Burmistrz Orzesza proponuje kaucjonować plastikowe butelki....

  Burmistrz Orzesza proponuje kaucjonować plastikowe butelki. Minister nie odpowiada na apel

  Mateusz Demski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W grudniu 2016 r. Mirosław Blaski wystosował do ministra środowiska Jana Szyszko i prezydenta RP Andrzeja Dudy petycję w sprawie uruchomienia ogólnopolskiego
  1/8
  przejdź do galerii

  W grudniu 2016 r. Mirosław Blaski wystosował do ministra środowiska Jana Szyszko i prezydenta RP Andrzeja Dudy petycję w sprawie uruchomienia ogólnopolskiego systemu dotyczącego kaucjonowania opakowań typu PET.
  ©Mateusz Demski

  Uruchomienie ogólnopolskiego systemu dotyczącego kaucjonowania opakowań typu PET to pomysł, na który ponad rok temu wpadł burmistrz Orzesza, Mirosław Blaski. Taki system od 2003 r. funkcjonuje m.in. w Niemczech, gdzie co roku udaje się odzyskać ponad 90 proc. plastikowych odpadów. Petycja w tej sprawie trafiła przed rokiem do ministra środowiska, Jana Szyszko i prezydenta RP Andrzeja Dudy.
  Plastik od lat zalewa naszą planetę. Codziennie tysiące ton tworzyw sztucznych zanieczyszczają środowisko, doprowadzając tym samym do katastrofy ekologicznej. Problemu nie da się oczywiście całkowicie pozbyć, ale istnieją proste metody, które mogą mu przeciwdziałać. Wystarczy spojrzeć na naszych zachodnich sąsiadów.

  - Miałam okazję zobaczyć, jak problem z plastikiem rozwiązano w Niemczech - mówi pani Jadwiga Rozwadowska.
  - Tam plastikowe butelki przynosi się do specjalnych automatów w marketach. Wystarczy wrzucić tam butelki, odebrać bilecik i udać się z nim do kasy, gdzie zwrócą nam pieniądze. Wygląda to mniej więcej, jak zwrot za szklaną butelkę po piwie.

  Problem zauważył również burmistrz Orzesza, Mirosław Blaski. W grudniu 2015 r. do ministra środowiska Jana Szyszko i prezydenta RP Andrzeja Dudy, została wysłana petycja w sprawie uruchomienia ogólnopolskiego systemu dotyczącego kaucjonowania opakowań typu PET.

  Zobacz galerię

  Według burmistrza w Polsce potrzebna jest ustawa, która będzie zwiększała poziomo odzysku i recyklingu opakowań plastikowych, a także ograniczy ich spalanie w paleniskach domowych. Pomóc może w tym wprowadzenie punktów kaucyjnych, takich jak w Niemczech, gdzie można oddać plastikowe butelki w zamian za zwrot kaucji. Ten system funkcjonuje u naszych sąsiadów już od 2003 r. W tej chwili odzyskuje się tam ponad 90 proc. butelek typu PET.

  - Utwierdziłem się w tym przekonaniu jeszcze silniej w czasie mojej wizyty w Niemczech - mówi Mirosław Blaski. - Mój szwagier dokładnie wytłumaczył mi, jak ten system u nich funkcjonuje. Byłem nawet świadkiem, kiedy mężczyzna z kosza na śmieci wybiera plastiki. Nie zobaczymy tam ani puszki, ani butelki , wszystko zostaje oddane.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Peety

   Stanik z Rybnika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   To jest jedyny facet co zaczął myśleć napewno Śląsak ,bo ci co mają odpowiedzieć nie mogą ,bo to ludzie z PiSu prawdziwi Polacy z Wschodu ,i tam tego nie znają bo żaden krowińca u nich z ulicy nie...rozwiń całość

   To jest jedyny facet co zaczął myśleć napewno Śląsak ,bo ci co mają odpowiedzieć nie mogą ,bo to ludzie z PiSu prawdziwi Polacy z Wschodu ,i tam tego nie znają bo żaden krowińca u nich z ulicy nie sprząta , i nie wiedzą o co chodzi , ale Rządzą takim wielkim Krajem jak Polska .Niestety taki prymityw rządzi, i nie dostaniesz odpowiedzi od tej gadziny zaburzańskiej.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama