Katowice: To dzielnice, gdzie bezrobotnych jest najwięcej

  Katowice: To dzielnice, gdzie bezrobotnych jest najwięcej

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rynek Pracy w Katowicach
  1/4
  przejdź do galerii

  Rynek Pracy w Katowicach

  W Śródmieściu, Szopienicach, Ligocie i Panewnikach zameldowanych jest najwięcej osób bezrobotnych. Z kolei najmniej ludzi bez pracy mieszka w Zarzeczu, Brynowie (część wschodnia) i na osiedlu Zgrzebnioka, w Podlesiu i Murckach. W skali całego miasta w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest 5970 osób (stan na koniec grudnia 2016).
  Raport dotyczący bezrobocia w Katowicach i poszczególnych dzielnicach na sesję Rady Miasta przygotował Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach. W sumie w całym mieście w PUP zarejestrowanych jest 5970 osób bezrobotnych (dane na 31 grudnia 2016), w tym 3143 to kobiety. Z tej grupy prawo do zasiłku ma 748 osób. Dla porównania w styczniu 2016 bezrobotnych zarejestrowanych w pośredniaku było – 8430. To oznacza, że w ciągu 12 miesięcy liczba bezrobotnych zarejestrowanych w PUP zmniejszyła się o prawie 2,5 tys. osób.

  Wciąż bezrobocie w Katowicach jest jednym z najniższych w Polsce i najniższym w województwie. Na koniec grudnia 2016 stopa bezrobocia w mieście wyniosła – 2,8 proc. (na koniec stycznia 2016 – było to 4 proc.).
  12 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Bezrobocie w woj. śląskim: Które miasta wypadły w rankingu najsłabiej? Dane Wojewódzkiego Urzędu Pracy KLIKNIJ W KOLEJNE SLAJDY >>&

  Bezrobocie w woj. śląskim w 2016 r. W tych miastach jest najwyższe bezrobocie

  Link do głównego zdjęcia

  Bezrobocie w woj. śląskim: Które miasta wypadły w rankingu najsłabiej? Dane Wojewódzkiego Urzędu Pracy
  KLIKNIJ W KOLEJNE SLAJDY >>>


  W których dzielnicach bezrobotnych jest najwięcej? Największą grupę stanowią osoby bez zameldowania jest ich aż 1376. A pozostali? W dzielnicach najwięcej osób bez pracy żyje w Śródmieściu – 610. Na drugim miejscu są Ligota i Panewniki – 414, potem są Szopienice i Burowiec – 410, Załęże – 311, Piotrowice i Ochojec – 310, os. Tysiąclecia – 299, Bogucice – 248, Wełnowiec i Józefowiec – 270, Zawodzie – 229, Koszutka – 182, osiedle Witosa – 161, Giszowiec – 160.

  W Janowie i Nikiszowcu bezrobotnych jest 125, w Dębie – 134, w Załęskiej Hałdzie i zachodniej części Brynowa – 113, w Dąbrówce Małej – 116, a na os. Paderewskiego i w Muchowcu – 112, w Kostuchnie – 88, we wschodniej części Brynowa i na os. Zgrzebnioka – 59, w Murckach – 53, w Podlesiu – 66, zaś najmniej w Zarzeczu – 19.

  Jeśli jednak te liczby zestawimy z ogólną liczbą zameldowanych osób w danej dzielnicy, okazuje się, że największy procent osób bezrobotnych jest w Załężu – 3,2 proc., nieco niższy – 2,8 proc. - w Szopienicach i Burowcu. Natomiast najniższy w Kostuchnie, w części wschodniej Brynowa i Zarzeczu.

  Pośród bezrobotnych w Katowicach dominują osoby długotrwale bezrobotne, których jest 3281. Prawie 66 proc. spośród zarejestrowanych w PUP to osoby do 30 roku życia (1278), natomiast ponad 40 proc. po 50 roku życia (1930).

  15 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Bieda, porachunki pseudokibiców, wandalizm, rozboje, częste libacje alkoholowe albo zakorzenione od dziesięcioleci stereotypy, to główne powody, dlaczego,

  Niebezpieczne dzielnice miast w woj. śląskim. Strach tu zaglądać? [ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  Bieda, porachunki pseudokibiców, wandalizm, rozboje, częste libacje alkoholowe albo zakorzenione od dziesięcioleci stereotypy, to główne powody, dlaczego, do niektórych dzielnic w miastach regionu przylgnęła łatka "dzielnicy grozy".

  ZOBACZ NIEBEZPIECZNE DZIELNICE W WOJ. ŚLĄSKIM KLIKAJĄC KOLEJNE ZDJĘCIE W GALERII >>>  Jak sytuacja na rynku pracy w Katowicach będzie zmieniała się w najbliższych latach? - Szacuje się, że liczba bezrobotnych i stopa bezrobocia w najbliższym okresie utrzyma się na podobnym poziomie, tj. około 6 tys. osób bezrobotnych i stopa bezrobocia na poziomie średnio 3 proc. - prognozują w katowickim PUP.

  ZOBACZ TAKŻE: Bezrobocie w woj. śląskim w 2016 r. W tych miastach jest najwyższe bezrobocie

  Choć ogólna liczba bezrobotnych pozostanie na podobnym poziomie, to wzrastać będzie grupa osób długotrwale pozostających bez pracy. - Są to głównie podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i osoby rejestrujące się dla ubezpieczenia zdrowotnego, nie zainteresowane podjęcie pracy – dodają w swoim raporcie urzędnicy PUP.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zmniejszyła się???

   Kasia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Liczba się zmniejszyła,bo ludziom znudziło sie chodzenie i patrzenie jak paniusie i panowie urzędnicy mają ich gdzieś
   2 min trwa wizyta w pokoju ,tyle potrzeba na złożenie 3 podpisów i pytanie czy...rozwiń całość

   Liczba się zmniejszyła,bo ludziom znudziło sie chodzenie i patrzenie jak paniusie i panowie urzędnicy mają ich gdzieś
   2 min trwa wizyta w pokoju ,tyle potrzeba na złożenie 3 podpisów i pytanie czy w danych osobowych nic się nie zmieniło!
   Nikt nie proponuje ofert ewentualnie pyta czy zagląda sie na stronę internetową
   PUP to żenada sztucznie utrzymywane stanowiska pracy
   Po co było profilowanie dwukrotne skoro to i tak na nic

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama