Czy można zarejestrować kartę SIM przez telefon? Nie!...

  Czy można zarejestrować kartę SIM przez telefon? Nie! Oszukują nas

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nie udostępniajmy swoich danych - numeru pesel czy numeru dowodu osobistego - przez telefon

  Nie udostępniajmy swoich danych - numeru pesel czy numeru dowodu osobistego - przez telefon ©123rf

  Zarejestrowanie numeru telefonu „na kartę” bez wychodzenia z domu, jeśli tylko podamy przez telefon, wysyłając SMS lub mail, nasze dane osobowe? Operatorzy czterech największych sieci komórkowych przestrzegają, aby na takie wiadomości nie odpowiadać. Numeru tak nie zarejestrujemy, a możemy paść ofiarą wyłudzenia danych.
  Nie udostępniajmy swoich danych - numeru pesel czy numeru dowodu osobistego - przez telefon

  Nie udostępniajmy swoich danych - numeru pesel czy numeru dowodu osobistego - przez telefon ©123rf

  Przypomnijmy, że obowiązek rejestracji wszystkich nowych starterów wszedł w życie 25 lipca. Klienci, którzy przed tym dniem korzystali z numerów „na kartę” muszą dopełnić tej formalności do 1.02.2017 r. Niektórzy operatorzy umożliwiają rejestrację przez SMS lub telefonicznie, ale po pierwsze: to my musimy zadzwonić/wysłać SMS pod specjalny numer, a po drugie, już wcześniej musimy mieć zawartą umowę z danym operatorem (np. abonament). Co ważne: wysyłając takiego SMS-a, nie podajemy swoich danych.

  Podszywają się pod operatorów sieci komórkowych i albo dzwonią, albo wysyłają SMS. W jednym i drugim przypadku zachęcają użytkowników telefonów „na kartę” do skorzystania z możliwości obowiązkowego zarejestrowania usługi bez wychodzenia z domu, niemal od ręki. Warunek? Podanie swoich danych, do których numer ma być przypisany - imienia, nazwiska, numeru pesel czy numeru dowodu osobistego.

  Operatorzy zgodnie przestrzegają: nie odpisujmy na takie wiadomości (SMS lub mail) i nie podawajmy osobom dzwoniącym naszych danych osobowych. Numeru tak nie zarejestrujemy, a możemy paść ofiarą wyłudzenia.

  - Prosimy klientów o zgłaszanie takich sytuacji i apelujemy o ich ignorowanie. Jako operator nigdy nie będziemy w taki sposób prosić klientów o dane. Każdy taki SMS jest podejrzany i proszę na niego w żaden sposób nie reagować - mówi Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Play.

  - Nie mamy informacji o przypadkach czy próbach wymuszeń danych osobowych na masową skalę. Są to raczej sporadyczne sytuacje - informuje z kolei biuro prasowe Orange.

  - Takie przypadki klienci mogą zgłaszać bezpośrednio w naszych sklepach lub dzwoniąc na infolinię - dodaje Wojciech Strzałkowski z biura prasowego T-Mobile.

  Obowiązek rejestracji telefonów „na kartę” (numerów przedpłaconych, czyli prepaid) wszedł w życie 25 lipca wraz z nowymi przepisami ustawy antyterrorystycznej. Ich celem, przypomnijmy, jest walka z anonimowością numerów przedpłaconych, które mogłyby być wykorzystywane do przygotowywania lub popełniania przestępstw.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wolę uważać

   apsik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   jak to teraz trzeba za każdym razem uważac i na każdym kroku, czy to telefonicznie czy nie.. dla mnie spora ulga że jednak zostałem przy swoim uproszczonym abonamencie w t-mobile. przynajmniej mam...rozwiń całość

   jak to teraz trzeba za każdym razem uważac i na każdym kroku, czy to telefonicznie czy nie.. dla mnie spora ulga że jednak zostałem przy swoim uproszczonym abonamencie w t-mobile. przynajmniej mam pewność że mnie nikt nei oszuka. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   abonament

   Ingrid (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   trzeba trzeba, mnie się właśnie kończy umowa i się zastanawiam co wybrać a już od znajomych słyszałam o tym uproszczonym abonamencie i chyba się skuszę, tym bardziej ze mnie ominie bieganie i...rozwiń całość

   trzeba trzeba, mnie się właśnie kończy umowa i się zastanawiam co wybrać a już od znajomych słyszałam o tym uproszczonym abonamencie i chyba się skuszę, tym bardziej ze mnie ominie bieganie i rejestrowanie karty sim gdzie popadnie ;)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polecam!

   apsik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   polecam Ci serdecznie! nie doliczają dodatkowych kosztów, czyli tzw. zwyżek, naprawdę dobra oferta, całkiem dużo telefonów mają do wyboru! ;)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama