Ważne
  Europejski Kongres Gospodarczy 2017: 132 panele, 700...

  Europejski Kongres Gospodarczy 2017: 132 panele, 700 prelegentów, 8 tys. gości

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Konferencja prasowa zapowiadająca Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach
  1/14
  przejdź do galerii

  Konferencja prasowa zapowiadająca Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach ©Justyna Przybytek

  Trzy dni debat, 132 sesji dyskusyjnych, ponad 700 prelegentów, około 8000 gości, 550 akredytowanych dziennikarzy, około 3 tys. osób zaangażowanych w organizację przedsięwzięcia – to liczby Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który między 10 a 12 maja odbędzie się w Katowicach.
  Wzorem ubiegłego roku wydarzenia kongresowe zaplanowano w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz w hali Spodka. Podobnie jak przed rokiem kongresowi będzie towarzyszyła konferencja European Start-up Days oraz platforma EEC – Liderzy Przyszłości. W ramach EKG odbędą się również Forum Gospodarcze Polska – Indie, IV Forum Współpracy Gospodarczej Afryki i Europy Centralnej, zaplanowano również panele poświęcone relacjom gospodarczym między Chinami a Polską, jak również spotkania gospodarcze Polska – Izrael oraz Polska – Kazachstan.


  Zobacz galerię

  W sumie w trakcie trzech dni odbędą się 132 sesje dyskusyjne. Sesja inauguracyjna będzie dotyczyła przyszłości Europy. Ma to być też temat wiodący tej edycji EKG, mowa będzie o przemianach politycznych w Unii Europejskich, wyzwaniach po Brexicie, czy prawdopodobieństwach kolejnych „exitów” z Unii Europejskiej.

  - Agenda Kongresu zawsze skupia się wokół kluczowych tematów. Najpierw była to energetyka, a następnie kryzys finansowy, polska prezydencja w UE, nowy budżet unijny, ekspansja gospodarcza w Afryce, innowacyjność, Plan Junckera czy Unia Energetyczna. W tym roku wiodącym tematem będzie m.in. przyszłość Europy - wylicza Jerzy Buzek, europoseł, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, premier Polski w latach 1997-2001, przewodniczący Rady Programowej EEC. Jak dodawał nadal obecne na kongresie pozostaną takie tematy jak energetyka, transport, czy opieka zdrowotna.

  W trakcie wydarzenia omówione zostaną też ważne i aktualne zagadnienia dotyczące Śląska, w tym metropolia. - W kontekście regionu ważnymi tematami podczas EEC będą też m.in. walka ze smogiem i niską emisją, a także transformacja gospodarcza związana ze spadkiem znaczenia przemysłu ciężkiego i wydobywczego – zapowiedział Wojciech Saługa, marszałek woj. śląskiego.

  Jak zapowiada Wojciech Kuśpik, inicjator EEC, prezes Grupy PTWP, w Katowicach pojawi się dobry zestaw gości, zarówno z biznesu, jak i administracji i polityki, w tym ponad 20 ministrów i wiceministrów polskiego rządu. Do tego reprezentacja Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, a także silna reprezentacja polityków z Czech.

  - Spodziewamy się ok. 8 tys. uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC), a także 2,5 tys. gości European Start-up Days (ESD) i 2 tys. osób w projekcie Młodzi Liderzy. Uczestnicy EEC odbywają średnio od kilku do kilkunastu spotkań biznesowych, więc liczbę tego typu spotkań można oszacować w trakcie trzech kongresowych dni łącznie nawet na ok. 100 tys. – wyliczał.

  Takie spotkania biznesu z biznesem, ale też polityki z biznesem są zasadniczą częścią EKG. Znaczenie mają zwłaszcza dla młodych przedsiębiorców. Tych od ubiegłego roku na kongres przyciągają Start-u Days, konferencja (w tym roku 11 i 12 maja) w trakcie której start-upowcy mogą opowiedzieć o swoich ciekawych projektach i interesujących pomysłach na biznes.

  – Star-upy potrzebują wsparcia w finansowaniu swoich biznesów i pierwszych zleceń do wdrożeń innowacyjnych rozwiązań. Na kongresie jest duża szansa, że spotka się dwoje ludzi: jeden z pomysłem, drugi z pieniędzmi i będą w stanie się dogadać. To podkreślają start-upowcy po ubiegłorocznej edycji kongresu, że konferencja w Katowicach dała im realną wartość w postaci kontraktów – zaznaczał Mariusz Turski, co-founder AIP i Business Link Poland.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czysty zysk, dla nich bo nie dla mieszkańców!

   Brutalna prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Przyjadą, nażrą się za darmo i odjadą!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale na podwyzki zeby dac 100 brutto to juz pan nie ma pieniedzy, bedziemy pamietac za rok przy urnac

   Jola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   j.w

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i pracownicy

   magda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   i pracownicy ktorzy za 2000 brutto sa juz upodleni wladza Pana Prezydenta Krupy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama