Ważne
  DTŚ w Gliwicach zafalowała. Mulda pojawiła się przy granicy...

  DTŚ w Gliwicach zafalowała. Mulda pojawiła się przy granicy z Zabrzem. Będzie frezowanie ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Maria Olecha

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Poprzednie frezowanie na DTŚ w Gliwicach Skanska wykonała we wrześniu 2016 r.
  1/11
  przejdź do galerii

  Poprzednie frezowanie na DTŚ w Gliwicach Skanska wykonała we wrześniu 2016 r. ©Arkadiusz Gola

  W piątek, 10 lutego, na Drogowej Trasie Średnicowej w Gliwicach pojawią się drogowcy. Będą frezować muldę przy granicy z Zabrzem, na pasie w kierunku centrum Gliwic. Kierowcy powinni zdjąć nogę z gazu, bo zostanie wprowadzone ograniczenie do 50 km/godz. Będzie też zwężenie do jednego pasa.
  Drogowcy z firmy Skanska, która wybudowała gliwicki odcinek DTŚ od granicy z Zabrzem do węzła w rejonie ul. Kujawskiej (to odcinek, gdzie DTŚ łączy się z autostradą A1 wielkim węzłem), mieli frezować asfalt jezdni od godz. 10. Ale prace się opóźniły.

  Zobacz galerię

  Prace będą prowadzone na fragmencie DTŚ przy granicy z Zabrzem, w stronę centrum Gliwic, dokładnie na fragmencie, gdy DTŚ biegnie wiaduktem nad ul. Wschodnią

  - To drobna poprawka, miejscowe frezowanie, które rozpocznie i zakończy się dzisiaj - mówi Dariusz Simon z Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, instytucji, która zarządza średnicówką w mieście.
  DTŚ Gliwice: frezowanie i ograniczenie prędkości

  Jak informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka ZDM-u w Gliwicach, kierowcy muszą się jednak liczyć z ograniczeniem prędkości i jazdą jednym pasem na odcinku około 300 metrów. Ograniczenie prędkości wynosi 70 km/godz., a bezpośrednio w rejonie prac - 50 km/godz.

  Dlaczego frezowanie jest konieczne? Bo pojawiło się wybrzuszenie na jezdni. Jednak przyczyny jego powstania nie są jeszcze znane.

  - Przyczyny są ustalane, podobnie jak ustalany jest program naprawczy dla tej drogi - podkreśla Dariusz Simon.

  Dodajmy, że to drugie frezowanie na tym odcinku średnicówki. Poprzednie Skanska, generalny wykonawcy inwestycji, wykonała we wrześniu 2016 roku. Także wówczas o przyczynach powstania muldy na gliwickim odcinku DTŚ oficjalnie wiadomo było niewiele.
  DTŚ Gliwice: to drugie frezowanie. Przyczyna powstania muld nieznana

  DZ jednak ustalił jednak we wrześniu 2016 roku, że podwykonawcą Skanski realizującej budowę gliwickiej DTŚ-ki była firma Haller z Katowic. Ta sama, która była podwykonawcą Eurovii, generalnego wykonawcy fragmentu DTŚ od ronda na de Gaulle’a w centrum Zabrza do granicy z Gliwicami. Tu droga wciąż „faluje”. I nie wiadomo, czy przestanie.

  Przypomnijmy: do budowy nasypu w ciągu DTŚ w Zabrzu użyta została mieszanka, która składa się z wielu składników, wśród nich jest m.in. anhydryt występujący np. w kopalnianych popiołach. Anhydryt, po połączeniu z wodą, wchodzi w reakcję chemiczną dając etryngit. I pęcznieje powiększając swoją objętość aż 17-krotnie! Efekt? Asfalt „faluje”. Frezowanie, które drogowcy wykonali w Zabrzu już kilka razy to doraźne rozwiązanie. Konieczny będzie generalny remont oddanej dwa lata temu trasy.
  DTŚ Gliwice: konieczny będzie generalny remont?

  Czy gliwicki fragment DTŚ, przy granicy z Zabrzem, również czeka solidna naprawa? Skanska zleciła ekspertyzę, aby znaleźć przyczynę falowania. Dokument już powstał. Przed świętami Bożego Narodzenia 2016 trafił do inwestora (DTŚ SA) i zarządcy, czyli Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. Swoje opinie przedstawiły dwa zespoły ekspertów: z Politechniki Śląskiej w Gliwicach i niezależnego biura inżynierskiego. Ewentualny remont drogi Skanska wykona w ramach gwarancji.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Haller

   Oko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Haller także sypal zjazdy z A1 na 88 i samą A1 i też pokręciło te drogi już nie mówiąc o haldach które gasił i które nadal płoną

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to sa wszystko

   mara ślonsko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   szkody gornicze.Tam gdzie sie fedrowauo dziesiatki lat na zawal zapada sie ziemia i to tez bedzie trwalo dziesiatki lat.Pyrsk berkmony :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Blef

   Emmanuel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Komu te kity.Za tą fuszerkę ktoś powinien gnić w pierdlu dożywotnio.Niewłaściwa mieszanka? Mieszanka może być krakowska.Tu powinno być zastosowane odpowiednie kruszywo.A w tym przypadku,to co było...rozwiń całość

   Komu te kity.Za tą fuszerkę ktoś powinien gnić w pierdlu dożywotnio.Niewłaściwa mieszanka? Mieszanka może być krakowska.Tu powinno być zastosowane odpowiednie kruszywo.A w tym przypadku,to co było wybrane w ciągu dnia,wróciło nocą jako materiał zgodny ze specyfikacją.Tyle w temacie!
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama