Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MEN ogłosiło nowe projekty „ramówek". Konsultacje trwają do 21 lutego

Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Domagała-Szymonek
17.01.2017 torun gila nz/ lekkcja biologi w i gimnazjum o profilu matematyczno informatycznym gimnazjum i liceum akademickie edukacja szkola umk fot. jacek smarz / polska press
17.01.2017 torun gila nz/ lekkcja biologi w i gimnazjum o profilu matematyczno informatycznym gimnazjum i liceum akademickie edukacja szkola umk fot. jacek smarz / polska press brak
Do 21 lutego trwają konsultacje społeczne i ustalenia międzyresortowe jednego z najważniejszych dokumentów w oświacie - projektu rozporządzenia o ramowych planach nauczania. Ministerstwo chce, aby w szkołach średnich było więcej historii (z 2 do 8 godzin tygodniowo) oraz geografii, biologii, chemii i fizyki (z 1 do 4).

Ramowe plany nauczania to dokument, z którego dowiemy się ile godzin w tygodniu uczniowie spędzą na nauce konkretnego przedmiotu. Zmiany w "ramówkach" są konsekwencją głoszonej przez Annę Zalewską reforma oświaty. W zeszłym tygodniu projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Konsultacje potrwają do 21 lutego 2017 roku.

Jak informuje MEN, zasadniczą zmianą w stosunku do obowiązujących do tej pory "ramówek" w szkołach publicznych jest ich sama konstrukcja.

- Dotychczasowe ramowe plany nauczania określały minimalny wymiar godzin na danym etapie edukacyjnym przeznaczonych na realizację poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć z wychowawcą. Proponowane w projekcie rozporządzenia ramowe plany nauczania określają tygodniową liczbę godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych i zajęć z wychowawcą w poszczególnych klasach danego typu szkoły - czytamy na stronie MEN. Dzięki temu dyrektorzy szkół nie będą musieli określić szkolnych planów nauczania, bowiem na podstawie ramowego planu nauczania dyrektor opracuje tygodniowy (semestralny) rozkład zajęć.

Prezydent Duda w ostatniej chwili podpisał ustawę o reformie oświaty. Gimnazja do likwidacji

Nowe ramowe plany nauczania są konsekwencją wprowadzenia zmian w strukturze systemu edukacyjnego W związku z powrotem do 8-letniej szkoły podstawowej wróciły do niej nowe obowiązkowe zajęcia: geografia, biologia, chemia i fizyka.

- Te nowe zajęcia będą wprowadzane stopniowo, począwszy od klasy piątej, uwzględniając dotychczasowe umiejętności i wiadomości uczniów oraz ich możliwości. Od klasy siódmej uczniowie będą mieli naukę drugiego języka obcego - informują w MEN.

Więcej informatyki
Według MEN szkoła ma stwarzać uczniom warunki do nabywania wiedzy i umiejętności potrzebnych do rozwiązywania problemów z wykorzystaniem metod i technik wywodzących się z informatyki. Dlatego w nowych ramowych planach nauczania ma być więcej informatyki od klasy IV SP aż do końca nauki w szkołach średnich z 210 do 280 godzin lekcyjnych.

- Niezależnie od tego, w klasach I-III szkoły podstawowej, kwestie informatyczne obecne są w podstawie programowej w ramach edukacji informatycznej (w każdej z klas nauczania początkowego) - czytamy w komunikacie.

Więcej historii w liceach i technikach
Resort edukacji chce, aby w liceach ogólnokształcących i technikach uczniowie mieli dużo większy kontakt z historią. Tygodniowy wymiar godzin tego przedmiotu zostanie zwiększony z 2 do 8. Więcej będzie też geografii, biologii, chemii i fizyki - z 1 do 4. Chodzi o realizację w zakresie podstawowym.

- W związku z tym, uczniowie nie będą mieli obowiązku nauki jednego z dotychczasowych przedmiotów uzupełniających (przyroda lub historia i społeczeństwo) realizowanych w wymiarze 4 godzin tygodniowo - czytamy w komunikacie.

W liceum ogólnokształcącym dla młodzieży uczniowie będą mogli wybrać 3 przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym. W technikum i w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych uczniowie i słuchacze wybierać będą 2 przedmioty realizowane na poziomie rozszerzonym.

Resort informuje, że nie ulega zmianie wymiar godzin (8 godzin) przeznaczonych na realizację w zakresie rozszerzonym następujących przedmiotów: język polski, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna oraz filozofia. Natomiast geografia, biologia, chemia i fizyka, w związku ze zwiększonym wymiarem godzin przeznaczonych na zakres podstawowy, zostaną włączone do grupy przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym w wymiarze 6 godzin (język obcy nowożytny, wiedza o społeczeństwie, matematyka oraz informatyka).

Dyrektor liceum ogólnokształcącego i technikum będzie ustalał dwa przedmioty spośród przedmiotów: filozofia, plastyka i muzyka, które będą realizowane obowiązkowo przez uczniów w pierwszej klasie. Jak podkreśla resort edukacji, wprowadzenie takiej możliwości to odpowiedź przede wszystkim na postulaty środowisk akademickich i artystycznych.

W liceach ogólnokształcących z oddziałami dwujęzycznymi i w technikach z oddziałami dwujęzycznymi, za zgodą organu prowadzącego, będzie mogło być prowadzone kształcenie w klasie wstępnej o rocznym okresie nauczania. MEN zaznacza, że jest to spełnienie postulatów, zwłaszcza liceów ogólnokształcących z oddziałami dwujęzycznymi, w których drugim językiem nauczania jest tzw. język „niszowy” – język rzadziej wybierany i mniej „dostępny” niż język angielski.

MEN informuje, że w projekcie rozporządzenia zachowano dotychczasowe regulacje dotyczące m. in. minimalnego wymiaru godzin zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych. Nie zmieniono też zasad podziału na grupy na niektórych przedmiotach realizowanych w:
- klasach IV-VIII szkoły podstawowej,
- branżowej szkole I i II stopnia,
- liceum ogólnokształcącym i technikum.

Dodatkowo resort chce, po uzyskaniu zgody organu prowadzącego szkołę, możliwość podziału na grupy liczące mniej niż 26 uczniów na zajęciach wychowania fizycznego.

Prezydent Duda w ostatniej chwili podpisał ustawę o reformie oświaty. Gimnazja do likwidacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: MEN ogłosiło nowe projekty „ramówek". Konsultacje trwają do 21 lutego - Dziennik Zachodni