Ważne
  List otwarty Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich: Nie...

  List otwarty Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich: Nie możemy się zamykać

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  List otwarty Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich: Nie możemy się zamykać
  Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich z Rybnika w liście otwartym zwraca się do Śląskiej Partii Regionalnej, czyli nowego ugrupowania regionalnego, które powstanie w wyniku porozumienia Ruchu Autonomii Śląska i Związku Górnośląskiego. Potrzeba współpracy i wspólnego nurtu działania.
  List otwarty Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich: Nie możemy się zamykać
  Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich to nowa organizacja regionalna, której celem jest ochrona śląskiego dziedzictwa kulturowego oraz dbanie o rozwój społeczny i edukację młodych mieszkańców Śląska.

  - Jako stowarzyszenie zajmujące się m.in. edukacją regionalną z zadowoleniem przyjęliśmy informacje o realnym planie powstania Śląskiej Partii Regionalnej, które będzie starała się podczas najbliższych wyborów, dostać do Sejmiku.
  Jesteśmy otwarci na współpracę i dzielenie się spostrzeżeniami. Ważne jest, aby działalność związana z edukacją regionalną nie zamykała się w kilku miastach (Katowice czy Chorzów), a rozszerzała się na cały Górny Śląsk. Musimy się zjednoczyć, aby zająć się promocją całej kultury śląskiej, regionu i języka - mówi Rafał Rzepka, rzecznik prasowy DURŚ.

  Józef Porwoł, prezes Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich w imieniu całego stowarzyszenia napisał list otwarty, w którym można przeczytać o nadziejach stowarzyszenia, planach oraz chęci współpracy ze Śląską Partią Regionalną"

  CZYTAJ TAKŻE:
  Śląska Partia Regionalna gotowa do rejestracji. Kongres na jesień


  List otwarty Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich:

  "W tych trudnych czasach dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz dla całej idei samorządności przyjęliśmy z zadowoleniem i zainteresowaniem informację o rozpoczęciu działań w celu powołania Śląskiej Partii Regionalnej. Dzisiaj władza centralna jest zjednoczona i coraz częściej decyduje o rzeczach dla nas ważnych, odbierając nam resztki samorządności, które wywalczyliśmy w czasach transformacji. Marzymy, aby ŚPR była partią wielu nurtów, wielu liderów, zrzeszającą wiele punktów widzenia, bogatą w swojej różnorodności, ale zjednoczoną w obronie naszych śląskich wartości i stojącą murem za naszą wspólną wizją pogłębionej samorządności i decentralizacji Państwa Polskiego.

  Mimo, że wciąż mało wiadomo o programie nowej partii, jesteśmy gotowi wnieść nasz punkt widzenia, również związany z rozwojem kapitału społecznego na Górnym Śląsku, bo tak jak wielu Ślązaków chcielibyśmy, aby była partią reprezentującą wszystkie śląskie nurty, zrzeszającą wiele punktów widzenia, wspólnie reprezentującą wszystkich Ślązaków.
  Partią, która będzie łączyć dobro wspólne jakim jest Śląsk i śląska kultura. Chcielibyśmy, aby miała ona nowoczesny program, profesjonalną kampanię wyborczą, oraz wyraźny projekt dla Górnego Śląska oparty na rozwoju ekonomicznym, społecznym i kulturowym. Z naszej strony jesteśmy gotowi do pracy, aby osiągnąć powyższe cele, bo mimo wielu różnic w patrzeniu na sprawy śląskie łączy nas szczera chęć rozwoju Górnego Śląska i śląskości. To właśnie dzięki naszej pracy osiągnęliśmy wiele sukcesów, między innymi na polu edukacji regionalnej w Rybniku, Świerklanach, Mysłowicach, powstała pierwsza śląska platforma edukacyjna, kwartalnik „Rechtōr”.

  Górny Śląsk to nie tylko teren od Mysłowic po Gliwice, gdzie dominują te dwie organizacje, to również południowy Górny Śląsk i powiat rybnicki. Dlatego, my Ślązacy, aby osiągnąć swoje cele musimy być zjednoczeni, jednocząc nie tylko dwie najsilniejsze organizacje, ale większość organizacji na terenie całego Górnego Śląska, rozproszonych dzisiaj geograficznie. Organizacje te nierzadko mają potencjał i od lat promują swoich lokalnych młodych liderów. Jednym z nich dla DURŚ jest Łukasz Kohut innym Martin Grabowski, czy też Rafał Rzepka. Historia pokazuje, że aby obronić nasze interesy czy zatrzymać złe ustawy i wpłynąć na władzę musimy wszyscy mówić jednym głosem, naszym jednym górnośląskim głosem. Być zjednoczeni od Katowic po Rybnik i Opole, a może i kiedyś z organizacjami z Dolnego Śląska, tylko w ten sposób możemy osiągnąć nasze wspólne cele.
  W przeszłości pojawiały się różnice między nami, ale dzisiaj musimy przeobrazić nasze organizacje dla wspólnego dobra i znaleźć wspólny, jasny i zrozumiały cel przyszłej Śląskiej Partii Regionalnej. Z tego powodu, jako DURŚ chcielibyśmy jak najszybciej aktywnie włączyć się w budowanie wspólnego śląskiego bloku, bo jesteśmy pewni, że tylko wspólne działania wszystkich śląskich środowisk mogą przynieść zamierzone skutki. Wspólnie musimy pokazać i przekonać Ślązaków i wszystkich mieszkańców Górnego Śląska, że razem jesteśmy najlepszymi adwokatami Górnego Śląska, z tego powodu chcielibyśmy wspólnie uczestniczyć przy tworzeniu struktur, programu i przekonywującego projektu dla Górnego Śląska oraz wszystkich jego mieszkańców.

  Zdajemy sobie sprawę, że dzisiaj Ślązacy i mieszkańcy Górnego Śląska oczekują od nas jedności w obronie naszych śląskich wartości, dlatego jesteśmy gotowi stanąć do tego zadania i zakomunikować, że jako Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich jesteśmy otwarci na uczestnictwo w tym projekcie, tym samym proponujemy „zakopać” wszelkie nieporozumienia zaistniałe w przeszłości i wspólnie przeobrażać Górny Śląsk w miejsce nowoczesne, samorządne w zdecentralizowanym państwie, prężnie rozwijające się, dające szansę na rozwój swoim mieszkańcom oraz silnie oparte na rozwoju śląskiej tożsamości, kultury, edukacji i języka."


  Prezes DURŚ

  Czytaj także

   Komentarze (45)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Adi

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   co nie zmienia faktu, ze ty jestes ein polnisches Arschloch.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zbliża się czas, gdy będziemy obchodzić setne rocznice Powstań Śląskich

   Adi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Czy staniecie przy grobach i pomnikach naszych Śląskich Bohaterów, czy będziecie pluć niemiecką propagandą. To czas, w którym się okaże kto jest Ślązakiem, a kto niemieckim Arschloh.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Adi - som ejs na to wpod, abo cie we PZPR nauczyli?

   Francik Posypa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Piernika - Adi - jak tyn czas leci! To jusz sto lot okupujom Poloki nasz sloncki Hajmat! A my co? Dowomy sie ogupiac bes takich poltoni jak ty!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Yno Śzlonzouki Razym!

   Hermann (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Yno Śzlonzouki Razym Panoczków Swaczine Lujo a Rocznioka Andrzyja! Łone już nazamlowali unterszriftów i som fertig a terozki gorolcko zorta jejim szponci. Co to som te DURŚ sie pytom? Jo znom yno...rozwiń całość

   Yno Śzlonzouki Razym Panoczków Swaczine Lujo a Rocznioka Andrzyja! Łone już nazamlowali unterszriftów i som fertig a terozki gorolcko zorta jejim szponci. Co to som te DURŚ sie pytom? Jo znom yno DURŚFAL eli laksyra. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do szkoły synu chłopa pańszczyżnianego .

   Jozue (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Widać że przy urodzeniu ,wypadłeś felczerowi z rąk.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdyby nie Panowie Gorole z Wulców ,ślązacy by wyginęli .

   Byłem 2 lata w śląskiej kopalni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   Hanyska gdyby miała ślązakowi dać ,to wolałaby granat między krok włożyć i zawleczkę pociągnąć .


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   Ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Coś tak obrzydliwego może napisać tylko bardzo sfrustrowany człowiek. Szczerze współczuję.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niy nerwuj sie Ślązak, to je polsko kindersztuba!

   Francik Posypa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ale co sie dziwosz. Dyc to je polcki, katolicki jynzyk i myntalnosc elyty yntelektualny, kero pasozyci sie na slonckim chlebie.
   Dyc to take polcke, przijsc jako gosc i wyzygac sie pod stou.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mój dziadek ,gdy wyjechał na Śląsk w 1949 roku do pracy jako Dozór w śląskiej kopalni

   Karolina z Sosnowca-śląsk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   w liście do Rodziny z Kielc ,pisał tak : Ludzi na śląsku niema .Coś na kształt człowieka skacze po drzewach i swoje potrzeby fizjologiczne załatwia pod siebie.Nikt tu nie potrafi czytać a o pisaniu...rozwiń całość

   w liście do Rodziny z Kielc ,pisał tak : Ludzi na śląsku niema .Coś na kształt człowieka skacze po drzewach i swoje potrzeby fizjologiczne załatwia pod siebie.Nikt tu nie potrafi czytać a o pisaniu już nie wspomnę.Mydło które przywiozłem z Kielc ,aborygeni mi zjedli. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Filatel - juzajs ejs sie dou puociowo pozmiyniac?

   Francik Posypa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A to tyn twoj dziadzia dostou robota za aufzyjera do Zoo w Katowicach, abo za okaz polckij mauupy?
   A dozorowol swoje polcke pchuy, kere prziwioz ze sobom s ty kelecki wiochy!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   Ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Nieźle musiałeś dostać w skórę od Ślązaków ;) Im bardziej ktoś wulgarny tym bardziej komiczny.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   JO

   Tyż JO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   srali muchi bydzie wiosna!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzisiaj władza centralna jest zjednoczona i coraz częściej decyduje o rzeczach dla nas ważnych,

   które wywalczyliśmy w czasach transformacji. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   CZY ten text nie przypomina dominacji PZPR nad ludem ciemnym ciemiężonym
   niestety tak

   Lud ciemiężony został ogarnięty proroctwem PZPR nic o nas bez nas
   wiejski lud polski nie widzi...rozwiń całość

   CZY ten text nie przypomina dominacji PZPR nad ludem ciemnym ciemiężonym
   niestety tak

   Lud ciemiężony został ogarnięty proroctwem PZPR nic o nas bez nas
   wiejski lud polski nie widzi zakamuflowanych lajtowych bolszewików
   bo o nich się mało mówi
   Ale jak Kaczyński wypowie słowa o Zakamuflowanej opcji Niemieckiej
   to na ciemiężony lud polski pada blady strach jak z opowieści BOLSZEWICKIEJ

   Ja donosi prawda czasu, prawda ekranu pewne zakamuflowane informacje są
   skrywane we Kremlu i nikt z historyków nie może jednoznacznie określić
   dlaczego Herbert Von Braun został dyrektorem NASA zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A komu to potrzebne??????

   Beuthner (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Moja Oma zawsze godala: ze piniondz rzadzi swiatem !!!! i miala Recht !!!! co teraz sie dzieje na OS to widac golym okem !!! To jest jedna Ruina a caly przemysl to idzie oglondac na kartkach w...rozwiń całość

   Moja Oma zawsze godala: ze piniondz rzadzi swiatem !!!! i miala Recht !!!! co teraz sie dzieje na OS to widac golym okem !!! To jest jedna Ruina a caly przemysl to idzie oglondac na kartkach w muzyjom albo sie myla? Ta nowo generacja co wyrosla to juz same gorole co do nich jezyk slonski nic nie znaczy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Beuthner

   co mi godo ploniok szlonzko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   dzisioj co jego opy njemce zaaresztowali we 39 we zgodzie to mi renca łopadły
   ten ploniok mo nasrane przez PZPR co godo same andreony.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a kaj

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   sandman, ta staro ciula?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DURŚ

   koppe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   ...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama