Czym żyliśmy w mijającym 2016 roku? Oto wydarzenia 2016 TOP...

  Czym żyliśmy w mijającym 2016 roku? Oto wydarzenia 2016 TOP 4

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rok 2016 nie szczędził nam wrażeń i emocji. Jak go zapamiętamy? Oto cztery wydarzenia, którymi żyliśmy w ostatnich 12 miesiącach.
  Programem „Rodzina 500 plus” na Śląsku objętych jest niecałe 380 tys. dzieci

  Programem „Rodzina 500 plus” na Śląsku objętych jest niecałe 380 tys. dzieci ©123rf

  Polska Grupa Górnicza


  Trochę na nią czekaliśmy, bo terminów powstania nowej spółki, która miała uratować doprowadzoną na skraj bankructwa Kompanię Węglową, było kilka. Ostatecznie, po wielomiesięcznych negocjacjach, podczas których „łączono ogień z wodą” (jak o prowadzonych rozmowach mówił Grzegorz Tobiszowki, wiceminister ds. energii) Polską Grupę Górniczą udało się powołać od 1 maja. Od tego dnia PGG przejęła wszystkie 11 kopalń i 4 zakłady wraz z ponad 32 tys. pracownikami dawnej KW. Przed jej powstaniem niektórzy mówili: to tylko zmiana szyldu, za którą będzie szedł przy okazji potężny zastrzyk finansowy (m.in. płatne w ratach 1,8 mld zł dokapitalizowania), zaś ministerstwo przekonywało: to nowa jakość.
  Efekt? Listopad był drugim miesiącem, w którym PGG odnotowała dodatni wynik finansowy (18,6 mln zł), a po raz pierwszy w minionym miesiącu cena sprzedaży jednej tony węgla była wyższa o 91 gr od kosztów jej wydobycia. Niemniej jednak ten rok PGG ma zakończyć (z zaplanowaną) stratą. Do listopada była na minusie 362, mln zł, podczas gdy ta przewidywana wynosi ok. 370 mln zł.

  ŚKUP


  Czy tego chcieliśmy czy nie, to podróżujący regularnie KZK GOP nie mieli raczej zbyt dużego wyboru i musieli przekonać się do Śląskiej Karty Usług Publicznych. Wszystko dlatego, że przewoźnik zaczął wycofywać stopniowo z obiegu okresowe bilety papierowe. Gdy ze sprzedaży znikały te najpopularniejsze, przed punktami, gdzie kartę można odebrać, ustawiały się gigantyczne kolejki. Aktualnie z kartą podróżuje już ok. 234 tys. pasażerów. Zaleta ŚKUP? Można ją doładować w dowolnym dniu miesiąca. Niestety ciągle powodów do narzekania też nie brakuje: a to, że trzeba rejestrować swoje wejście, mimo posiadania biletu na nielimitowaną liczbę przejazdów, a to, że kupując bilet przez internet, nie zawsze jest zakodowany na karcie po 3 godzinach...

  Rodzina 500 plus
  Chociaż program ruszył 1 kwietnia, to koniec końców nie okazał się prima aprilisowym żartem. Pierwsze pieniądze na konta rodzin trafiły niecały tydzień później od jego uruchomienia. Warunek: pieniądze mogą zostać przyznane na drugie i kolejne dzieci do 18 lat. Świadczenie może być też przyznane na pierwsze i jedyne dziecko, chyba, że spełni się określone w ustawie warunki. W woj. śląskim z rządowego dofinansowanie korzysta prawie 380 tys. dzieci.

  Brexit


  Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską. Zaważyły o tym niecałe 4 pkt proc. głosów oddanych w referendum, które na Wyspach odbyło się 23 czerwca. Procedura wyjścia miałaby zostać uruchomiona przed końcem marca 2017 r. i miałaby potrwać ok. 2 lat.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama