Koziegłowy: Rurociąg połączy bazę paliw w Boronowie z...

  Koziegłowy: Rurociąg połączy bazę paliw w Boronowie z Rafinerią Trzebinia. Mieszkańcy nie kryją obaw

  Zdjęcie autora materiału

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Koziegłowy: Rurociąg połączy bazę paliw w Boronowie z Rafinerią Trzebinia. Mieszkańcy nie kryją obaw
  PERN Przyjaźń wraz z PKN Orlen wracają do pomysłu budowy rurociągu łączącego Boronów położony w powiecie lublinieckim z Trzebinią w województwie małopolskim. Rurociąg miałby przebiegać częściowo przez gminę Koziegłowy.
  Koziegłowy: Rurociąg połączy bazę paliw w Boronowie z Rafinerią Trzebinia. Mieszkańcy nie kryją obaw
  Kilkunastokilometrowy odcinek przebiegałby w dużej mierze przez grunty prywatne, częściowo przez tereny należące do Skarbu Państwa. Średnica rury to 30 cm, która zostałaby zakopana na głębokości 100 cm. Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych potrzebowałoby do budowy rurociągu pasa ziemi o szerokości 50 m. Po wybudowaniu go i tzw. uwolnieniu, szerokość pasa do obsługi instalacji wyniosłaby 15 m.


  - Bez zgody i akceptacji poszczególnych mieszkańców, przez tereny których przebiegałby rurociąg, nie będzie naszej zgody na tę inwestycję - stwierdził podczas wrześniowej sesji Rady Gminy i Miasta Koziegłowy burmistrz Jacek Ślęczka.

  W Planie Zagospodarowania Przestrzennego gminy i miasta Koziegłowy uwzględniony został postulowany przebieg rurociągu paliwowego. PERN chciałoby zmiany w PZP i zapisu o ustaleniu przebiegu rurociągu. Jeśli GiM Koziegłowy nie wyrazi na to zgody, PERN może się zwrócić z wnioskiem do wojewody śląskiego o dokonanie zmian w PZP.

  Planowany przebieg rurociągu powinien być dokładnie uzgodniony, przeanalizowany i zaakceptowany przez właścicieli gruntów. W przeciwnym wypadku część mieszkańców, niezadowolona z innego rozstrzygnięcia, może mieć skuteczne roszczenia wobec gminy w związku ze zmianą planu zagospodarowania. Burmistrz ma nadzieję, że do tego nie dojdzie i firma dokona szerokich konsultacji.

  - Na pewno gmina Koziegłowy nie chciałaby wstrzymywać tej inwestycji, jednak musimy zabezpieczyć interes gminy przed ewentualnymi roszczeniami - dodaje Jacek Ślęczka.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama