Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fizyczne Fascynacje w Muzeum Energetyki, tutaj nauka i dobra zabawa idą ze sobą w parze ZDJĘCIA

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Fizyczne Fascynacjie w Muzeum Energetyki, tutaj nauka i dobra zabawa idą ze sobą w parze
Fizyczne Fascynacjie w Muzeum Energetyki, tutaj nauka i dobra zabawa idą ze sobą w parze Patryk Osadnik
Fizyczne Fascynacje to cykl warsztatów, które odkrywają dla dzieci tajemnice świata fizyki. Zajęcia, podczas których znakomicie bawią się zarówno najmłodsi, jak i ich rodzice, są organizowane przez Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych w każdą drugą sobotę miesiąca. Tematem ostatnich było "Hydro i aero doświadczenie - wody i powietrza ujarzmienie".

Fizyczne Fascynacjie w Muzeum Energetyki, tutaj nauka i dobra zabawa idą ze sobą w parze

Uczestnicy warsztatów rzeczywiście nie mogą narzekać na nudę. Zwiedzanie Muzeum Energetyki zaczyna się od przejścia przez ekspozycję stałą, na której można zobaczyć między innymi żarówkę z radzieckiego reflektora przeciwlotniczego, czy jedną z najstarszych świecących żarówek na świecie, która ma ponad sto lat i zapalana jest tradycyjnie 6 stycznia podczas Święta Światła.

Zafascynowanie na twarzach dzieci budzi również Iskrowisko, czyli pomieszczenie, w którym odtwarzane są wyładowania elektryczne. Tutaj z bliska można przyjrzeć się potężnym piorunom wytwarzanym przez Transformator Tesli.

Jednak najważniejszą częścią zwiedzania są warsztaty, czyli Fizyczne Fascynacje. Pracownicy Muzeum Energetyki w formie zabawy pokazują dzieciom z czego skonstruowany jest nasz świat i jak on działa. Nie ma tutaj mowy o szkolnych regułach i podręcznikowych definicjach. Na scenie rządzą eksperymenty i doświadczenia, w których udział bierze również publiczność.

- Unikamy wzorów, to założyliśmy sobie już na samym początku - mówi Daniel Kiełpiński, jeden z prowadzących Fizyczne Fascynacje - Wzory zostawiamy kolegom i koleżankom, którzy fizyki uczą w szkołach. Podczas pokazów wykorzystujemy potencjał muzeum, w którym możemy odtworzyć doświadczenia w myśli historycznej i popularno-naukowej. Wszystkie pokazy prowadzimy w formie zabawy, tak żeby dzieci jak najwięcej z nich zapamiętały i to spotkanie z fizyką było dla nich dobrą zabawą - opowiada fizyk.

Podczas ostatnich Fizycznych Fascynacji, których tematem przewodnim była woda i powietrze, goście muzeum mogli dowiedzieć się między innymi jak w domu skonstruować własne wyrzutnie latających pocisków, czy aparaturę do wypompowywania wody z akwarium, a to wszystko przy pomocy kilku praw fizyki i elementów z odzysku, które wszyscy znajdziemy w swoich domach. W Muzeum Energetyki uważa się, że najlepsza jest nauka poprzez praktykę i doświadczenie tego, jak dokonania fizyków można wykorzystywać na co dzień.

Tematyka zajęć jest dostosowywana odpowiednio do pory roku, czy okoliczności takich jak zbliżające się naukowe święta.

- Teraz tematyką było hydro i aero, ponieważ lato to świetna okazja do zabawy na świeżym powietrzu. Już w przyszłym miesiącu zajmiemy się elektrycznością, ale w swoim programie mamy też zajęcia chociażby z robotyki, na których dzieci wspólnie z rodzicami uczą się programowania - tłumaczy Daniel Kiełpiński.

Już jesienią planowany jest cykl zajęć Arduino, czyli warsztaty z zakresu programowania robotów. Muzeum Energetyki prowadzi również zajęcia indywidualne dla grup zorganizowanych, takich jak szkoły.

Najbliższe Fizyczne Fascynacje odbędą się wyjątkowo w trzecią a nie drugą sobotę miesiąca, czyli 18 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!