Katowice: "Bociany" pomagają tatusiom nawiązać więź z...

  Katowice: "Bociany" pomagają tatusiom nawiązać więź z noworodkiem

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Andrzej Chronowski z córcią Antosią
  1/7
  przejdź do galerii

  Andrzej Chronowski z córcią Antosią ©materiały szpitala

  Nietypowy prezent - chustę w bociany - od położnych z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach, otrzymują świeżo upieczeni ojcowie. Chusta pomaga im w nawiązaniu wyjątkowej więzi z dopiero co urodzonymi dziećmi.
  Na własnej skórze chustę zdążył przetestować już Andrzej Chronowski, ojciec uroczej Antoniny, która urodziła się 21 czerwca.
  - Prezent okazał się wspaniałą niespodzianką. Myślę, że wielu ojców ma wątpliwości czy wziąć dziecko na ręce, czy nic się z nim nie stanie, obawiają się, że go upuszczą. Chusta ten problem rozwiązuje, a bociany skutecznie poprawiają nastrój i stwarzają pozytywny klimat - mówił na spotkaniu z dziennikarzami.

  Jak wyjaśnia Anna Stachulska, położna z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach, kontakt „skóra do skóry” zaraz po porodzie staje się dziś jednym z najważniejszych i kluczowych dla tworzenia przyszłych relacji z dzieckiem momentów. Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że bliskość malucha, który właśnie pojawił się na świecie, powoduje na przykład skolonizowanie dziecka bezpieczną florą bakteryjną rodziców, zmniejsza ryzyko wychłodzenia i powoduje, że dziecko się uspokaja, wycisza.

  - W naszym szpitalu mamy, niestety, wiele porodów skomplikowanych, w tym porody mnogie, zdarzają się cesarskie cięcia w znieczuleniu ogólnym, sytuacje problematyczne dla przyszłej mamy – tłumaczy położna. - Stąd inicjatywna „uaktywnienia” ojców, którzy jako pierwsi dostają na ręce nowo narodzonego maluszka. Chcemy ich zachęcać do budowania więzi z dzieckiem, pielęgnowania pierwszych chwil razem między innymi poprzez kontakt „skóra do skóry” z wykorzystaniem naszego autorskiego pomysłu czyli bocianiej chusty - dodaje.

  „Chusta bociana”, która będzie stałym elementem wyposażenia bloku porodowego UCK, wykonana jest ze specjalnie przygotowanego materiału, dzięki któremu świeżo upieczony tata może bezpiecznie trzymać swoje nowo narodzone dziecko. - Są to niezwykłe chwile, łzy szczęścia, radość, ale i obawy, które staramy się minimalizować. Bywa nawet, że maluch, który poczuje ciepło swojego taty zaczyna... ssać i poszukiwać już pokarmu. Tata robi się wtedy odrobinę zdezorientowany - opowiada Stachulska.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
  *Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
  *Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama