Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: 95. rocznica plebiscytu na Górnym Śląsku

MM
Rocznicę plebiscytu na Górnym Śląsku obchodzono w Bytomiu pod tablicą upamiętniającą siedzibę Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, znajdującą się przy ulicy Gliwickiej 17
Rocznicę plebiscytu na Górnym Śląsku obchodzono w Bytomiu pod tablicą upamiętniającą siedzibę Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, znajdującą się przy ulicy Gliwickiej 17 Magdalena Mikrut-Majeranek / Dziennik Zachodni
W Bytomiu 30 marca uczczono 95. rocznicę plebiscytu na Górnym Śląsku. W posiadaniu niemieckim pozostało 2/3 obszaru Górnego Śląska, w tym Bytom. Plebiscyt obejmował tereny sporne między Polską a Niemcami, wyznaczone w 1919 roku na mocy wersalskiego traktatu pokojowego. Natomiast nad jego przeprowadzeniem czuwała Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku, powołana przez Radę Najwyższą mocarstw zachodnich.

- Dzisiaj mija dokładnie 95 lat odkąd na Górnym Śląsku miał miejsce plebiscyt. Pamiętamy wszyscy, że szefem komisariatu plebiscytowego był Wojciech Korfanty, który został mianowany przez polski rząd. Pamiątkowa tablica przypominająca o tym znajduje się tuż obok (ul. Gliwicka 15). W głosowaniu wzięło udział prawie 1,2 mln osób, jednakże jego wynik był niekorzystny dla Polski i wpłynął na to, że Wojciech Korfanty wraz z polską organizacją wojskową i innymi dowódcami zdecydowali o wybuchu trzeciego powstania śląskiego – wyjaśnia Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

W niedzielę pod tablicą upamiętniającą siedzibę Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, znajdującą się przy ulicy Gliwickiej 17, spotkali się przedstawiciele władz Bytomia, Świętochłowic, stowarzyszenia Razem dla Świętochłowic i Bytomskiego Klubu Samorządowego oraz zaproszeni goście, w tym Konstanty Wolny – wnuk pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego, czy wnuczka powstańca – Ewa Piaskowska. Nie zabrakło też Grupy Rekonstrukcji Historycznej Powstań Śląskich „Weteran” z Radzionkowa.

- Historia tamtych wydarzeń jest w nierozerwalny sposób związana z naszym miastem. W Bytomiu, tu, w nieistniejącym już hotelu „Lomnitz” powstał Polski Komisariat Plebiscytowy, którego zadaniem było organizowanie i aktywizacja optujących za Polską mieszkańców Górnego Śląska i przygotowanie podwalin pod przyszłą polską administrację. To właśnie musimy przypomnieć i uhonorować. Oddajemy dziś hołd wysiłkowi i ofierze tych wszystkich, którzy niemal przed stu laty walczyli na tych ziemiach nie tylko o wolność, ale i o prawo do samostanowienia – mówi Aneta Latacz, zastępca prezydenta Bytomia.

Uroczystości rozpoczęły się wykonaniem pieśni patriotycznych oraz wystawą „Sfrunął na Śląsk orzeł biały”. Następnie pod tablicą upamiętniającą siedzibę hotelu „Lomnitz” przedstawiciele władz Bytomia i Świętochłowic oraz Muzeum Powstań Śląskich złożyli kwiaty.

Historyczne kontrowersje wokół kampanii piwa "Tyskie". Marka...

Wolne miejsca w przedszkolach. Sprawdź swoje miasto. Rekruta...

Na zdjęciu: sierż. Marta MysurCo piąty funkcjonariusz Policji jest kobietą. Policjantka zatrzymująca pojazd do kontroli drogowej, patrolująca ulice, to w dzisiejszych czasach widok, który nikogo nie dziwi. W korpusie służby cywilnej większość stanowią panie, bez których niemożliwe byłoby funkcjonowanie policyjnej administracji.

Policjantki i ich pasje. Zobaczcie piękniejszą twarz policji [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bytom: 95. rocznica plebiscytu na Górnym Śląsku - Dziennik Zachodni