Kontrola RIO w Poraju: Wiemy, jakie zastrzeżenia mieli...

  Kontrola RIO w Poraju: Wiemy, jakie zastrzeżenia mieli kontrolerzy [PROTOKÓŁ]

  Zdjęcie autora materiału

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kontrola RIO w Poraju: Wiemy, jakie zastrzeżenia mieli kontrolerzy [PROTOKÓŁ]
  Regionalna Izba Obrachunkowe przez dwa tygodnie prowadziła kontrolę w Urzędzie Gminy Poraj. Jakie są ustalenia kontrolerów? Na razie nikt nie chce się szerzej wypowiadać się na ten temat. Ale u nas możecie przeczytać treść protokołu.
  Kontrola RIO w Poraju: Wiemy, jakie zastrzeżenia mieli kontrolerzy [PROTOKÓŁ]
  Regionalna Izba Obrachunkowa tłumaczy, że więcej będzie mogła powiedzieć dopiero, kiedy będzie gotowe wystąpienia pokontrolne, które zgodnie z prawem powinno być gotowe w terminie 50 dni od zakończenia kontroli, czyli w tym przypadku na początku czerwca. My jednak wystąpiliśmy w trybie dostępu do informacji publicznej o sam protokół, dzięki czemu mogliśmy się zapoznać z jego szczegółami.

  Kontrola RIO obejmowała okres od 1 stycznia 2011 roku do dnia zakończenia kontroli, czyli 20 kwietnia 2016 roku.
  Jedną z kontrolowanych spraw była „Kompleksowa termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Choroniu wraz z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii”. Ta inwestycja była już wcześniej kontrolowana przez Urząd Marszałkowski. Stwierdzono wówczas, że projekt „został zrealizowany zgodnie z umową i wnioskiem o dofinansowanie”, chociaż „wskaźniki rezultatu (ekologicznego – przyp. autora) na dzień przeprowadzenia kontroli nie zostały osiągnięte w zakładanych wartościach”.

  Kontrolą RIO objęte zostały również wydatki z tytułu wynagrodzeń oraz wydatki z tytułu usług telefonicznych. Dużo ciekawsze są ustalenia dotyczące wskaźnika zadłużenia gminy w latach 2015 i w następnych.

  „W toku kontroli ustalono, że dane w zakresie planowanych rozchodów z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek, planowanych wydatków na obsługę długu, planowanych dochodów z tytułu dotacji oraz środków przeznaczonych na inwestycje, wykazane w ww. wieloletnich prognozach finansowych wykazano zgodnie z zawartymi umowami oraz zaplanowanymi projektami.”

  2 stycznia 2014 r. gmina Poraj zawarła umowę o kredyt z Bankiem Polskiej Spółdzielczości w wysokości 3 milionów zł. 8 grudnia 2014 Poraj zawarł aneks do umowy, na podstawie którego podwyższono kwotę kredytu do 5 milionów zł. Kredyt został przeznaczony na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu. Kredyt mieścił się w limicie określonym przez Radę Gminy Poraj.
  1 3 4 5 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama