Egzamin szóstoklasistów: Matematyka wygrała z uczniami

  Egzamin szóstoklasistów: Matematyka wygrała z uczniami

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ponad 38 tys. szóstoklasistów wczoraj napisało ostatni sprawdzian kończący szkołę podstawową

  Ponad 38 tys. szóstoklasistów wczoraj napisało ostatni sprawdzian kończący szkołę podstawową ©Bartosz Pudełko

  Pytania z matematyki sprawiły szóstoklasistom największe trudności na sprawdzianie. Jak im poszło, dowiedzą się pod koniec maja.
  Ponad 38 tys. szóstoklasistów wczoraj napisało ostatni sprawdzian kończący szkołę podstawową

  Ponad 38 tys. szóstoklasistów wczoraj napisało ostatni sprawdzian kończący szkołę podstawową ©Bartosz Pudełko

  Wczoraj ponad 38 tys. uczniów kończących szkołę podstawową napisało sprawdzian szóstoklasisty. Tegoroczni zdający byli ostatnim rocznikiem, który przystąpił do tego typu egzaminu. Od przyszłego roku mają zastąpić go dobrowolne testy diagnostyczne przeprowadzane w pierwszej klasie gimnazjum. Zapytaliśmy uczniów jak będą wspominać wczorajszy dzień.

  Zadania z matematyki niezbyt przyjemne...


  Sprawdzian składał się z dwóch części - języka polskiego i matematyki (było 80 minut na rozwiązanie zadań oraz testu z języka obcego (uczniowie mieli 45 minut na rozwiązanie).

  - Matematyka była strasznie trudna, było dużo geometrii - mówiła zaraz po wyjściu z sali Jenifer Ficek ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu. Za to język polski nie sprawił jej większej trudności. - Trzeba było napisać na temat, że warto pomagać i zrobić to w formie kartki z pamiętnika - mówi Jenifer. Uczniowie gremialnie narzekali na matematykę. - Obliczanie objętości i masy nie było proste - mówili.

  Podobne opinie usłyszeliśmy od uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 w Sosnowcu-Pogoni. - Podczas pierwszej części egzaminu zadania z języka polskiego były łatwe, a z matematyki trochę trudniejsze - oceniała po wyjściu z sali Wiktoria Zaworska, uczennica klasy VIc z SP nr 10.

  Przystąpienie do sprawdzia- nu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, choć nie można go nie zdać. Jego wynik nie ma wpływu na rekrutację do gimnazjum, które są szkołami rejonowymi. Toteż muszą przyjąć ucznia ze swojego obwodu - bez względu na wynik. Zdarza się natomiast, że na wyniki sprawdzianu patrzą dyrektorzy szkół, jeśli aplikuje do nich uczeń spoza rejonu. Ogłoszenie wyników 27 maja.

  Sprawdzian dobrowolny, będzie w gimnazjum

  Uczniowie, którzy wczoraj stawili się w szkołach w strojach galowych, to ostatni rocznik, który zmierzył się ze sprawdzianem. MEN z niego zrezygnował. Projekt nowelizacji jest już w konsultacjach. Co więc będzie w zamian? Resort edukacji proponuje, by od roku szkolnego 2016/17 Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniała szkołom testy diagnostyczne (przygotowywane analogicznie do obecnych). Każde gimnazjum dobrowolnie mogłoby z nich skorzystać. We wrześniu CKE w formie elektronicznej udostępniałabym szkołom testy wraz z zasadami oceniania. - My i tak przeprowadzaliśmy własne testy dla uczniów pierwszych klas, więc nie będzie to dla nas niczym nowym - komentowała pomysł MEN Joanna Grabania, dyrektor Gimnazjum nr 10 w Katowicach, jednocześnie zaznaczała, że nie zna szczegółów proponowanych zmian.

  Jednak wielu nauczycieli uważa, że będzie to przerzucanie drogiego obowiązku na szkoły. - Testy dostaniem w wersji elektronicznej , sami będziemy musieli je drukować, a każdy, kto zna szkolne realia doskonale zdaje sobie sprawę, że nie mamy na to pieniędzy - komentuje nauczycielka z jednego z częstochowskich gimnazjów.

  Takie rozwiązanie podoba się natomiast dr. Tomaszowi Hukowi z wydziału pedagogiki i psychologii UŚ, nauczyciela z SP nr 11 w Katowicach. - To ciekawe rozwiązanie, pozwoli odejść od powoływania specjalnej komisji, zmiany organizacji pracy szkoły, galowego ubierania dzieci - komentuje wykładowca.

  wsp. MANO, TOS

  Egzamin gimnazjalisty

  W kwietniu nie tylko szóstoklasiści mają sprawdzać swoje umiejętności. Czeka to również uczniów kończących gimnazja.

  Egzamin gimnazjalny podzielony jest na trzy części. Osobno napiszą część humanistyczną, matematyczno-przyrodniczą oraz języki obce. I tak:

  Część humanistyczna egzaminu gimnazjalnego odbędzie się 18 kwietnia (poniedziałek). Wiedzę z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie będą sprawdzać od godz. 9. Egzamin gimnazjalny 2016 z języka polskiego rozpocznie sie natomiast o godz. 11.

  W drugim dniu, 19 kwietnia (wtorek) gimnazjaliści zmierzą się z częścią matematyczno-przyrodniczą. Zadania z zakresu przedmiotów przyrodniczych będą rozwiązywać od godz. 9. Egzamin z zakresu matematyki stratuje o godz. 11.

  Ostatni dzień, 20 kwietnia (środa) to sprawdzenie umiejętności posługiwania się językiem obcym. O godz. 9 rozpocznie się egzamin gimnazjalny na poziomie podstawowym, o godz. 11 rozszerzony. Uczniowie, którzy z przyczyn losowych nie mogli stawić się na egzaminie w kwietniu, będą mogli napisać go w terminie dodatkowym. Termin dodatkowy CKE wyznaczyło na 1, 2 i 3 czerwca. Na 17 czerwca CKE zaplanowała ogłoszenie wyników i przekazanie szkołom wyników i zaświadczeń.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama