Cztery dni 4 Design Days w Katowicach. Impreza przyciągnęła...

  Cztery dni 4 Design Days w Katowicach. Impreza przyciągnęła tłumy ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  4 Design Days w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach
  1/48
  przejdź do galerii

  4 Design Days w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach ©Arkadiusz Gola

  Pięć tysięcy gości biznesowych, architektów, dizajnerów, projektantów, inwestorów, deweloper, ale też przedstawiciele samorządu i biznesu oraz tłumy mieszkańców regionu - to w skrócie II edycję 4 Design Days. Impreza przez minione cztery dni odbywała się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, dwa ostatnie dni były otwarte dla mieszkańców, w tych dniach MCK zwiedzało po 10 tys. osób.
  Choć 4 Design Days to wydarzenie dotyczące architektury i diznajnu, z założenia raczej lekkie, to i poważnych tematów nie brakowało. Okazało się, że o architekturze i inwestycjach nie sposób rozmawiać pomijając coraz bardziej dotkliwy problem zanieczyszczenia powietrza na Śląsku.

  Architektura i inwestycje a smog


  Co wspólnego ma smog z inwestycjami? Jak wskazywali eksperci w trakcie debaty dotyczącej miejsca Katowic i Śląska na mapie inwestycyjnej Polski i Europy, międzynarodowe firmy wybierając miejsca na swoje oddziały, sporo uwagi poświęcają atrakcyjności miast.
  Liczy się nie tylko infrastruktura drogowa, ale też zaplecze, w jakim będą funkcjonowali pracownicy, a więc tereny zielone, przestrzenie publiczne, kultura. A od niedawna , gdy polskie miasta regularnie znajdują się na liście najbardziej zanieczyszczonych na świecie, także to, jakim powietrzem będą tu oddychali.

  - Pytania dotyczące zanieczyszczenia powietrza będą, bo to informacje publikowane przez wszystkie media na świecie. Dlatego bardzo poważnie trzeba się nad tym problemem zastanowić, bo smog może usunąć Śląsk, choć także całą Polskę, z mapy inwestycji - oceniała Jolanta Jaworska z IBM Polska, dyrektor Programów Publicznych Polska i Kraje Bałtyckie. Dodajmy, że właśnie w Katowicach IBM uruchomiło Centrum Dostarczania Usług.

  Spodek musi przejść zmiany. Ale ostrożnie


  Kolejnym ważnym tematem podjętym w trakcie 4DD była też modernizacja Spodka. Tego, że hala jest symbolem regionu i ikoną architektury, nikt nie podważa. Coraz częściej jednak organizatorzy imprez, bez których Spodek nie przetrwa, zwracają uwagę na przestrzenie w hali, w których - delikatnie rzecz ujmując - klimat mamy z minionej epoki. Toalety, antresola, garderoby, strefa VIP - to miejsca, które wskazują architekci i zarządcy hali do poprawki. Eksperci, którzy w drugi dzień 4DD rozmawiali o przyszłości symbolu zastrzegali jednak, że remont musi być przeprowadzony z szacunkiem dla tej architektury.

  - Musimy zrobić wszystko, aby proces modernizacji Spodka nie sprawił, że miejsce to zatraci swój klimat i charakter - dodawał Przemo Łukasik, właściciel pracowni Medusa Group.

  Paneli dyskusyjnych w trakcie 4 Design Days odbyło się kilkadziesiąt, były też prezentacje młodych, obiecujących architektów, ale też olbrzymia wystawa tego, co w architekturze, dizjanie i wystroju wnętrz nowe i ciekawe, na której swoje produkty prezentowało 200 producentów mebli i wyposażenia.

  Tłumy zwiedzających na dniach otwartych


  Pierwsze dwa dni 4DD dedykowano spotkaniom profesjonalistów, kolejne dwa były otwarte dla wszystkich. W sobotę MCK odwiedziło około 10 tys. osób, kolejnego dnia zwiedzających było jeszcze więcej. Podczas drugiej części również nie brakowało wystaw, debat, były też porady ekspertów, pokazy filmów, dyskusje, oczywiście spotkania z architektami i projektantami oraz prezentacje.

  Jedną z ciekawszych była ta naszego redakcyjnego kolegi Marcina Zasady, który w MCK opowiadał o epoce space age na Śląsku, czyli o tym jak powojenne plany kolonizacji kosmosu przez ZSRR i USA inspirowały architektów w Katowicach, czego dowodem są takie obiekty, jak Spodek, Planetarium Śląskie, czy zapomniane stożki i spodki Ośrodka Postępu Technicznego.

  ZOBACZ WIĘCEJ:
  Epoka space age w architekturze Śląska i Katowic na 4 Design Days WIDEO, ZDJĘCIA  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dizajn w modzie

   ananas (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   redakcja musi popracować nad końcówkami;) a na co dzień o designie propertydesign.pl - w tym relacje z 4dd;)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama