Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzielnicowy Bliżej Nas: będzie więcej dzielnicowych

Patryk Drabek
Nowy program zakłada, że dzielnicowi więcej czasu będą spędzać w terenie, a nie za biurkiem.
Nowy program zakłada, że dzielnicowi więcej czasu będą spędzać w terenie, a nie za biurkiem. Andrzej Banaś/Polska Press
Wczoraj w MSWiA przedstawiono założenia nowego programu „Dzielnicowy Bliżej Nas”. Minister Błaszczak: Dzielnicowi powinni stanowić 10 proc. wszystkich policjantów.

Dzielnicowi mają być znani mieszkańcom i być policjantami pierwszego kontaktu dla obywateli. Mają spędzać więcej czasu w terenie, niż za biurkiem i zajmować się tylko problemami zgłaszanymi przez mieszkańców. Dzielnicowych ma być też więcej - takie są główne założenia zmian, które są w tej chwili wprowadzane w całej Polsce. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak mówił wczoraj, że „Dzielnicowy Bliżej Nas” to już trzeci program związany z dobrą zmianą w organizacji pracy policji. Pierwszy program to przywracanie posterunków i komisariatów policji, drugi - mapa zagrożeń bezpieczeństwa. O obu inicjatywach pisaliśmy już na łamach „Dziennika Zachodniego” (patrz też ramka obok).

- Dziś prezentujemy trzeci program dotyczący wzmocnienia pozycji dzielnicowego, a naszym założeniem jest to, by policjanci wyszli zza biurek - podkreślał szef MSWiA, Mariusz Błaszczak. - Chcemy by dzielnicowy nie był obciążany dodatkowymi zadaniami i by funkcja dzielnicowego była jego jedyną funkcją. Tak, by mógł cały swój czas poświęcić tej roli. Roli policjanta, który bezpośrednio kontaktuje się z mieszkańcami i jest im dobrze znany oraz takiego funkcjonariusza, na którego zawsze możemy liczyć, gdy dochodzi do łamania prawa. To przemyślana zmiana, która spowoduje wzrost zaufania społecznego do policjantów - uważa minister Błaszczak.

Obecnie w Polsce mamy około 8 tysięcy dzielnicowych i w resorcie uważają, że ta liczba powinna zostać zwiększona. Jak poinformowano, docelowo dzielnicowi mają stanowić ok. 10 proc. wszystkich funkcjonariuszy. - Funkcja dzielnicowego jako policjanta pierwszego kontaktu, policjanta, który niesie pomoc w sytuacjach zagrożenia, jest funkcją zasadniczą - podsumował minister Błaszczak. Komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk podkreślał z kolei, że należy zabrać dzielnicowym dodatkowe obowiązki i przywrócić rangę tej funkcji. Warto podkreślić, że pilotażowo program wprowadzono w województwie śląskim. Konkretnie w Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu, Komendzie Miejskiej Policji w Sosnowcu oraz w Komendzie Miejskiej Policji w Żorach. Programem zajmowali się też funkcjonariusze z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji.- Chodzi o to, by było jak najmniej biurokracji, a dzielnicowi pracowali jak najwięcej w terenie - tłumaczy podinsp. Aleksandra Nowara, rzeczniczka prasowa komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach.

W województwie śląskim pilotaż przeprowadzono od 1 lipca 2014 roku do 30 czerwca 2015 roku. Programem objęto 74 dzielnicowych, w tym 63 z terenów miejskich i 11 z obszarów wiejskich. Co zakłada nowy program? Między innymi zmianę czasu trwania codziennych odpraw. Nowa koncepcja zakłada, że są one maksymalnie skrócone, dzięki czemu funkcjonariusze mogą szybciej rozpocząć pracę w terenie i jak najmniej czasu spędzać na komendzie.

Dzielnicowym zapewniono dostęp do policyjnych systemów informatycznych oraz internetu. Każdy z funkcjonariuszy jest wyposażony w telefon komórkowy. Ma już nie dochodzić do takich sytuacji, w których mieszkańcy nie wiedzą kto jest ich dzielnicowym.

- Położono duży nacisk na zwiększenie aktywności dzielnicowego w kontaktach ze społecznością. Każdy policjant musi być zorientowany w lokalnych problemach i wiedzieć, jakie zagrożenia występują na jego terenie - podkreśla podinsp. Nowara. Zapowiadane są także zmiany w sposobie oceniania dzielnicowych. Duży wpływ na ocenę mają mieć między innymi ankiety wypełniane przez mieszkańców.

Podsumowując, funkcjonariusze mają stawiać na kontakt z lokalną społecznością, a nie na statystyki związane m.in. z liczbą wystawionych mandatów.

Reaktywacja

Plany MSWiA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji szacuje, że w całej Polsce zostanie przywróconych ponad 150 posterunków policji.

Jak informuje Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, w ciągu 8 ostatnich lat do reorganizacji komisariatów i posterunków policji doszło w 15 z 32 jednostek terenowych garnizonu śląskiego.

Zasadnicza część tych zmian przypadła na 2012 rok. Przeprowadzone wówczas zmiany organizacyjno - etatowe w garnizonie śląskim objęły 37 posterunków policji. Ta reorganizacja była związana z przekształceniem 12 posterunków w komisariaty policji oraz likwidacją pozostałych 25. Dodatkowo zmiany te zbiegły się z reorganizacją struktur podległych Komendzie Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej, gdzie 31 marca 2012 roku zlikwidowano Komisariat Policji I w Dąbrowie Górniczej - Strzemieszycach, przekształcając go w posterunek policji, który następnie zlikwidowano 1 września tego samego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!