Kocham Beskidy, bo... Odc. 14 Jaskinie WIDEO

  Kocham Beskidy, bo... Odc. 14 Jaskinie WIDEO

  JacekDrost/Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Beskidy kojarzyły się do tej pory wyłącznie z górami, ale przecież mają także piękne jaskinie, m.in. Trzy Kopce, Malinowska czy Salmopolska. W ostatnim czasie na terenie Bielska-Białej odkryte zostały cztery kolejne jaskinie. Co ciekawe, zwiedzanie jaskiń staje się w ostatnim czasie coraz popularniejsze. Dlatego w kolejnym odcinku naszego cyklu Kocham Beskidy, bo.. zapraszamy do wyprawy do Jaskini Salmopolskiej w Szczyrku. Było naprawdę wyjątkowo.
  Kocham Beskidy, bo... Odc. 14 Jaskinie WIDEO
  1/11
  przejdź do galerii

  ©x-news

  Zobacz galerię

  - Po jaskiniach może chodzić prawie każdy, ale na początku najlepiej zrobić to z przewodnikiem - mówi Jarosław Gutek, grotołaz i przewodnik po jaskiniach.

  Dodaje, że w jaskiniach panuje stała temperatura - 7 stopni Celsjusz, więc jaskinie można eksplorować o każdej porze roku. Jednak schodząc pod ziemię nie można zapomnieć o wodoodpornym kombinezonie, kasku, rękawiczkach i co najważniejsze dobrej latarce czołowej.

  - Nie powinno się zwiedzać jaskiń samemu - tłumaczą beskidzcy grotołazi. I dodają: - Zobaczysz, że jak zejdziesz do jaskini, to po dwóch, trzech metrach, jeśli nie daj Boże wysiądzie ci światło, stracisz orientację w terenie. Musisz znać system korytarzy - przestrzegają.

  Jarosław Gutek dodaje, że np. Jaskinia w Trzech Kopcach ma pięć korytarzy na trzech różnych poziomach, więc bywają przypadki, że ludzie błądzą i chodzą w kółko. Na przykład dwaj młodzi mężczyźni, którzy się pogubili, przebywali w niej aż 23 godziny!

  Tak więc zwiedzajmy beskidzkie jaskinie, ale lepiej nie ryzykować i za pierwszym razem poz ziemię lepiej zejść z kimś doświadczonym.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo