Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karta ŚKUP dla dziecka. Czy rodzic musi mieć pełnomocnictwo dziecka? Metropolia stosuje złe przepisy

Jadwiga Jenczelewska
Aby dziecko do lat 16. mogło jeździć autobusami i tramwajami za darmo, muszą wyrobić kartę ŚKUP.
Aby dziecko do lat 16. mogło jeździć autobusami i tramwajami za darmo, muszą wyrobić kartę ŚKUP. Lucyna Nenow / Polska Press
Jak wyrobić Kartę ŚKUP dla dziecka? Czy rodzic musi mieć upoważnienie dziecka? W opinii prawnika, żądanie pełnomocnictwa od osoby niepełnoletniej, jest nieprawidłowe. A taki przepis stosują biura obsługi klienta ŚKUP.

Od 1 stycznia 2018 r. na terenie miast i gmin metropolii oraz 11 gmin spoza metropolii, które swoim działaniem obejmują przewoźnicy: KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry, osoby do 16. roku życia mogą jeździć za darmo autobusami, tramwajami i trolejbusami. Te, które ukończyły 13. rok życia, muszą samodzielnie złożyć wniosek i odebrać kartę ŚKUP. Jeśli rodzic chce to zrobić za nie, musi mieć... pełnomocnictwo dziecka. Wniosek dla dzieci, które nie ukończyły 13. roku życia, składają rodzice (opiekunowie). Tyle przepisy wydane przez metropolię.

CZYTAJ I ZAPAMIĘTAJ
BILETY ZA DARMO DLA DZIECI DO LAT 16. A POTEM?

W praktyce wygląda to tak: ojciec chciał złożyć wniosek o wydanie karty ŚKUP dla córki, która skończyła 13 lat (wkrótce będzie miała 14 lat). Był w Punkcie Obsługi Klienta ŚKUP w Katowicach (Centrum Handlowe Belg) sam, bez córki, ale miał przy sobie jej legitymację szkolną. Usłyszał jednak, że nie może tego załatwić, bo nie ma do tego prawa i zażądano od niego pełnomocnictwa udzielonego przez jego dziecko.

Czy pracownicy postąpili zgodnie z przepisami? Czy załatwienie takiej sprawy faktycznie wymaga pełnomocnictwa dziecka i czy nieletni po 13. roku życia ma prawo udzielać pełnomocnictwa własnemu rodzicowi? No i czy dziecko w tym wieku, bez obecności rodziców lub przynajmniej jednego z nich, może samo załatwiać takie formalności?

CZYTAJ KONIECZNIE
RODZICE SPRAWDŹCIE, DLACZEGO MUSICIE WYROBIĆ DZIECKU KARTĘ ŚKUP

Jak ocenia tę sytuację prawnik

Poprosiliśmy prawnika, mec. Sławomira Zarembę z Katowic, o ocenę sprawy w kontekście obowiązujących przepisów. Analizując opisane czynności prawne, czyli złożenie wniosku o wydanie karty upoważniającej dzieci i młodzież do 16. roku życia do bezpłatnego przejazdu środkami komunikacji miejskiej, trzeba się odwołać do przepisów Kodeksu cywilnego, traktujących o zdolności do czynności prawnych (Art. 10-13) i kolejnych – o ważności czynności prawnych dokonanych przez małoletniego lub osobę częściowo ubezwłasnowolnioną.

ZOBACZ KONIECZNIE
W TYCH MIASTACH DZIECI JEŻDŻĄ ZA DARMO W WOJ. ŚLĄSKIM I MAŁOPOLSKIM

Zdolnością osoby fizycznej do podejmowania czynności prawnych określamy możność skutecznego przyjmowania i składania oświadczeń woli mających na celu powstanie, zmianę lub ustanie stosunku prawnego, czyli zdolność do samodzielnego kształtowania swojej sytuacji prawnej poprzez nabywanie praw oraz zaciąganie zobowiązań.

Pełną zdolność do czynności prawnych ma osoba, która ukończyła 18 lat i wobec której nie zachodzą przesłanki do ubezwłasnowolnienia częściowego lub całkowitego.

Osoby miedzy 13. a 18. rokiem życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, co oznacza, że mogą samodzielnie dokonywać czynności prawnych przysparzających lub zwykłych czynności w ramach załatwiania bieżących spraw codziennych.
Zatem, osoby te mogą samodzielnie, bez zgody rodziców, złożyć wniosek o wydanie karty ŚKUP, bo czynność ta będzie miała charakter przysparzający. To nie wyłącza jednak możliwości załatwienia sprawy przez rodzica, w myśl generalnej zasady, która stanowi, że czynności prawne za osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych bądź posiadające ograniczoną zdolność, dokonuje przedstawiciel ustawowy (rodzic) lub opiekun prawny. Osoba taka sama składa oświadczenia woli.

Żądanie od opiekuna prawnego bądź przedstawiciela ustawowego pełnomocnictwa do dokonania czynności prawnej, udzielonego przez osobę o ograniczonej zdolności do czynności prawnych, w imieniu której czynność ma być dokonana, jest nieprawidłowe. Upoważnienie dokonywania czynności prawnych przez rodziców – w imieniu dziecka – wynika z samej ustawy (Kodeks rodzinny i opiekuńczy) i związane jest z wykonywaniem władzy rodzicielskiej.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Horoskop 2018 dla wszystkich znaków zodiaku wróżki z Katowic ZOBACZ

MISS STUDNIÓWKI 2018 Zobacz zdjęcia najpiękniejszych maturzystek

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego AKTUALNE NAZWISKA I ZDJĘCIA

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego tyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!