Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwice: superszybki i precyzyjny EDGE celuje w raka

Marlena Polok-Kin
Gliwice: superszybki i precyzyjny EDGE celuje w raka
Gliwice: superszybki i precyzyjny EDGE celuje w raka MAKI
Supeprecyzyjny, a do tego pozwala na znacznie krótszy czas naświetlania niż dotąd. Pierwszy w Polsce, jeden z trzech takich w Europie, system do radiochirurgii i radioterapii już działa w Gliwicach. Gliwicki Instytut Onkologii znów w światowej czołówce pod względem oferty i jakości leczenia.

Nazywa się akcelerator EDGE Radiosurgery System. To pierwsze w Polsce w pełni kompleksowe narzędzie do radiochirurgii i radioterapii jest już jest wykorzystywane w gliwickim Instytucie Onkologii. Dla pacjentów oznacza to jeszcze bardziej precyzyjne leczenie i kilkakrotne skrócenie uciążliwego czasu naświetlania.

Jak podkreśla dyrektor gliwickiej placówki, prof. Krzysztof Skłodowski: To urządzenie stanowi logicznie uzupełnienie tego, co już posiadamy. W zasadzie dziś można powiedzieć, że w zakresie zabiegów radiochirugicznych mamy już pełne pokrycie technologiczne na to, co się robi dzisiaj w świecie.

Za pomocą tego urządzenia będą leczone m.in. wcześnie wykryte nowotwory oraz przerzuty nowotworowe. Będzie mogło w ciągu roku skorzystać z leczenia za pomocą tego systemu kilkuset pacjentów rocznie.
To jedyne urządzenie w Polsce, więc gliwicka placówka ma nadzieję, że inne ośrodki - wiedząc o ich możliwościach leczenia - będą tu kierować swoich pacjentów.

Gliwicka placówka startowała w ministerialnym konkursie i wygrała dotację kwocie 7,5 mln zł, dzięki czemu mogła wzbogacić się o takie urządzenie.

- Kompleksowość, najwyższa precyzja, najkrótszy z możliwych czas naświetlania - tak najkrócej charakteryzuje dr Aleksander Zajusz, kierownik Przychodni Przyklinicznej i pełnomocnik dyrektora ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania, zalety systemu zaprojektowanego przez Varian Medical Systems.

Służy do zabiegów ablacji radiochirurgicznej w schorzeniach onkologicznych i nieonkologicznych, znajdujących się w dowolnej lokalizacji w ciele pacjenta. Jak wyjaśnia dr Aleksander Zajusz, system EDGE realizuje napromienianie w najkrótszym czasie spośród wszystkich dostępnych na rynku urządzeń i z najwyższą precyzją dostępną przy aktualnym stanie rozwoju technologii medycznych.

- Błyskawiczne, kilkuminutowe napromienianie daje pacjentowi maksymalny komfort, a precyzja urządzenia pozwala lekarzom trafić szybko i najcelniej w chorą tkankę oszczędzając zdrową tkankę - wyjaśnia dr Zajusz.

Dzięki nowemu systemowi lekarze gliwickiego Centrum Onkologii uzyskali nowe możliwości w wyborze najkorzystniejszej terapii dla pacjentów o najbardziej skomplikowanym przebiegu choroby nowotworowej. Zespół ma duże doświadczenie w radiochirurgii, taka terapia jest stosowana w gliwickim ośrodku od 2001 roku.

- Mamy znakomity zespół, nie tylko lekarzy, ale również fizyków, którzy zajmują się leczeniem promieniami, są naszym ogromnym wsparciem i nie moglibyśmy bez nich przeprowadzić tak skomplikowanych terapii. I oczywiście mówię tutaj o personelu pomocniczym również - pielęgniarki, technicy, którzy zajmują się pacjentem bezpośrednio przy zabiegu - tłumaczy dr Aleksander Zajusz.

Według prognoz Polskiego Towarzystwa Onkologicznego w ciągu najbliższych 10 lat liczba nowych zachorowań na nowotwory wzrośnie o ok. 25%, a nowotwory staną się pierwszą przyczyną zgonów w Polsce.

Radioterapia jest natomiast drugą po leczeniu chirurgicznym, któremu skuteczne wyleczenie zawdzięcza ok. 22 proc. ogółu chorych w UE, najskuteczniejszą metodą leczenia stosowaną w onkologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!