Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czystka w śląskich sądach. Zbigniew Ziobro zwolnił prezesów faksem

Jakub Marcjasz
Przegląd ewidencji spraw i podstawowych wskaźników za pierwsze półrocze 2017 roku wykazał niską efektywność sądów okręgowych w Gliwicach i Katowicach - podało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości i jednocześnie poinformowało o całej palecie zmian na stanowiskach. Nowych prezesów mają m.in. Sąd Apelacyjny w Katowicach, Sąd Okręgowy w Katowicach, Sąd Okręgowy w Gliwicach. Zmiany są także w kilku sądach rejonowych w naszym województwie.

Jak czytamy w komunikacie ministerstwa sprawiedliwości, Sąd Okręgowy w Gliwicach, zajął 40 pozycję w rankingu wszystkich 45 sądów okręgowych, jeśli chodzi o wskaźnik opanowania wpływu w sprawach cywilnych, czyli w sądzie tym wciąż rosną zaległości. Także w podległych mu sądach rejonowych wskaźniki są słabe. Np. Sąd Rejonowy w Gliwicach zajmuje jedno z ostatnich miejsc w rankingu wszystkich sądów rejonowych – jest 300 na 318 sądów, jeśli chodzi o czas trwania postępowań. Z kolei Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach jest 291 pod względem czasu trwania postępowań w sprawach cywilnych.

Ze wszystkich 45 sądów okręgowych Sąd Okręgowy w Katowicach jest 41. pod względem rozpoznawania spraw karnych. Nie najlepiej radzą sobie także podległe mu sądy rejonowe, np. w Sąd Rejonowy Katowice Zachód zajmuje dalekie miejsce pod względem wskaźnika opanowania wpływu spraw cywilnych.

Dane statystyczne to istotne, ale nie jedyne kryterium oceny pracy sądów. Poza analizą ewidencji spraw i podstawowych wskaźników efektywności, na ostateczną, całościową ocenę pracy danego sądu ma wpływ szeroki zakres czynników. Mogą to być m.in. powody sytuacji, w której podstawowe wskaźniki odbiegają od średniej w innych sądach tego typu.

Dla poprawy sytuacji sądów apelacji katowickiej, jak również sytuacji w samym Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, który pod względem wskaźnika opanowania wpływu w sprawach karnych zajął 7 pozycję na 11 sądów apelacyjnych, z dniem 10 listopada na stanowisko Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach powołany został sędzia tego sądu Witold Mazur. Z dniem 9 listopada 2017 roku z funkcji prezesa katowickiego sądu apelacyjnego odwołana została sędzia Barbara Suchowska.

Nowym prezesem Sądu Okręgowego w Katowicach w miejsce sędziego Jacka Gęsiaka został sędzia dr Rafał Stasikowski, naukowiec, autor prawie 40 prac z zakresu nauki administracji, prawa administracyjnego i gospodarczego publicznego.

Z kolei prezesem Sądu Okręgowego w Gliwicach z dniem 10 listopada został sędzia tego sądu Arkadiusz Cichocki, w przeszłości m.in. kierownik sekcji wykonawczej Wydziału Karnego w Sądzie Rejonowym w Zabrzu. Obowiązki prezesa przestał pełnić sędzia Henryk Brzyżkiewicz.

W sądach rejonowych okręgu gliwickiego z dniem 10 listopada 2017 roku zostali powołani nowi prezesi: w Sądzie Rejonowym w Gliwicach sędzia Rafał Baranek, w Sądzie Rejonowym w Rybniku sędzia Ewa Majwald-Lasota, w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach sędzia Marcin Kulikowski, w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim sędzia Remigiusz Guz, w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej sędzia Ewa Żarkiewicz-Marek, zaś w Sądzie Rejonowym w Żorach sędzia Cezary Podsiadlik.

W okręgu katowickim z dniem 10 listopada 2017 roku nowymi prezesami sądów rejonowych zostali powołani: w Sądzie Rejonowym Katowice Zachód sędzia Katarzyna Skawiańczyk, a w Sądzie Rejonowym w Siemianowicach Śląskich sędzia Mariusz Witkowski.

W związku z rezygnacją dotychczasowego prezesa do pełnienia funkcji prezesa Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie z dniem 10 listopada 2017 r. powołana została sędzia Joanna Pąsik - poinformowało w wydanym komunikacie ministerstwo Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości.

- To przeprowadzona na niespotykaną skalę próba przejęcia wymiaru sprawiedliwości - mówi w rozmowie z katowicką Gazetą Wyborczą sędzia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Katowicka Gazeta Wyborcza poinformowała, że odwołanie prezesów odbyło się za pośrednictwem faksów. - To forma urągająca jakimkolwiek standardom. Tak się nie dziękuje ludziom za pracę. To jednak świadczy o poziomie Ministerstwa Sprawiedliwości – podkreślił prezes Iustitii cytowany przez katowicką Gazetę Wyborczą.

Jak wynika z danych statystycznych za rok 2016 publikowanych na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości, a które publikuje na swojej stronie internetowej Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, sądy okręgu gliwickiego opanowały wpływ (czyli załatwiły w 2016r. więcej spraw niż do nich wpłynęło ) w 100,77 % zajmując 13 miejsce wśród 45 okręgów w Polsce, zaś sądy okręgu katowickiego opanowały wpływ w 100,09 % zajmując 22 miejsce wśród 45 okręgów; do Sądu Okręgowego w Gliwicach w I połowie 2017r. wpłynęło ogółem 17.234 spraw, załatwiono w tym czasie 17.253 sprawy; do Sądu Okręgowego w Katowicach w I połowie 2017r. wpłynęło ogółem 23.023 spraw, załatwiono w tym czasie 22.920 spraw.

- Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadniło decyzje kadrowe złymi wynikami efektywności sądów - zwraca Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

POLECAMY TWOJEJ UWADZE

Ford Mustang stanął w płomieniach na DTŚ. Kierowca spłonął. Nic nie dało się zrobić ZDJĘCIA + WIDEO

Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Sprawdź, czy masz prawo do rekompensaty za deputat POBIERZ WNIOSEK

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Magazyn tyDZień Informacyjny program Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!