym roku były także zwolnienia grupowe. Zgodnie z raportem WUP, w grudniu 2016 roku zamiar dokonania zwolnień grupowych zgłosiło 14 zakładów pracy. Objęły one 345 osób. Natomiast w wyniku zwolnień grupowych przeprowadzonych przez 25 przedsiębiorstw zatrudnienie utraciło 166 osób. W rejestrach powiatowych urzędów pracy pod koniec grudnia pozostawały 100 963 osoby, które na mocy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy kwalifikują się do będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy.

Pod koniec grudnia 2016 roku w rejestrach powiatowych urzędów pracy znajdowało się 4 101 osób, które były w okresie do 12 miesięcy od dnia ukończenia nauki, tj. 3,4% ogółu. Tym samym w ujęciu miesięcznym liczba bezrobotnych absolwentów spadła o 292 osoby.

Najniższe bezrobocie w woj. śląskim [31 grudnia 2016 r.]
Create bar charts

Dodatkowo, w grudniu, będącym miesiącem sprawozdawczym 376 osób rozpoczęło udział w działaniach realizowanych w ramach projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Najwięcej osób uczestniczyło w projektach pozakonkursowych, realizowanych przez powiatowe urzędy pracy – 299 beneficjentów.

Warto podkreślić także, że pod koniec miesiąca sprawozdawczego w rejestrach pozostawało 113 455 osób z ustalonym profilem
pomocy. Profil II posiadało 71 187 osób, profil III – 38 841 osób, natomiast profil I – 3 427 osób. Co więcej, w rejestrach powiatowych urzędów pracy w województwie śląskim odnotowano 3 692 osoby poszukujące pracy, o 45 osób mniej niż przed miesiącem.

Sprawdź w galerii, gdzie bezrobocie jest najwyższe

Polska gospodarka może przyspieszyć. "Przedsiębiorcy liczą na inwestycje"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!