Ważne
  Minister Zalewska w Częstochowie: Nie będzie zwolnień...

  Minister Zalewska w Częstochowie: Nie będzie zwolnień nauczycieli [ZDJĘCIA + WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek, Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Podczas spotkania z nauczycielami, przedstawicielami ZNP i samorządowcami, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska uspokajała, że pracy nikomu nie zabraknie. Zapowiedziała też, że Częstochowa nie tylko nie będzie musiała zwolnić 200 nauczycieli, jak uważają władze miasta, ale będzie potrzebnych dodatkowych 39, a miasto dostanie 11 mln zł więcej subwencji oświatowej.
  Minister edukacji narodowej Anna Zalewska odwiedziła dziś województwo śląskie, a dokładnie Częstochowę, aby przekonywać i konsultować zapowiedziane na
  1/25
  przejdź do galerii

  Minister edukacji narodowej Anna Zalewska odwiedziła dziś województwo śląskie, a dokładnie Częstochowę, aby przekonywać i konsultować zapowiedziane na przyszły rok zmiany w oświacie, czyli likwidację gimnazjów. Podczas spotkania w auli częstochowskiej szkoły pożarniczej Annie zalewskiej towarzyszyli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i śląska kurator oświaty Urszula Bauer. ©Piotr Ciastek

  Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska odwiedziła dziś województwo śląskie, a dokładnie Częstochowę, aby przekonywać i konsultować zapowiedziane na przyszły rok zmiany w oświacie, czyli likwidację gimnazjów. Podczas spotkania w auli częstochowskiej szkoły pożarniczej Annie zalewskiej towarzyszyli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i śląska kurator oświaty Urszula Bauer.

  - Zależy nam na tym, aby wdrażana reforma, której przez wiele lat wyczekiwało społeczeństwo, była wdrożona jak najbardziej sprawnie. Jesteśmy do niej przygotowani - mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

  - Jesteśmy przygotowani do wdrażania reformy. Jesteśmy otwarci na spotkania z nauczycielami, związkowcami i rodzicami. Odpowiemy na każde pytanie. Pojedziemy do każdej szkoły, do każdego środowiska, które będzie oczekiwało na rozwiązanie wątpliwości. – zapewniała Urszula Bauer, Śląska Kurator Oświaty.

  Z kolei minister Anna Zalewska zapewniała, ze reforma przyniesie same korzyści. - Chcemy podnieść jakość kształcenia, chcemy gwarantować bezpieczeństwo w szkole. Chcemy odbudować czteroletnie liceum i kształcenie ogólne i zbudować szkołę zawodową, branżową, która w dodatku będzie się mogła skończyć na swoim drugim etapie maturą. Chcemy również, żeby szkoła była bliżej domu, bliżej rodziców. Będziemy ratować małe szkoły, które staną się nie tylko centrami edukacyjnymi, ale i kulturalnymi dla swoich obecności – referowała założenia reformy oświatowej, Anna Zalewska, minister edukacji.

  Minister podkreślała, że każda zmiana budzi obawy, dlatego przedstawiciele kuratorium będą z pakietem „Dobra szkoła” w każdej szkole i w każdym samorządzie. – Będziemy odpowiadać na zaproszenia dyrektorów i nauczycieli. Kurator śląską przejechała już właściwie cały Śląsk wzdłuż i wszerz. Ma informacje o każdej gminie i wie, jak dokonywać przekształceń – mówiła minister Zalewska.

  Minister Zalewska odwiedziła Częstochowę nieprzypadkowo. Chciała w ten sposób odpowiedzieć na list prezydenta i radnych miasta, którzy alarmowali resort, że zmiany w oświacie, spowodują konieczność zwolnienia 200 nauczycieli.

  - Jesteśmy tu, aby odpowiedzieć panu prezydentowi, który napisał do mnie, że widzi możliwość zwolnienia 200 nauczycieli. Pokazaliśmy, że będzie potrzebował 39 dodatkowych nauczycieli. Pokazaliśmy, jak przekształcić szkoły, chociaż wolność jest w rękach samorządów, ale uchwała, która zostanie do 31 marca podjęta musi mieć pozytywną opinię kuratorium. Powstanie dodatkowych 5 tysięcy etatów dla nauczycieli. Jesteśmy wiarygodni, bo tak samo mówiliśmy przy reformie sześciolatków, kiedy mówiono, że nauczyciele stracą pracę, my dostrzegaliśmy nowe możliwości i pojawiło się 2 tysiące nowych miejsc pracy, jeśli chodzi o przedszkola – mówiła minister Zalewska.

  Minister zapewniała, że reforma i podstawa programowa powstaje zgodnie z planowanym harmonogramem. Odniosła się również do sprawy planowanych pikiet i demonstracji nauczycieli.

  - Większość podstawy programowej jest już napisana. To rytm ustalony z wydawcami. Razem wyznaczyliśmy sobie harmonogram. Oni zdecydowali, że koniec listopada jest wystarczający – tłumaczyła minister edukacji. – Ze związkami zawodowymi rozmawiamy cały czas. Wszystkie prośby, a na pewno dużą ich część realizujemy. Związki zawodowe wracają do należytego miejsca. Związki zawodowe prosiły o wzmożony nadzór kuratora i jest takie wzmocnienie. Chcą być przy regulaminie wynagradzania i arkuszach organizacyjnych, znaleźliśmy dla nich takie miejsce. Chcemy rozmawiać o rewaloryzacji wynagrodzeń w 2017 roku i o podwyżce rok później, a także o tym, jak powinien wyglądać awans zawodowy. Rozmawiam w ministerstwie, szanując każde wystąpienie i każdą wypowiedź. Związki zawodowe są dla mnie partnerem, z którym wdrażamy kolejne zmiany.

  Minister Anna Zalewska nie obawia się również weta prezydenta RP, Andrzeja Dudy. – Z prezydentem Dudą dyskutujemy. Jesteśmy w kontakcie i pewnie nieraz będziemy na temat prawa oświatowego rozmawiać. Myślę więc, że pan prezydent zostanie bezwzględnie przekonany - odpowiadała minister edukacji, dodając, że nie ma możliwości, aby opóźnić wejście ustawy o rok.


  *Plebiscyt Hipokrates 2016: Głosuj teraz AKTUALNE WYNIKI GŁOSOWANIA
  *Sprawdź, czy możesz zostać policjantem TEST PSYCHOLOGICZNY
  *Tyle naprawdę zarabiają żołnierze, policjanci, strażnicy i prokuratorzy
  *Czy zdałbyś egzamin na taksówkarza? Jak przejechać przez Katowice? QUIZ
  *Wielki wybuch w Sosnowcu: Szkieletor runął ZDJĘCIA + WIDEO
  *To co, że wiatr i zimno. Morsy rozpoczęły sezon na Pogorii ZDJĘCIA + WIDEO

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ble

   ble (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ble co za paskudna baba, przypomina mi takiego łysego luja co mówił " rolnicy w świnie długa pauza....całe pospólstwo zamarł a on dalej hodować będziecie " uff dla naczelnika z metra ciętego zrobi...rozwiń całość

   ble co za paskudna baba, przypomina mi takiego łysego luja co mówił " rolnicy w świnie długa pauza....całe pospólstwo zamarł a on dalej hodować będziecie " uff dla naczelnika z metra ciętego zrobi wszystko choćby po trupach! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobra reforma

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   natychmiast zwolnić gościa ze specjalną emeryturą który mąci w koło

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zawracanie gowy

   Magister (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Tyn z lewa to mo chyba zatwardzynie . Po co go tam postwieli. on na niczy sie nie zno

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Reforma"

   ooooooo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Ta "reforma" jest tylko po to, żeby stworzyć ponad 30-osobowe klasy w podstawówkach, żeby samorządy dobić pomysłami ruskich z PISu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie będzie zwolnień

   toefl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   tylko wtedy , kiedy klasy będą mniejsze

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie będzie

   toefl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   jeśli klasy będą mniej liczne

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ta baba

   Jorguś z Michałkowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   z zębolami na wiyrchu wyglondo jak belfegor i dziw iże dziecka sie jom niy bojom. Jeji gymba to postrach w bioły dziyń a co na wieczor.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziennikarze w tekście są błędy ortograficzne

   Obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Pismaki z DZZ pisać się nauczcie w tekście błędy..... Hehehe

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama