MEN ogłosiło nowe projekty „ramówek". Konsultacje trwają do...

  MEN ogłosiło nowe projekty „ramówek". Konsultacje trwają do 21 lutego

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  17.01.2017 torun gila nz/ lekkcja biologi w i gimnazjum o profilu matematyczno informatycznym gimnazjum i liceum akademickie edukacja szkola umk fot.
  1/4
  przejdź do galerii

  17.01.2017 torun gila nz/ lekkcja biologi w i gimnazjum o profilu matematyczno informatycznym gimnazjum i liceum akademickie edukacja szkola umk fot. jacek smarz / polska press ©brak

  Do 21 lutego trwają konsultacje społeczne i ustalenia międzyresortowe jednego z najważniejszych dokumentów w oświacie - projektu rozporządzenia o ramowych planach nauczania. Ministerstwo chce, aby w szkołach średnich było więcej historii (z 2 do 8 godzin tygodniowo) oraz geografii, biologii, chemii i fizyki (z 1 do 4).
  Ramowe plany nauczania to dokument, z którego dowiemy się ile godzin w tygodniu uczniowie spędzą na nauce konkretnego przedmiotu. Zmiany w "ramówkach" są konsekwencją głoszonej przez Annę Zalewską reforma oświaty. W zeszłym tygodniu projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Konsultacje potrwają do 21 lutego 2017 roku.

  Jak informuje MEN, zasadniczą zmianą w stosunku do obowiązujących do tej pory "ramówek" w szkołach publicznych jest ich sama konstrukcja.

  - Dotychczasowe ramowe plany nauczania określały minimalny wymiar godzin na danym etapie edukacyjnym przeznaczonych na realizację poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć z wychowawcą. Proponowane w projekcie rozporządzenia ramowe plany nauczania określają tygodniową liczbę godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych i zajęć z wychowawcą w poszczególnych klasach danego typu szkoły - czytamy na stronie MEN. Dzięki temu dyrektorzy szkół nie będą musieli określić szkolnych planów nauczania, bowiem na podstawie ramowego planu nauczania dyrektor opracuje tygodniowy (semestralny) rozkład zajęć.

  Prezydent Duda w ostatniej chwili podpisał ustawę o reformie oświaty. Gimnazja do likwidacji


  Nowe ramowe plany nauczania są konsekwencją wprowadzenia zmian w strukturze systemu edukacyjnego W związku z powrotem do 8-letniej szkoły podstawowej wróciły do niej nowe obowiązkowe zajęcia: geografia, biologia, chemia i fizyka.

  - Te nowe zajęcia będą wprowadzane stopniowo, począwszy od klasy piątej, uwzględniając dotychczasowe umiejętności i wiadomości uczniów oraz ich możliwości. Od klasy siódmej uczniowie będą mieli naukę drugiego języka obcego - informują w MEN.

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uczcie się historii dzieci,

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   http://www.silesia-schlesien.com

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale to bydzie Historia hahahaha

   Rybniczanin-Slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Tako co PISdowcom pasuje to nie znaczy ze prawdziwo to juz pewne ze na temat Slaska bydom same brednie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama