Metropolia Silesia: rząd chce paru tygodni. Co planuje PiS?...

  Metropolia Silesia: rząd chce paru tygodni. Co planuje PiS? [OPINIE]

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kilka najbliższych tygodni pokaże, czy w działaniach PiS w sprawie metropolii jest jakikolwiek realny zamiar, czy też mamy do czynienia mało wyrafinowaną
  1/5
  przejdź do galerii

  Kilka najbliższych tygodni pokaże, czy w działaniach PiS w sprawie metropolii jest jakikolwiek realny zamiar, czy też mamy do czynienia mało wyrafinowaną grą pozorów. MSWiA, wyrzucając do kosza ustawę uchwaloną pod koniec poprzedniej kadencji Sejmu, obiecuje napisać ją na nowo. Jak to komentują politycy? KLIKNIJ W KOLEJNE ZDJĘCIE ©arc.

  Dziś poznamy plany PiS w sprawie ustawy kluczowej dla Śląska i Zagłębia. Śląscy posłowie PiS, jak i parlamentarzyści opozycji powinni głośniej bronić śląskiej metropolii. Prof. Pietrzykowski: „Sprzeciw urzędnika nie może być problemem dla silnego lobby z regionu”.
  Kilka najbliższych tygodni pokaże, czy w działaniach PiS w sprawie metropolii jest jakikolwiek realny zamiar, czy też mamy do czynienia mało wyrafinowaną grą pozorów. MSWiA, wyrzucając do kosza ustawę uchwaloną pod koniec poprzedniej kadencji Sejmu, obiecuje napisać ją na nowo. Poseł Michał Wójcik z PiS twierdzi, że prace już się toczą, zaś ich efekty zostaną przedstawione w tym lub przyszłym miesiącu.

  Uzasadniony niepokój może jednak wzbudzać fakt, że nikt z przedstawicieli rządu nie pofatygował się nawet, by jasno sformułować zarzuty wobec ustawy, które nie byłyby możliwe do skorygowania kilkoma poprawkami.

  - Po drugie, nie jest tajemnicą, że głównym przeciwnikiem metropolii jest w MSWiA wiceminister Jarosław Zieliński. Źle świadczy to o sile przebicia śląskich posłów PiS, jeśli przegrywają batalię o tak ważną dla regionu sprawę z ministerialnym urzędnikiem średniego szczebla - mówi prof. Tomasz Pietrzykowski, były wojewoda śląski.

  Jest jeszcze „po trzecie”: co z przedstawicielami regionu w partiach opozycyjnych? Śląskich posłów Nowoczesnej i PO nie trzeba zachęcać do demonstrowania w obronie demokracji. Ale w sprawie zagrożonej metropolii mają jak na razie zaskakująco mało do powiedzenia.

  Zapytaliśmy więc o ich zamiary. Dziś w redakcji DZ rządowe plany wobec metropolii ma przedstawić poseł Wójcik.

  Metropolia przejdzie do historii jako symbol niemocy i nieudolności całego środowiska śląskich i zagłębiowskich parlamentarzystów. Ci z PO przez blisko dekadę byli wodzeni za nos przez kolejnych ministrów i samego premiera. Z kolei posłowie PiS, którzy wcześniej o ustawę apelowali, dziś traktują ją jak niewygodny spadek po poprzedniej władzy.

  Co możemy zrobić, by nie stracić kolejnych 10 lat na dochodzenie do metropolitalnego kompromisu, który już prawie mieliśmy w swoich rękach?
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak pisiory doszły do władzy

   fąfel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   to od razu wiedziałem że będą przeszkadzać śląskowi jak tylko mogą kaczor ma na nas alergię oni się boją śląska jak ognia!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   METRTOPOLIA

   GOSC (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Trzeba znalesc pusty SZYB I TO BYDLO PISU tam powrzucac i ZALAC BETONEM

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przecz z rządzącymi

   Silesianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Jeśli wywalą ustawę metropolitarną do śmietnika, powinniśmy ruszyć na Warszawę i to samo zrobić z rządzącymi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jeśli ktoś wierzy, że dziadowska władza z Warszawy (niezależnie od partii) cokolwiek rozwiąże...

   widziały gały co brały (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   oni nie są w stanie od 1922 rozwiązywać nawet tych kłopotów, które sami tworzą

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama