Katowice: DTŚ buduje Akademik w dawnym hotelu Polonia...

  Katowice: DTŚ buduje Akademik w dawnym hotelu Polonia ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tak wygląda elewacja dawnego hotelu obecnie...
  1/20
  przejdź do galerii

  Tak wygląda elewacja dawnego hotelu obecnie... ©LOTA/ MAT. Inwestora

  Elewacja i wnętrza dawnego hotelu Polonia w Katowicach odzyskają blask. Jeszcze w tym roku zostanie tu otwarty akademik. Prace w środku trwają już od ubiegłego roku, natomiast właśnie ruszyły te na elewacji. Fasada zostanie oczyszczona i odrestaurowana, jej remont prowadzony jest pod nadzorem konserwatora zabytków.
  Remont dawnego hotelu Polonia w Katowicach zleciła firma DTŚ, która kupiła budynek od Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych pod koniec 2015 roku. W akademiku będzie 55 pokoi jednoosobowych i 20 dwuosobowych, wszystkie z łazienkami, na pięciu kondygnacjach. Na każdym piętrze będzie kuchnia oraz część jadalna oraz pięć łazienek wspólnych. W piwnicy Akademika będzie część wspólna, możliwa do zagospodarowania na przykład na studencki klub, będzie to część wypoczynkowa, niedostępna dla osób z zewnątrz, także w piwnicy ma się znajdować pralnia.
  Z kolei na parterze działać ma recepcja i restauracja, albo kawiarnia. Dla mieszkańców akademika do dyspozycji będzie także dziedziniec - ogródek z ławkami, stolikami i miejscem do odpoczynku na świeżym powietrzu.

  - Planujemy aby akademik był gotowy na początek roku akademickiego, czyli na 1 października. Prace w środku trwają zgodnie z harmonogramem – mówi Wojciech Wieczorek, dyrektor ds. projektów deweloperskich w spółce DTŚ. Kilka dni temu na elewacji budynku przy Kochanowskiego pojawiły się rusztowania. - Elewację będziemy docieplać od wewnątrz, z zewnątrz nie, bo fasada jest objęta ochroną konserwatorską. Będzie jedynie uzupełniana i czyszczona – dodaje Wieczorek.

  CZYTAJ TAKŻE:
  [b]DTŚ znów buduje, ale akademik, i to w hotelu Polonia w Katowicach

  Galeria Libero Katowice: Kolejny najemca zajmie lokal na parterze WIZUALIZACJE[/b]

  Remont zakłada generalną modernizację wnętrz, w tym m.in. założenie ponad 15 km kabli elektrycznych, montaż ponad 600 lamp, wymianę ponad 100 okien, ułożenie ponad 1500 m kw. Płytek ceramicznych, wyburzenie 300 m kw. Ścian działowych, demontaż ponad 2 tys. m kw. Posadzek, czy nałożenie prawie 6 tys. m kw. Nowych tynków.

  Przypomnijmy, że dawny hotel Polonia z ulicy Kochanowskiego w centrum Katowic nieczynny i opuszczony był od 2009 roku. Długo nikt nie chciał budynku. Poprzedni właściciel, czyli WPUT, w kolejnych przetargach obniżał cenę wywoławczą Polonii. Początkowo wystawiono go za 9,1 mln zł, potem za 6,5 mln zł, w kolejnym przetargu cena spadła do nieco ponad 4 milionów złotych. Ale chętnych nadal nie było. Do czasu.
  Zobacz galerię
  Pod koniec 2015 roku budynek, pochodzący z lat 30. XX wieku, o powierzchni 2407 m kw. (gdy działał tu hotel było tu 80 miejsc noclegowych) kupiła za ok. 3 mln zł spółka DTŚ. Ta sama, która od ponad 20 lat nadzoruje i koordynuje budowę Drogowej Trasy Średnicowej, a na początku 2016 roku otwarła ostatni jej odcinek.

  - Sprzedawaliśmy Polonię z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony dobrze byłoby mieć ten obiekt, reaktywować go i przywrócić w nim ruch turystyczny, z drugiej: hotel bez tego ruchu generował nam olbrzymie straty - przyznawał jeszcze w ubiegłym roku Aleksander Cichoń, dyrektor Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama