Koncert na Szyndzielni odwołany, bo kolejka... nie ma...

  Koncert na Szyndzielni odwołany, bo kolejka... nie ma odbioru

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kolejka na Szyndzielnię nie ma odbioru, więc nie będzie koncertu w schronisku na Szyndzielni w ramach Lotos Jazz Festival 19. Bielskiej Zadymki Jazz
  1/5
  przejdź do galerii

  Kolejka na Szyndzielnię nie ma odbioru, więc nie będzie koncertu w schronisku na Szyndzielni w ramach Lotos Jazz Festival 19. Bielskiej Zadymki Jazzowej ©materiały ZIAD

  Nie będzie koncertu w schronisku na Szyndzielni w ramach Lotos Jazz Festival 19. Bielskiej Zadymki Jazzowej, jaki miał odbyć się w najbliższą sobotę 25 lutego. Kolejka na Szyndzielnię nie przejdzie do tego czasu wymaganych odbiorów technicznych.
  Koncert w schronisku na Szyndzielni jest zawsze wyjątkowym punktem w programie Lotos Jazz Festival Bielskiej Zadymki Jazzowej. W sobotę 25 lutego miał tam wystąpić zespół Voo Voo. Ale dopiero w poniedziałek, w dzień rozpoczęcia festiwalu, jego organizator dowiedział się, że modernizowana kolejka linowa na Szyndzielnię, którą mieli wyjechać uczestnicy koncertu, nie zostanie uruchomiona, bo nie przeszła wymaganych odbiorów.


  We wtorek w bielskim Ratuszu z tego powodu zorganizowano konferencję prasową.

  – Dwa miesiące temu, gdy ruszała sprzedaż biletów i możliwe było naniesienie niewielkich zmian, pytałem, czy kolejka będzie działała. Otrzymaliśmy wtedy deklarację od władz miasta, że kolejka na pewno ruszy. Sam też odbierałem wiele pytań w tej sprawie, ale żadne inne oficjalne informacje na ten temat do mnie docierały. Dopiero w poniedziałek, gdy sam postanowiłem skontaktować się w tym temacie z wydziałem kultury dowiedziałem się, że kolejka jednak nie wywiezie uczestników koncertu – mówi Jerzy Batycki, dyrektor festiwalu. – Nie jest to dla nas łatwa sprawa, bo na ten koncert są sprzedane bilety. Cieszy się on powodzeniem także z powodu miejsca, w którym się odbywa. To wisienka na torcie, którą możemy chwalić się na całym świecie – przyznał.

  Zbigniew Michniowski, pełnomocnik prezydenta Bieska-Białej zastrzegł, że w oficjalnym piśmie władze miasta informowały, że przewóz uczestników koncertu kolejką będzie możliwy, pod warunkiem oddania jej do użytku. – Byliśmy przekonani, że nic nie stanie na przeszkodzie. Wszystkie plany i harmonogramy zapewniały nas, że poślizgu nie będzie. Ale termin odbiorów pokrzyżował nasze plany – wyjaśnił przepraszając za zaistniałą sytuację.

  Janusz Kisiel, prezes spółki ZIAD administrującej kolejką przyznał, że badania zawiesi gondoli, konieczne do uzyskania odbioru, miały rozpocząć się w minionym tygodniu, ale z powodu choroby pracowników austriackich ruszyły dopiero w poniedziałek i potrwają do dziś.

  Zapewnił, że od strony technicznej kolej linowa Szyndzielnia została w pełni zmodernizowana, a wszystkie zaplanowane elementy i prace budowlane w budynkach stacji zostały wykonane.

  - Teraz trwają badania, które możliwe są do wykonania na jeżdżącej kolei, a które poprzedzają wydanie niezbędnych certyfikatów. Zakończenie tych badań i uzgodnienie dokumentacji technicznej pozwoli przestąpić do odbiorów urzędowych – dodał.

  Zaznaczył, że badania związane są z kwestiami bezpieczeństwa – ponieważ kolej była modernizowana, co wiązało się z wkomponowaniem nowoczesnych elementów w istniejącą infrastrukturę. Dlatego dozór techniczny wymaga bardzo szczegółowych ekspertyz. - A to trwa dłużej, niż zakładaliśmy – wyjaśnia Kisiel.

  Prezes ZIAD poinformował, że w ramach małej rekompensaty posiadacze biletów na koncert w schronisku na Szyndzielni za ich okazaniem mogą do końca roku bezpłatnie skorzystać z kolejki w obie strony.

  Kiedy kolejka na Szyndzielnię będzie dostępna dla turystów? Konkretna data wciąż nie jest znana. – W ciągu 10 dni sprawy formalne powinny być załatwione – stwierdził.

  Nowe miejsce koncertu Voo Voo organizatorzy podadzą oficjalnie w środę.
  - Podjęliśmy wszelkie działania, by znaleźć inne, zastępcze miejsce, które odpowiadałoby charakterem i pewną formą tego koncertu, jaka wypracowaliśmy na Szyndzielni – wyjaśnił Batycki. Dodał, że osoby, które zechcą jednak zwrócić bilet, będą to mogły zrobić do piątku włącznie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama