Dzielnicowy Bliżej Nas: będzie więcej dzielnicowych

  Dzielnicowy Bliżej Nas: będzie więcej dzielnicowych

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowy program zakłada, że dzielnicowi więcej czasu będą spędzać w terenie, a nie za biurkiem.

  Nowy program zakłada, że dzielnicowi więcej czasu będą spędzać w terenie, a nie za biurkiem. ©Andrzej Banaś/Polska Press

  Wczoraj w MSWiA przedstawiono założenia nowego programu „Dzielnicowy Bliżej Nas”. Minister Błaszczak: Dzielnicowi powinni stanowić 10 proc. wszystkich policjantów.
  Nowy program zakłada, że dzielnicowi więcej czasu będą spędzać w terenie, a nie za biurkiem.

  Nowy program zakłada, że dzielnicowi więcej czasu będą spędzać w terenie, a nie za biurkiem. ©Andrzej Banaś/Polska Press

  Dzielnicowi mają być znani mieszkańcom i być policjantami pierwszego kontaktu dla obywateli. Mają spędzać więcej czasu w terenie, niż za biurkiem i zajmować się tylko problemami zgłaszanymi przez mieszkańców. Dzielnicowych ma być też więcej - takie są główne założenia zmian, które są w tej chwili wprowadzane w całej Polsce. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak mówił wczoraj, że „Dzielnicowy Bliżej Nas” to już trzeci program związany z dobrą zmianą w organizacji pracy policji.
  Pierwszy program to przywracanie posterunków i komisariatów policji, drugi - mapa zagrożeń bezpieczeństwa. O obu inicjatywach pisaliśmy już na łamach „Dziennika Zachodniego” (patrz też ramka obok).

  - Dziś prezentujemy trzeci program dotyczący wzmocnienia pozycji dzielnicowego, a naszym założeniem jest to, by policjanci wyszli zza biurek - podkreślał szef MSWiA, Mariusz Błaszczak. - Chcemy by dzielnicowy nie był obciążany dodatkowymi zadaniami i by funkcja dzielnicowego była jego jedyną funkcją. Tak, by mógł cały swój czas poświęcić tej roli. Roli policjanta, który bezpośrednio kontaktuje się z mieszkańcami i jest im dobrze znany oraz takiego funkcjonariusza, na którego zawsze możemy liczyć, gdy dochodzi do łamania prawa. To przemyślana zmiana, która spowoduje wzrost zaufania społecznego do policjantów - uważa minister Błaszczak.

  Obecnie w Polsce mamy około 8 tysięcy dzielnicowych i w resorcie uważają, że ta liczba powinna zostać zwiększona. Jak poinformowano, docelowo dzielnicowi mają stanowić ok. 10 proc. wszystkich funkcjonariuszy. - Funkcja dzielnicowego jako policjanta pierwszego kontaktu, policjanta, który niesie pomoc w sytuacjach zagrożenia, jest funkcją zasadniczą - podsumował minister Błaszczak. Komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk podkreślał z kolei, że należy zabrać dzielnicowym dodatkowe obowiązki i przywrócić rangę tej funkcji. Warto podkreślić, że pilotażowo program wprowadzono w województwie śląskim. Konkretnie w Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu, Komendzie Miejskiej Policji w Sosnowcu oraz w Komendzie Miejskiej Policji w Żorach. Programem zajmowali się też funkcjonariusze z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji.- Chodzi o to, by było jak najmniej biurokracji, a dzielnicowi pracowali jak najwięcej w terenie - tłumaczy podinsp. Aleksandra Nowara, rzeczniczka prasowa komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach.

  W województwie śląskim pilotaż przeprowadzono od 1 lipca 2014 roku do 30 czerwca 2015 roku. Programem objęto 74 dzielnicowych, w tym 63 z terenów miejskich i 11 z obszarów wiejskich. Co zakłada nowy program? Między innymi zmianę czasu trwania codziennych odpraw. Nowa koncepcja zakłada, że są one maksymalnie skrócone, dzięki czemu funkcjonariusze mogą szybciej rozpocząć pracę w terenie i jak najmniej czasu spędzać na komendzie.

  Dzielnicowym zapewniono dostęp do policyjnych systemów informatycznych oraz internetu. Każdy z funkcjonariuszy jest wyposażony w telefon komórkowy. Ma już nie dochodzić do takich sytuacji, w których mieszkańcy nie wiedzą kto jest ich dzielnicowym.

  - Położono duży nacisk na zwiększenie aktywności dzielnicowego w kontaktach ze społecznością. Każdy policjant musi być zorientowany w lokalnych problemach i wiedzieć, jakie zagrożenia występują na jego terenie - podkreśla podinsp. Nowara. Zapowiadane są także zmiany w sposobie oceniania dzielnicowych. Duży wpływ na ocenę mają mieć między innymi ankiety wypełniane przez mieszkańców.

  Podsumowując, funkcjonariusze mają stawiać na kontakt z lokalną społecznością, a nie na statystyki związane m.in. z liczbą wystawionych mandatów.

  Reaktywacja

  Plany MSWiA

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji szacuje, że w całej Polsce zostanie przywróconych ponad 150 posterunków policji.

  Jak informuje Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, w ciągu 8 ostatnich lat do reorganizacji komisariatów i posterunków policji doszło w 15 z 32 jednostek terenowych garnizonu śląskiego.

  Zasadnicza część tych zmian przypadła na 2012 rok. Przeprowadzone wówczas zmiany organizacyjno - etatowe w garnizonie śląskim objęły 37 posterunków policji. Ta reorganizacja była związana z przekształceniem 12 posterunków w komisariaty policji oraz likwidacją pozostałych 25. Dodatkowo zmiany te zbiegły się z reorganizacją struktur podległych Komendzie Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej, gdzie 31 marca 2012 roku zlikwidowano Komisariat Policji I w Dąbrowie Górniczej - Strzemieszycach, przekształcając go w posterunek policji, który następnie zlikwidowano 1 września tego samego roku.

  Ile posterunków i komisariatów może zostać reaktywowanych w województwie śląskim? Z naszych informacji wynika, że plan zakłada powrót pięciu tego typu obiektów.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
  *Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
  *Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marzenia

   bart (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Fajny artykuł o marzeniach każdego dzielnicowego. Powinno się karać przełożonych za obciążanie dzielnicowych innymi zadaniami, niezgodnymi z przepisami i wprowadzanie do statystyk nieprawdy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BUJDY CUDA NA KIJU GRUSZKI NA WIERZBIE

   JAJA JAK BERETY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Żeby każdemu dali długopis doręki i ankietę to dzielnicowi by napisali konkretne przypadki jak nie mogą być dobrymi dzielnicowymi dla ludzi, tylko siedzą w papierach zasypani

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama