Ważne
  Coraz więcej nadziei dla żeglugi na Odrze

  Coraz więcej nadziei dla żeglugi na Odrze

  Tomasz Kapica

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Coraz więcej nadziei dla żeglugi na Odrze

  ©Fot. Janusz Wójtowicz (O)

  Grupa Azoty ZAK SA poinformowała, że jest zainteresowana transportem swoich produktów drogą wodną. To kolejna taka inicjatywa.
  Coraz więcej nadziei dla żeglugi na Odrze

  ©Fot. Janusz Wójtowicz (O)

  - Rząd próbuje na nowo podjąć temat żeglugi na Odrze. Interesuje się tym również wojewoda. To dla nas motywacja, aby tutaj, w Kędzierzynie-Koźlu i w naszych zakładach, odkurzyć myśl związaną z wykorzystaniem transportu wodnego - poinformował Adam Leszkiewicz, prezes Grupy Azoty ZAK SA z Kędzierzyna-Koźla.

  Niewielu Opolan wie, że ZAK ma swój własny port, do którego prowadzi tzw. Kanał Kędzierzyński, który swój początek bierze od Kanału Gliwickiego.

  Ten pierwszy ma długość pięciu kilometrów. Zbudowano go jako początek kanału Odra-Dunaj. Jeszcze do 1983 roku wożono tamtędy nawozy. Teraz ZAK chce do tego powrócić, bo transport rzeczny jest tańszy niż kolejowy czy drogowy.

  Wiadomo, że ZAK mógłby transportować towary Odrą przede wszystkim do niemieckich odbiorców. Dla firmy ważny jest również fakt, że rzeką ma połączenie z zakładami w Policach, z którymi działa w tej samej grupie.

  Obecnie trwają już prace nad odbudową portu w Koźlu. Powstaną tam terminale: kontenerowy, ładunków drobnicowych oraz ładunków płynnych.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama