Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze alarmują: Poziom finansowania opieki zdrowotnej w Polsce zagraża bezpieczeństwu obywateli

KD
Dostęp do specjalistów jest coraz bardziej ograniczony. Lekarz chirurg Cezary Jarek sciąga gips z ręki pacjenta.
Dostęp do specjalistów jest coraz bardziej ograniczony. Lekarz chirurg Cezary Jarek sciąga gips z ręki pacjenta. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Obecny poziom finansowania opieki zdrowotnej w Polsce zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu obywatela - alarmują prezesi pięciu Okręgowych Rad Lekarskich. Komunikat z taką informacją wydali w Kliczkowie, podczas posiedzenia prezydiów pięciu Okręgowych Rad Lekarskich.

Wspólne spotkanie prezydiów Okręgowych Rad Lekarskich - w Katowicach, Krakowie, Łodzi, Rzeszowie i Wrocławiu - odbyło się w sobotę w Kliczkowie. Tematem rozmów były proponowane założenia zmian w systemie opieki zdrowotnej.

Efektem rozmów jest wspólne stanowisko, w którym prezesi ORL podkreślają, że przedstawione propozycje nie rozwiązują podstawowych problemów opieki zdrowotnej w Polsce.

"Naszym zdaniem podstawowym problemem opieki zdrowotnej jest jej wieloletnie niedofinansowanie. Obecny poziom finansowania opieki zdrowotnej w Polsce zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu obywatela" - czytamy w stanowisku.

Zaś informacje, że pacjentom należy się wszystko, natychmiast według najwyższych standardów są wyłącznie populistycznymi hasłami. "Przy aktualnych nakładach na ochronę zdrowia jest to absolutnie niemożliwe" - podkreślają prezesi ORL.

Ich zdaniem efektem przedstawionych propozycji zmian będzie ograniczenie dostępu do opieki zdrowotnej a zwłaszcza do opieki specjalistycznej dla pacjentów.
"Zmiany nie rozwiązują ponadto palącego problemu nadmiaru czynności administracyjnych spadających na lekarzy i innych pracowników medycznych, zabierającym im czas przeznaczony dla pacjentów. Omijają najważniejsze problemy opieki stomatologicznej nie tylko nad dorosłymi pacjentami, ale i nad dziećmi" - zwracają uwagę na kolejne konsekwencje.

W swoim stanowisku domagają się od Ministra Zdrowia stworzenia programu funkcjonowania ochrony zdrowia możliwego do realizacji, a zarazem przyjaznego chorym, opartego na poziomie finansowania zdecydowanej większości krajów europejskich, rekomendowanemu przez WHO.

"Oczekujemy także realnego programu kształcenia podyplomowego i specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów uwzględniającego aktualny potencjał kadry lekarskiej i przekazania jego organizacji samorządowi lekarskiemu" - zaznaczają prezesi ORL.

Pod stanowiskiem podpisali się: Jacek Kozakiewicz, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach, Andrzej Matyja, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie, Grzegorz Mazur, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi, Wojciech Domka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Rzeszowie oraz Paweł Wróblewski, prezes Dolnośląskiej Rady Lekarskiej we Wrocławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Lekarze alarmują: Poziom finansowania opieki zdrowotnej w Polsce zagraża bezpieczeństwu obywateli - Dziennik Zachodni