Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki diecezjalne w gminie Siewierz. Świętu plonów deszcz nie przeszkodził [ZDJĘCIA]

Katarzyna Kapusta
fot. Katarzyna Kapusta
Pomimo bardzo kapryśnej pogody, humory uczestnikom dożynek diecezjalnych w Siewierzu dopisywały. Deszcz, który nieprzerwanie lał się z nieba, nawet na moment nie zepsuł święta plonów.

Dożynki rozpoczęła msza święta w kościele pw.św Macieja Apostoła w Siewierzu o godzinie 14, której przewodniczył ks. bp Grzegorz Kaszak. Punktualnie o 15 barwny dożynkowy korowód przy akompaniamencie orkiestry dętej przemaszerował spod kościoła na siewierskie błonia, gdzie odbywała się dalsza część świętowania.

Tradycje dożynkowe w Zagłębiu Dąbrowskim są kultywowane od 1929 roku.

- Święto było związane z ostatnim ścinanym łanem zboża, był on wiązany i niesiony do gospodarza. To było uroczyste wręczanie. Badacze dopatrują się zachowania ciągłości plonów, ponieważ bardzo często dodawano część do następnego siewu. W ten sposób zachowywano ciągłość wegetacji - tłumaczy Dobrawa Skonieczna-Gawlik, etnograf, koordynator merytoryczny projektów „Tropem Kolberga - etnograficzne badania terenowe Zagłębia Dąbrowskiego” oraz „Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego”.

- Przed świętem plonów panie z koła gospodyń wiejskich robią wieńce lub korony ze zbóż. Kiedyś nie były one takich rozmiarów jak dzisiaj. Początkowo wieniec dożynkowy na głowie nosiła przodownica, czyli najbardziej aktywna kobieta na polu. Dzisiaj konstrukcje wieńców są o wiele bardziej imponujące. Winiec jest pleciony na metalowym stelażu. Często pojawiają się formy figurowe, wylepiane z ziarenek figury Matki Boskiej - tłumaczy etnograf.

Dożynkowych wieńców nie zabrakło także podczas tegorocznych dożynek, podczas których odbył się konkurs na dożynkowy wieniec właśnie. Oprócz tego prawdziwą gratką był występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, który na siewierskich błoniach wystąpił w pełnym składzie. Oprócz tego wystąpiła także grupa wokalna „Sonitus”. Nie obyło się także bez kiermaszu produktów lokalnych oraz atrakcji dla najmłodszych mieszkańców.

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

Największe absurdy Śląska i całej Polski. Nie uwierzycie, jeśli nie zobaczycie

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Wakacje w mieście nie muszą być nudne! Można się o tym przekonać odwiedzając Silesia City Center. Na Placu Słonecznym powstało sportowo-rekreacyjne centrum rozrywki o nazwie Silesia Summer Park. Na jego terenie znajduje się wszystko, czego potrzeba do dobrej zabawy: pole do mini golfa, boisko do streetballu, ścianka wspinaczkowa, a także park linowy dla najmłodszych w formie małpiego gaju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!